Logo
Logo

Dekoracyjne skrzypy ogrodowe | Jakie wybrać? Gdzie sadzić?

Pytanie czytelnika: Znalazłem w zagranicznym piśmie ogrodniczym ofertę sadzonek dekoracyjnych skrzypów. Czy takie rośliny można posadzić w Polsce?

Skrzyp (Equisetum) to roślina wieloletnia należąca do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Można spotkać ją także w Polsce - w wilgotnych lasach i na łąkach. 

Jakie dekoracyjne skrzypy warto posadzić w ogrodzie?

Skrzyp jest inwazyjnym chwastem, ale istnieje kilka gatunków sprzedawanych jako dekoracyjne rośliny przybrzeżne lub wodne m.in.:

  • Skrzyp bagienny (Equisetum fluviatile) – zazwyczaj osiąga wysokość do 1 m. W Polsce jest rośliną pospolitą, szuwarową, jest całkowicie mrozoodporny i zimozielony. 
  • Skrzyp arktyczny (Equisetum scirpoides) – osiąga do 15 cm wysokości. Pochodzi z obszarów podbiegunowych. Jest mało ekspansywny, mrozoodporny i żywozielony. 
  • Skrzyp kamczacki znany także jako skrzyp zimowy (Equisetum hyemale var. camtschaticum) – dorasta nawet do 150 cm wysokości. Jest to roślina w pełni mrozoodporna i żywozielona. 

Gdzie sadzić skrzypy w ogrodzie?

Najlepiej posadzić skrzyp w koszach dla roślin wodnych, aby kontrolować wzrost rośliny, zanim przesadzi się ją do zwykłej donicy, gruntu w płytkiej wodzie lub na podmokłe stanowisko. Osłona powinna sięgać co najmniej 30 cm w głąb gleby. Skrzyp ma pokrój wzniesiony. Osiąga wysokość 40-120cm. Posiada grube, sztywne zielone pędy przypominające bambusy. Na szczycie pędu zarodniowego wykształca szpiczasty kłos.

Roślina najlepiej czuje się w wilgotnym środowisku. Preferuje podłoża żyzne o kwaśnym odczynie. Może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym. To gatunek dość odporny na choroby i mróz, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Skrzyp najczęściej sadzony jest przy brzegach oczek wodnych, ogrodów bagiennych i wodnych

FILM: SKRZYP ZIMOWY- JAPOŃSKI Equiserum

Szczupły Inaczej / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: weha, NeydtStock, mamy.post.pl / Depositphotos

Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz