Logo
Logo

Alternatywa dla choinki: 10 pomysłów na ozdoby z roślin

Choinka to bez wątpienia najważniejszy roślinny symbol Świąt Bożego Narodzenia, jednak tradycyjne świerkowe lub jodłowe drzewko możemy zastąpić innymi roślinami. Zamiast choinki możemy wykorzystać miniaturowe iglaki lub rośliny doniczkowe, które mają dekoracyjne liście lub kwiaty i, dodając kilka ozdób, przekształcić je w świąteczne drzewko. Zobacz 10 naszych pomysłów na "alternatywne" Święta.

Spis treści
Pomysł na mini choinkę
Pomysł na choinkę z ceropegii
Pomysł na choinkę z fikusa
Pomysł na choinkę z wanilii
Pomysł na choinkę z gwiazd betlejemskich
Pomysł na choinkę ze stroczyków
Pomysł na choinkę z patery
Pomysł na ścienną choinkę
Pomysł na choinkę z ostrokrzewu
Pomysł na choinkę z cyprysika
Świerk biały jako choinka, fot. Floradania.dk Ceropegia na choince, fot. Floradania.dk

Choinka w wersji mini

Żywe koraliki

Choinka w wersji mini

Świerk biały (Picea glauca) odmiana 'Conica' doskonale sprawdzi się jako miniaturka tradycyjnej choinki. Możesz "ubrać go" w świąteczne ozdoby, ale doskonale prezentuje się tylko w samym kubraczku na doniczkę. Przewiąż go czerwoną wstążką, aby nadać dekoracji świątecznego blasku.

Świerk jest rośliną ogrodową i rolę choinki może "grać" jedynie przez kilka dni. Zbyt długi pobyt w ogrzewanym pomieszczeniu odbije się negatywnie na jego kondycji, co szybko pokaże zrzucając igły. Aby do tego nie dopuścić, wystaw go na zewnątrz i ociepl jego doniczkę, aby bezpiecznie przezimował do wiosny.

Żywe koraliki ceropegii

Gałązki iglaków ułóż na kształt choinki i przystrój je delikatnymi "koralikami" liści ceropegii Wooda (Ceropegia woodii). To długie pnącze o srebrno-zielonych liściach w kształcie serca. Wiszące pędy przypominają sznureczki z koralikami. Wprowadź kontrast, obwiązując drzewko kolorową tasiemką i wieszając gdzieniegdzie błyszczące bombki.

Spryskuj roślinę raz na kilka dni mgiełką miękkiej wody.

Fikus jako choinka, fot. Floradania.dk Choinka z wanilii, fot. Floradania.dk

Fikuśne drzewko

Zwiewna egzotyka

Świąteczne drzewko z fikusa

Figowiec tępy (Ficus retusa, syn. F. microcarpa) to pomysł na tzw. "szybką choinkę". Możesz go zastąpić zwykłym beniaminkiem lub inną wysoką rośliną doniczkową. Przystrój jego doniczkę świąteczną ozdobą lub szyszkami. W mgnieniu oka zamienisz je w bożonarodzeniowe drzewko. Na gałązkach możesz powiesić bombki, gwiazdki lub aniołki.

Nie stawiaj fikusa blisko grzejnika i uchylnego okna bo jest wrażliwy na zbyt gorące i suche powietrze oraz na mroźne przeciągi. Nie przestawiaj go zbyt często, bo może wtedy zrzucać liście.

Zwiewna egzotyka z wanilii

Choinka z wanilii? Tak, ten egzotyczny storczyk – wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia), to (nie)zwykła roślina doniczkowa. W naturalnych warunkach jest epifitem i rośnie wysoko w koronach drzew, zwisając jako liana nawet na 10 metrów. W domu rośnie w doniczce, może zwisać bezładnie lub piąć się po podporze. Zrób stelaż w kształcie choinki i ułóż na niej jej delikatne pędy. Zamiast wanilii możesz użyć innego pnącza – np. domowego bluszczu lub scindapsusa.

Podłoże w doniczce powinno być zawsze lekko wilgotne. Całą roślinę dobrze jest często zraszać miękką wodą.

Choinka z poinsecji, fot. Stars for Europe Świecznik-choinka ze storczykow, fot. Floradania.dk

Gwiezdne drzewko

Delikatna elegancja

Drzewko z gwiazd betlejemskich

Ciekawy efekt uzyskamy układając doniczki z gwiazdami betlejemskimi (poinsecjami) na kształt choinki. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego świerku lub jodły i nie wymaga dodatkowych dekoracji. Do przygotowania tej kompozycji wykorzystano stojak na kwiaty w kształcie piramidy. Dzięki kolorowym przylistkom gwiazdy betlejemskiej można stworzyć choinkę w dowolnej tonacji.

Pielęgnacja aranżacji jest równie łatwa, jak jej przygotowanie. Wystarczy ją regularnie podlewać, a rośliny będą cieszyły swoim wyglądem jeszcze przez długi czas po świętach.

Delikatna elegancja storczyków

Miniaturowe, białe storczyki (Phalaenopsis) na Święta? To ogrodnicza ekstrawagancja i coś zupełnie nowego. Korzenie owiń mchem i przymocuj drucikiem do starego, metalowego świecznika. Delikatne kwiaty w duecie ze świecami przyciągają spojrzenia. Możesz dla kontrastu dać czerwone świece, lub różnokolorowe storczyki ale biały duet wygląda anielsko.

Świec nie zapalaj! Mogłyby wtedy przypalić rośliny. To typowa dekoracja – tylko do podziwiania!

Choinka-patera z roślinami, fot. Floradania.dk Choinka na ścianie, fot. Stars For Europe

Podano na tacy

Choinka na ściance

Patera w roli choinki

Stara patera ma idealny, "choinkowy" kształt, co czyni z niej doskonały materiał na świąteczną dekorację. Wykorzystaj swoją wyobraźnię. Przystrój ją swoimi ulubionymi roślinami – tu króluje świecznica (ceropegia) i niskie rośliny o sinozielonych liściach. Możesz jednak wprowadzić więcej koloru sadząc kolorowe poinsecje, kwitnące szlumbergery i cyklameny. Wokół roślin poukładaj kolorowe bombki, aby odbijały się w nich światła.

Choinka na ścianie

Do czarnej, pilśniowej płyty z marketu budowlanego przymocowano deski, pełniące funkcję półek. Na górze "choinki" oraz na jej dole – na paterze, imitującej pień drzewa, umieszczono gałązki jodły. Jako ozdoby możesz wykorzystać swoje ulubione domowe rośliny doniczkowe – cyklameny, grudniki, azalie, pachnące hiacynty lub inne. W tym przypadku wykorzystano kremowe poinsecje, rodzinne zdjęcia i dekoracyjne gwiazdki.

Niezależnie od tego, czy choinka jest oparta o ścianę, czy dzieli pokój, zabiera mało miejsca, nie wymaga opieki i – co najważniejsze – zachwyca swoim wyglądem.

ostrokrzew zamiast choinki, fot. Floradania.dk Cyprysik jako choinka, fot. Floradania.dk

Na ostro

Nagie cyprysiki w szkle

Choinka z ostrokrzewów

Ostrokrzew (Ilex) to anglosaski symbol Bożego Narodzenia, często zaplatany w wieńce i girlandy. Jeśli masz go w swoim ogrodzie możesz wyciąć kilka gałązek i wstawić je do wazonów i doniczek. Nie potrzebują dodatkowych ozdób. Ich ciemnozielone liście i czerwone owoce są piękne same w sobie. Możesz je owinąć lekkim. puchatym wieńcem, najlepiej białym, srebrnym lub złotym.

Ostrokrzewy nie potrzebują dodatkowej pielęgnacji. Gałązki po kilku dniach zaczną zasychać i tracić połysk.

Cyprysiki w szkle

Te miniaturowe iglaki można "ubrać" – przystroić lampkami i bombkami jak tradycyjną choinkę lub "obnażyć" – wyjąć z doniczki i wyeksponować system korzeniowy w szklanym wazonie. Jeśli brakuje nam dodatków, możemy do naczynia wsypać małe kolorowe koraliki, drobne łańcuchy lub bombki.

Zamiast cyprysików (Chamaecyparis) możesz użyć bardzo popularnych przed Świętami cyprysów (Cupressus), które od lat królują przed Świętami na półkach w hipermarketach. Cyprysik na wiosnę możesz przesadzić do ogrodu, cyprys powinien pozostać w domu.


Tekst: Reakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Stars for Europe, zdjęcia: Flora Dania oraz Stars for Europe, zdjęcia tytułowe: Flora Dania, Sara Johnston/Unsplash

Autor
Alternatywa dla choinki: 10 pomysłów na ozdoby z roślin
Alternatywa dla choinki: 10 pomysłów na ozdoby z roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu