Logo
Logo
2
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Wiosenne kwiaty cebulowe do wazonu: jakie wybrać?

Uwielbiasz rośliny? Stwórz własny ogród, aby zawsze mieć w domu świeże kwiaty. Dzięki cebulkom kwiatowym możesz je zbierać nie tylko latem, ale także wiosną. Wśród wiosennych kwiatów cebulowych do wazonu jest mnóstwo gatunków, które spodobają się zarówno miłośnikom elegancji i klasyki, jak i fanom naturalistycznego szaleństwa. Jak prawidłowo posadzić wiosenne kwiaty cebulowe i które odmiany wybrać? Podpowiadamy. 

 

Gdy zbliża się wiosna, zaczynają kwitnąć pierwsze cebulki. Posadź je w swoim ogrodzie, aby móc później cieszyć się kwiatami w wazonie! W cebulkach kwiatowych cudowne jest to, że w przeciwieństwie do innych kwiatów zaczynają kwitnąć już wczesną wiosną. Sadząc je w swoim ogrodzie, możesz przez długi czas zrywać kwiaty do wazonu. Istnieje wiele cebulek kwiatowych, które mają mocne łodygi i doskonale się w nim prezentują. Zbierając kwiaty z własnego ogrodu, możesz wybierać te, które lubisz najbardziej. 

Które wiosenne kwiaty cebulowe nadają się do wazonu?

Rośliny cebulowe doskonale sprawdzają się jako kwiaty do wazonu, ponieważ często są wytrzymałe i oryginalne. Najlepsze odmiany można podzielić na niskie i wysokie. Wśród odmian wysokichirysy (Iris), pustynniki (Eremurus), narcyzy (Narcissus), tulipany (Tulipa), szachownice perskie (Fritillaria persica) i czosnek ozdobny (Allium). Odmiany niskie to szafirki (Muscari), hiacynty (Hyacinthus) i hiacyntowce (Hyacinthoides).

kompozycje z tulipanów - fot.materiały prasowe / iBulb
Fot. materiały prasowe / iBulb 
1 - Tulipa ´Leen van den Mark´
2 - Tulipa ´Prinses Irene´
wiosenne kwiaty cebulowe - fot. materiały prasowe / iBulb
Fot. materiały prasowe / iBulb 
1 - Eremurus
2 - Fritillaria persica

Spośród dużej grupy tulipanów na kwiaty cięte najlepiej nadają się tulipany 'Triumph'. Oprócz typowego kształtu kwiatu ich dużym atutem są piękne i wytrzymałe łodygi. Pozwalają one cieszyć się kwiatami przez bardzo długi czas. Warto również rozważyć odmiany ‘Prinses Irene’ i ‘Leen van der Mark’.

kosaćce i narcyzy - fot. materiały prasowe / iBulb
Fot. materiały prasowe / iBulb 
1 - Iris
2 - Narcissus ´Big Love´
czosnki i hiacynty - fot. materiały prasowe / iBulb
Fot. materiały prasowe / iBulb 
1 - Allium ´Purple Sensation´
2 - Hyacinthus ´Jan Bos´, ´Carnegie´

Jak poprawnie posadzić wiosenne kwiaty cebulowe? 

  • Jeśli wiosną chcesz wstawić do wazonu kolorowy bukiet, posadź cebulki jesienią. Umieść je w glebie trzy razy głębiej, niż wynosi wysokość cebulki.

  • Spróbuj połączyć odmiany o różnej wysokości, sadząc najniższe z przodu, a najwyższe z tyłu. Polecamy również gęste sadzenie.

  • Jeśli posadzisz na rabacie mnóstwo cebulek, kwiaty będą się nawzajem podtrzymywać, a Ty będziesz mieć więcej ulubionych kwiatów do wazonu.

  • Jeśli weźmiesz pod uwagę różne okresy kwitnienia, możesz zbierać kwiaty w swoim ogrodzie przez wiele miesięcy.

hiacyntowiec i szafirki - fot. materiały prasowe / iBulb
Fot. materiały prasowe / iBulb 
1 - Hyacinthoides
2 - Muscari armeniacum

Więcej informacji na temat kwiatów cebulowych można znaleźć na stronie www.cebulkikwiatowe.info.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!