Herbata / napar ze skrzypu
Skrzyp polny to roślina wieloletnia, która cieszy się uznaniem ze względu na właściwości wpływające pozytywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci. Właśnie z tego względu jest powszechnie uznawana w branży kosmetycznej. Niemniej, od wielu lat cieszy się również wielką popularnością w ziołolecznictwie i nie sposób się temu dziwić, biorąc pod uwagę mnogość jej właściwości.
Co zawiera?
Skrzyp polny jest bogatym źródłem flawonoidów, które posiadają działanie przeciwmiażdżycowe. Wpływają również korzystnie na kondycję naczyń krwionośnych, wzmacniając i poprawiając ich elastyczność. W skrzypie polnym znajduje się również cała gama składników mineralnych, m.in. wapnia, fosforu, żelaza, manganu czy kobaltu. To niezwykle istotne elementy z perspektywy naszego organizmu.
Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar ze skrzypu
Przygotowanie skrzypu polnego w postaci naparu nie nastręcza właściwie żadnych problemów. Wystarczy zalać wrzątkiem dwie łyżki wysuszonych i rozdrobnionych liści i odstawić pod przykryciem na piętnaście minut. Zaleca się picie takowego naparu maksymalnie trzy razy w ciągu dnia.
Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?
- Regularnie picie naparu ze skrzypu jest zalecane osobom zmagającym się ze schorzeniami nerek, choć z wyjątkiem osób cierpiących na kłębuszkowe zapalenie nerek. Ta niepozorna roślina korzystnie wpływa na cały układ moczowy.
- Co więcej, działa przeciwkrwotocznie i jednocześnie pomaga w redukowaniu ryzyka zaistnienia choroby miażdżycowej.
- Jest zalecany kobietom, które miewają bardzo obfite miesiączki. Warto jednak podkreślić, że kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem.
- Lekarze zalecają skrzyp polny w szczególności osobom zmagającym się z dną moczanową i chorobami dróg moczowych.
- Warto także wspomnieć, że skrzyp polny jest doskonałym środkiem w walce z bólami artretycznymi oraz dokuczliwymi nerwobólami.
- Doceniono również jego możliwości w zakresie usprawniania pracy wątroby oraz wzmocnieniu całego układu immunologicznego.
- Należy także pamiętać o tym, że regularne picie naparu ze skrzypu może doprowadzić do niedoboru witaminy B1.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: MadeleineSteinbach / Depositphotos