Malina właściwa (Rubus idaeus) to łatwy w uprawie krzew. Kwitnie od maja do sierpnia, a owocuje od lipca do sierpnia (odmiany letnie) lub od sierpnia do października (odmiany jesienne). Maliny są odporne na mrozy. Należy je sadzić na słonecznych stanowiskach, na próchnicznym, zasobnym w składniki pokarmowe i kwaśnym podłożu. Owoce malin spożywa się zwykle na surowo lub w postaci przetworów (soki, konfitury). Doskonale nadają się do dekoracji deserów i wypieków. W lecznictwie wykorzystuje się zarówno owoce, jak i liście malin; przy przeziębieniach oraz dla obniżenia temperatury.
Co zawierają maliny
- witaminy (C, E z grupy B);
- sole mineralne (potas, magnez, wapń, żelazo);
- pektyny;
- antocyjany.
Fot. Barbara Walicka |
Przepis na tartę z malinami
- Przygotować kruche ciasto: przesiekać półtorej szklanki mąki z połową kostki masła, dodać 2 łyżki cukru, szczyptę soli, łyżkę oleju i kilka łyżek zimnej wody. Ulepioną kulę owinąć folię i wstawić na godzinę do lodówki, żeby ciasto stężało.
- Ubić do białości dwa żółtka z 10 dag cukru; gdy masa zbieleje dodać 5 dag mąki i pół szklanki mleka. Wymieszać starannie.
- W rondelku o grubym dnie podgrzać półtorej szklanki mleka z kawałkiem rozciętej wanilii. Gdy mleko zrobi się letnie, wlać ubite z cukrem żółtka i resztą dodatków. Mieszać bardzo starannie gęstniejącą masę do zagotowania. Gdy osiągnie konsystencję budyniu, odstawić do wystygnięcia.
- Formę do tarty wylepić schłodzonym kruchym ciastem, podziobać ciasto widelcem i wstawić na 15 minut do rozgrzanego do 220° C piekarnika. Gdy ciasto podpiecze się na złoto, odstawić do wystygnięcia.
- Z ostygniętego kremu wyjąć wanilię, potem posmarować grubo kremem ostygnięty, kruchy spód. Następnie ciasno, jedną obok drugiej, ułożyć na wierzchu maliny, wciskając je bardzo delikatnie w krem.
- Wstawić na godzinę do lodówki, po czym oprószyć cukrem pudrem.
Tekst i zdjęcie tytułowe: Barbara Walicka