Logo
Logo

Wiosenne kwiaty cebulowe do wazonu: jakie wybrać?

Uwielbiasz rośliny? Stwórz własny ogród, aby zawsze mieć w domu świeże kwiaty. Dzięki cebulkom kwiatowym możesz je zbierać nie tylko latem, ale także wiosną. Wśród wiosennych kwiatów cebulowych do wazonu jest mnóstwo gatunków, które spodobają się zarówno miłośnikom elegancji i klasyki, jak i fanom naturalistycznego szaleństwa. Jak prawidłowo posadzić wiosenne kwiaty cebulowe i które odmiany wybrać? Podpowiadamy. 

Gdy zbliża się wiosna, zaczynają kwitnąć pierwsze cebulki. Posadź je w swoim ogrodzie, aby móc później cieszyć się kwiatami w wazonie! W cebulkach kwiatowych cudowne jest to, że w przeciwieństwie do innych kwiatów zaczynają kwitnąć już wczesną wiosną. Sadząc je w swoim ogrodzie, możesz przez długi czas zrywać kwiaty do wazonu. Istnieje wiele cebulek kwiatowych, które mają mocne łodygi i doskonale się w nim prezentują. Zbierając kwiaty z własnego ogrodu, możesz wybierać te, które lubisz najbardziej. 

Które wiosenne kwiaty cebulowe nadają się do wazonu?

Rośliny cebulowe doskonale sprawdzają się jako kwiaty do wazonu, ponieważ często są wytrzymałe i oryginalne. Najlepsze odmiany można podzielić na niskie i wysokie. Wśród odmian wysokichirysy (Iris), pustynniki (Eremurus), narcyzy (Narcissus), tulipany (Tulipa), szachownice perskie (Fritillaria persica) i czosnek ozdobny (Allium). Odmiany niskie to szafirki (Muscari), hiacynty (Hyacinthus) i hiacyntowce (Hyacinthoides).

kompozycje z tulipanów - fot. materiały prasowe / iBulb
Fot. materiały prasowe / iBulb 
1 - Tulipa ´Leen van den Mark´
2 - Tulipa ´Prinses Irene´
wiosenne kwiaty cebulowe - fot. materiały prasowe / iBulb
Fot. materiały prasowe / iBulb 
1 - Eremurus
2 - Fritillaria persica

Spośród dużej grupy tulipanów na kwiaty cięte najlepiej nadają się tulipany 'Triumph'. Oprócz typowego kształtu kwiatu ich dużym atutem są piękne i wytrzymałe łodygi. Pozwalają one cieszyć się kwiatami przez bardzo długi czas. Warto również rozważyć odmiany ‘Prinses Irene’ i ‘Leen van der Mark’.

kosaćce i narcyzy - fot. materiały prasowe / iBulb
Fot. materiały prasowe / iBulb 
1 - Iris
2 - Narcissus ´Big Love´
czosnki i hiacynty - fot. materiały prasowe / iBulb
Fot. materiały prasowe / iBulb 
1 - Allium ´Purple Sensation´
2 - Hyacinthus ´Jan Bos´, ´Carnegie´
Zdrowe rośliny bez chemii: Poznaj zalety nawożenia ekologicznego
Przeczytaj także
Zdrowe rośliny bez chemii: Poznaj zalety nawożenia ekologicznego

Jak poprawnie posadzić wiosenne kwiaty cebulowe? 

  • Jeśli wiosną chcesz wstawić do wazonu kolorowy bukiet, posadź cebulki jesienią. Umieść je w glebie trzy razy głębiej, niż wynosi wysokość cebulki.

  • Spróbuj połączyć odmiany o różnej wysokości, sadząc najniższe z przodu, a najwyższe z tyłu. Polecamy również gęste sadzenie.

  • Jeśli posadzisz na rabacie mnóstwo cebulek, kwiaty będą się nawzajem podtrzymywać, a Ty będziesz mieć więcej ulubionych kwiatów do wazonu.

  • Jeśli weźmiesz pod uwagę różne okresy kwitnienia, możesz zbierać kwiaty w swoim ogrodzie przez wiele miesięcy.

Fot. materiały prasowe / iBulb 
1 - Hyacinthoides
2 - Muscari armeniacum

Więcej informacji na temat kwiatów cebulowych można znaleźć na stronie www.cebulkikwiatowe.info.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb 

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)