Skrzyp (Equisetum) to roślina wieloletnia należąca do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Można spotkać ją także w Polsce - w wilgotnych lasach i na łąkach.
Jakie dekoracyjne skrzypy warto posadzić w ogrodzie?
Skrzyp jest inwazyjnym chwastem, ale istnieje kilka gatunków sprzedawanych jako dekoracyjne rośliny przybrzeżne lub wodne m.in.:
- Skrzyp bagienny (Equisetum fluviatile) – zazwyczaj osiąga wysokość do 1 m. W Polsce jest rośliną pospolitą, szuwarową, jest całkowicie mrozoodporny i zimozielony.
- Skrzyp arktyczny (Equisetum scirpoides) – osiąga do 15 cm wysokości. Pochodzi z obszarów podbiegunowych. Jest mało ekspansywny, mrozoodporny i żywozielony.
- Skrzyp kamczacki znany także jako skrzyp zimowy (Equisetum hyemale var. camtschaticum) – dorasta nawet do 150 cm wysokości. Jest to roślina w pełni mrozoodporna i żywozielona.
Gdzie sadzić skrzypy w ogrodzie?
Najlepiej posadzić skrzyp w koszach dla roślin wodnych, aby kontrolować wzrost rośliny, zanim przesadzi się ją do zwykłej donicy, gruntu w płytkiej wodzie lub na podmokłe stanowisko. Osłona powinna sięgać co najmniej 30 cm w głąb gleby. Skrzyp ma pokrój wzniesiony. Osiąga wysokość 40-120cm. Posiada grube, sztywne zielone pędy przypominające bambusy. Na szczycie pędu zarodniowego wykształca szpiczasty kłos.
Roślina najlepiej czuje się w wilgotnym środowisku. Preferuje podłoża żyzne o kwaśnym odczynie. Może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym. To gatunek dość odporny na choroby i mróz, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Skrzyp najczęściej sadzony jest przy brzegach oczek wodnych, ogrodów bagiennych i wodnych.
FILM: SKRZYP ZIMOWY- JAPOŃSKI Equiserum
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: weha, NeydtStock, mamy.post.pl / Depositphotos