Logo
Logo

Czubajka kania | Gdzie znaleźć? Jak wygląda? Jak odróżnić od muchomora?

Kania lub inaczej zwany czubajka kania to grzyb, który ponownie zaczął gościć na naszych stołach. Grzyb ten jest bardzo ceniony w dietach wegańskich, wegetariański, ale również tradycyjnych. Doskonale smakuje w smażony w panierce lub zapiekany. Wybierając się na grzybobranie należy bardzo dobrze poznać kanię, ponieważ ma on swojego sobowtóra wśród niebezpiecznych muchomorów. Sprawdź więc jak wygląda kania, gdzie ją znaleźć oraz w jaki sposób możesz odróżnić kanię od muchomora.

Spis treści
Jak wygląda kania?
Gdzie znaleźć kanię podczas grzybobrania?
Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego i innych trujących grzybów podobnych do kani?

Jak wygląda kania?

Czubajka kania (Macrolepiota procera) to grzyb z rodziny pieczarkowatych, które mogą osiągać nawet 20-30 cm wysokości, a sam kapelusz może mierzyć 30 cm średnicy. Jest to jeden z większych i lepiej dostrzegalnych grzybów podczas spaceru w lesie.

Kapelusze kani w kolorze kremowym są pokryte brązowymi strzępkami, a garbek pośrodku przybiera również kolor brązowy. Spodnia część kapelusza jest wyłożona kremowobiałymi gęsto ułożonymi blaszkami. Miąższ kani przybiera kolor biały lub jasnokremowy i nie zmienia barwy pod naciskiem, lub po uszkodzeniu grzyba. Trzonek kani jest dość smukły oraz prosty, a pod kapeluszem znajduje się luźny biały pierścień.

Pamiętaj, że jeśli podczas wyprawy do lasu znajdziesz kanię lub inne grzyby, co do których nie jesteś w stu procentach pewien to lepiej zastaw go na swoim miejscu. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych ze zjedzeniem trujących grzybów, zainwestuj w edukację i sprawdzaj co ląduje w twoim koszyku.

Gdzie znaleźć kanię podczas grzybobrania?

Kania rośnie na terenie całej Polski. Grzyby te znajdziemy na obrzeżach lasów, zarówno tych liściastych, jak i iglastych. Dodatkowo można dostrzec niewielkie skupiska kani na leśnych polanach lub łąkach. Kanie zdecydowanie preferują gliniaste gleby ze związkami wapnia. Co najważniejsze kanię można zbierać na grzybobraniach od lata aż do jesieni.

Amator w Ogrodzie / YouTube


Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego i innych trujących grzybów podobnych do kani?

Aby odróżnić kanię od innych grzybów trujących, w tym do muchomora sromotnikowego należy zwrócić szczególną uwagę na kapelusz, pierścień na trzonie oraz bulwę.

Kapelusz

Kapelusze kani i muchomora są dość podobne, ale w przypadku dorosłych osobników dość łatwo je odróżnić. Należy zwrócić uwagę na łatki, które występują na kani, a często brakuje ich na muchomorze. Co ciekawe, możemy również dostrzec różnice w kształtach kapelusza. Kania na środku ma charakterystyczne zgrubienie lub garbek, który często przybiera formę brązowej plamy. Kolejny element, który pomoże nam w weryfikacji to blaszki. Blaszki muchomora sromotnikowego przede wszystkim są w kolorze białym, a w przypadku kani blaszki przybierają kolor od beżowego do jasnobrązowego.

Pierścień na trzonie

Dość ciekawą cechą kani oraz muchomora sromotnikowego jest pierścień występujący na trzonach tych dwóch grzybów. W przypadku kani istnieje możliwość przesuwania pierścienia w górę lub w dół oraz jego blaszki są skierowane ku górze. Natomiast, w przypadku muchomora, pierścień na trzonie jest stały, a jego blaszki są skierowane do dołu.

Bulwa grzybów

Bulwa grzybów znajduje się w podłożu, dlatego warto wykręcać grzyb niż ucinać go przy podstawie. Bulwa muchomora sromotnikowego jest zgrubiała i tworzy bulwę, która przypominają kieszonkę. Natomiast, w przypadku kani kieszonka nie występuje.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Goumbik / Pixabay

Autor
Czubajka kania | Gdzie znaleźć? Jak wygląda? Jak odróżnić od muchomora?
Czubajka kania | Gdzie znaleźć? Jak wygląda? Jak odróżnić od muchomora?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu