Logo
Logo

Flowerbox DIY | Jak zrobić kwiaty w pudełku?

Kwiaty w pudełku, czy też Flowerbox to doskonała alternatywa dla tradycyjnych bukietów. Flowerbox może być piękną ozdobą domu lub zostać wręczony bliskiej osobie. Ten rodzaj układania kwiatów zyskał ogromne grono zwolenników i staje się coraz popularniejszy, zwłaszcza że Flowrbox można wykonać samodzielnie, co przynosi nie lada satysfakcję. Czym jest Flowerbox i jak go zrobić? Oto kilka wskazówek na udany Flowerbox DIY. 

Spis treści
Czy warto kupić Flowerbox? Co jest potrzebne do wykonania Flowerboxa? Jak zrobić Flowerbox? Film poradnikowy jak zrobić Flowerbox, czyli pudełko z kwiatami

Flowerbox to ozdobne pudełko, w którym ułożone są żywe, cięte kwiaty. Może być stworzony z jednego gatunku np. róż lub tworzyć kompozycję złożoną z różnych kwiatów. Flowerbox może być również stworzony z kwiatów sztucznych, ale jest to zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie. Ważne, aby pudełko było trwałe i pasowało kolorystycznie do kwiatowej kompozycji, aby razem tworzyć harmonijną całość.

Czy warto kupić Flowerbox?

W kwiaciarniach można kupić gotowe, przepięknie skomponowane Flowerboxy na każdą okazję. Często zawierają różne dekoracje, nawiązujące do okazji np. Dnia Matki, czy Walentynek. Kupno gotowego zestawu jest na pewno mniej pracochłonne, jednak warto rozważyć samodzielnie wykonanie Flowerboxa. Nie jest to trudne, a przynosi wiele satysfakcji i oczywiście jest dużo tańsze, gdyż gotowy Flowerbox jest bardzo drogi. To też doskonały sposób na podarowanie bliskiej osobie własnoręcznie wykonanego upominku, który zachwyci każdą obdarowaną osobę. Flowerbox można też wykonać dla siebie i ustawić jako efektowną dekorację domu, wykorzystując do tego ulubione kwiaty.

Taka uprawa warzyw stanie się Twoim nowym hobby. W tym warzywniku to czysta przyjemność
Przeczytaj także
Taka uprawa warzyw stanie się Twoim nowym hobby. W tym warzywniku to czysta przyjemność

Co jest potrzebne do wykonania Flowerboxa?

Podstawą jest oczywiście mocne, tekturowe pudełko o ozdobnym wyglądzie. Jego wielkość i kształt należy dopasować do zaplanowanej kompozycji, może być również pudełko z pokrywką. Przyda się również gąbka florystyczna, ułatwiająca ułożenie kwiatów i przytrzymująca je w odpowiedniej pozycji. Co jeszcze będzie potrzebne do wykonania pudełka z kwiatami?

• celofan;
• nożyczki do przycięcia gąbki florystycznej;
• naczynie z wodą;
• sekator lub nożyczki do przycięcia kwiatów;
• żywe, cięte kwiaty.

Warto również przygotować odżywkę do kwiatów ciętych, która wydłuży żywotność kwiatów.

Jakie kwiaty najlepiej się nadają?

Flowerbox można stworzyć praktycznie ze wszystkich kwiatów, a ich wybór zależy od indywidualnych upodobań i efektu, jaki chce się osiągnąć. Warto jednak wybierać kwiaty trwałe, dzięki czemu kompozycja będzie się pięknie prezentować przez długi czas. Największą popularnością cieszą się róże, które wspaniale wyglądają i pachną, a dodatkowo są niezwykle trwałe. Dobrze sprawdzą się również: goździki, lilie, tulipany, frezje, żonkile, czy chryzantemy. Często we flowerboxach wykorzystuje się jeden gatunek i kolor kwiatów np. różowe róże, ale równie pięknie prezentują się kompozycje złożone z różnych gatunków. Połączenie różnych kształtów i kolorów daje niesamowity efekt. Warto wykorzystywać kwiaty, które nie są w pełni rozwinięte, dzięki czemu dłużej będą wyglądać świeżo.

Jak zrobić Flowerbox?

  1. Najpierw należy dobrze namoczyć gąbkę florystyczną, wkładając ją do naczynia z wodą (i odżywką do kwiatów ciętych) napisami do góry i zostawiając na kilka minut, aż gąbka samoczynnie opadnie na dół.
  2. Po namoczeniu gąbkę należy odłożyć na ociekacz, aby odpłynął z niej nadmiar wody.
  3. Po kilku minutach można przyciąć gąbkę do odpowiedniego rozmiaru tak, aby pasowała do wybranego pudełka.
  4. Po przygotowaniu gąbki należy zabezpieczyć pudełko przed zamoknięciem, dokładnie wykładając celofanem dno i brzegi. Wystającą z pudełka część celofanu należy obciąć nożyczkami, a do pudełka włożyć gąbkę florystyczną.
  5. Teraz można zająć się kwiatami, które należy przyciąć pod kątem, dopasowując ich długość do wysokości pudełka. Kwiaty można zacząć układać w pudełku, robiąc to dość ciasno, aby ściśle do siebie przylegały, co pozytywnie wpłynie na wygląd kompozycji.
  6. Łodygi należy wbijać w gąbkę i dokładać kolejne kwiaty obok. Warto pamiętać, że nie można wyciągać kwiatów z gąbki, gdyż zaburzy to jej strukturę.
  7. Jeśli zmieni się zdanie co do ułożenia kwiatów, to najlepiej obciąć łodygę i jej koniec pozostawić w gąbce, a kwiat włożyć ponownie w inne miejsce.
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

O gotowy Flowerbox należy odpowiednio dbać, regularnie go podlewając. Najłatwiej jest odchylić kwiaty i wlać wodę, wykonując ten zabieg raz na dwa dni.

O gotowy Flowerbox należy odpowiednio dbać, regularnie go podlewając. Najłatwiej jest odchylić kwiaty i wlać wodę, wykonując ten zabieg raz na dwa dni.

FILM: Jak zrobić Flowerbox - pudełko z kwiatami - Uniwersalny Poradnik DIY 2020

Alicja i Kwiaty / Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: agneskantaruk / Depositphotos

Autor
Flowerbox DIY | Jak zrobić kwiaty w pudełku?
Flowerbox DIY | Jak zrobić kwiaty w pudełku?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)