Czubajka kania to grzyb, który pojawia się w lasach od przełomu wakacji, do końca października. Można ją poznać po charakterystycznym ruchomym pierścieniu. Idealna do wszystkich dań grzybowych, w tym wegańskich schabowych. Jak sprawić, że będą mięciutkie i pyszne? To patent na te, które są nawet starsze i mają poszarzałe kapelusze!
Jak wygląda czubajka kania - charakterystyka i stanowisko
Czubajka kania to grzyb blaszkowy, zaliczany do tych jadalnych. Składa się z charakterystycznego kapelusza w kształcie parasola. Na nim widnieją delikatne łuski, które wybijają się na tle innych grzybów. To doskonały sposób na zamianę tradycyjnego schabowego, na tego "grzybowego". Smażona kania w panierce jest wyborna. Jak dobrze rozpoznać kanię? Na jej nóżce widnieje dość dobrze rozpoznawalny, ruchomy pierścień. Trzon może dochodzić do 35 cm wysokości w przypadków bardzo okazałych osobników. Z reguły jest to przedział od 12-30cm. Jednak trzeba liczyć się z tym, ze mogą to być znacznie starsze kanie.
Jak rozpoznać kanię - czubajkę kanię?
- na środku kapelusza znajduje się wypustka,
- blaszki są w kolorze beżowym, dość miękkie w dotyku pod palcami,
- w porównaniu do muchomora sromotnikowego, ma zapach grzybowy, ziemny, a trujący uzurpator - słodki,
- młode osobniki to kapelusze zwinięte w jajowaty kształt.
Czym zastąpić mleko do moczenia kani przed smażeniem?
To patent, którego nauczyła mnie moja babcia. Seniorka wiedziała, jak obchodzić się z darami, jakie daje nam las. To także składnik wielu marynat do kurczaka, dzięki któremu nawet piersi z kurczaka są soczyste! Potocznie uznawane za najlepsze jest mleko. Niestety to błąd. Daje pozornie miękką konsystencję, jaką uzyskamy też dzięki moczeniu w wodzie.
Natomiast potrzebne enzymy, do idealnie zmiękczonego mięsa, mamy jedynie w maślance. To ona sprawia, że smażone kurczaki w stylu kalifornijskim są najlepsze na świecie! Ten trik już od dawno znała babcia i stosowała też przy kaniach. Nie maja sobie równych po przyrządzeniu!
Kluczem jest też sposób moczenia w maślance - zarówno spód, jak i wierzchnią warstwę zamoczcie tak, aby była całkowicie zanurzona. Po około 4 godzinach miąższ z grzyba mięknie i jest gotowy do smażenia.
Inne grzyby, do których czubajka kania jest podobna - spis
Oto grzyby, które są podobne do kani:
- Muchomor sromotnikowy - to delikatnie zielonkawy grzyb, który u podstawy ma charakterystyczną pochwę - co ważne, nie posiada ruchomego pierścienia, ani wypustki na rozłożystym kapeluszu,
- Muchomor jadowity - jest całkowicie biały, nie ma tez charakterystycznych łusek jak kania - jak inne muchomory, ma bulwę u podstawy, która wyróżnia go od innych grzybów, w szczególności jadalnych,
- Czubajka czerwieniejąca - cechą, która pomoże nam odróżnić od kani jest fakt, iż w miejscu odcięcia tworzy czerwieniejący ślad - dodatkowo nie ma zygzakowatego śladu na trzonie, który jest charakterystyczny dla kani jadalnej.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock