Jak i czym impregnowac drewno?

Jak i czym impregnowac drewno, fot. g3gg0 - Pixabay

Duży wybór gatunków drewna na rynku sprawia, że stało się ono nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Dobrze komponuje się z kamieniem i zielenią roślinną. Służy do budowy pergoli, altan, tarasów i różnych części dekoracyjnych. Jak je konserwować, aby dłużej zachowało trwałość?

Posłuchaj
00:00
25

Czym jest impregnacja drewna?

Dobrym sposobem na ochronę drewna jest impregnacja – nasycenie go różnego rodzaju preparatami ochronnymi zabezpieczającymi przed czynnikami zewnętrznymi. Do impregnatów należą preparaty rozpuszczalnikowe, olejowe lub solne. Impregnacja chroni drewno przed grzybem, szkodnikami oraz nasiąkaniem wodą.

W zależności od gatunku drewna w sklepach można nabyć specjalistyczne środki do impregnacji drewna. Ma to szczególne znaczenie przy konserwacji rzadkiego drewna egzotycznego, do którego często kupuje się impregnat pod konkretny gatunek.

Jak impregnować drewno?

W warunkach domowych impregnacja drewna jest banalnie prosta. Na początku trzeba oczyścić drewno. Jego powierzchnia powinna być oszlifowana, a pęknięcia czy ubytki wypełnione szpachlą. Następnie za pomocą pędzla lub wałka należy nanieść materiał konserwujący na powierzchnię drewna.

Drewno powinno być możliwie suche – jego wilgotność według zaleceń nie powinna przekraczać 30%. Pracę przeprowadza się dwukrotnie – nanosząc impregnat dokładnie, tak aby wsiąkł głęboko w drewno.

Drewno powinno wysychać przez 2-3 doby przed użyciem (o ile konstrukcja drewniana nie jest już zakończona). Zgodnie z BHP pracę powinno się wykonywać w gumowych rękawicach i ochronnym ubraniu.

Inną metodą impregnacji jest zanurzanie drewna w pojemniku wypełnionym substancją konserwującą, ale w tym wypadku – stopień zużycia środka jest dość wysoki i sprawdza się to głównie przy impregnowaniu długich drewnianych belek.

Inny sposób to impregnacja z użyciem ciśnieniowych pistoletów do malowania. W ten sposób dobrze rozprowadza się np. lakierobejce.

Elementy drewniane w ogrodzie Fot. belisle, penywise/sxc.hu

Czym można impregnować drewno?

  • Impregnaty bezbarwne – praktyczne rozwiązanie, które nie zmienia wyglądu drewna, za to chroni je przed pleśnią i innymi grzybami, wilgocią oraz owadami. Oczywiście po wyschnięciu impregnatu drewno można udekorować lakierem, lakierobejcą czy farbą akrylową.

  • Impregnaty koloryzujące – środki te mają takie same funkcje jak i bezbarwne odpowiedniki, ale dodatkowo chronią drewno przed szarzeniem. W sklepach można zakupić impregnaty o wielu odcieniach drewnopodobnych. Zwykle nakłada się je po impregnacie bezbarwnym.

  • Lakiery – substancje na bazie żywicy również są wykorzystywane do drewna ogrodowego. Chronią drewno przed wilgocią, czasem również przed promieniowaniem słonecznym. Niestety nie przepuszczają one również wilgoci znajdującej się wewnątrz drewna. Pod wpływem ciepła dochodzi w drewnie do kondensacji pary wodnej a wraz z jej ujściem szczelna lakierowa powłoka może pękać.

  • Lakierobejce – tworzą mocną, przezroczystą powłokę na powierzchni drewna. Zabezpieczają drewno przed wilgocią i promieniowaniem ultrafioletowym. Powinny być stosowane wyłącznie na wysuszony materiał. Zwykle powierzchnię drewna pokrywa się lakierobejcem dwukrotnie a pracę ponawia po kilku latach.

  • Oleje – to substancje roślinne, które utwardzają i utrwalają drewno. Oleje mają zasadniczą zaletę - są głęboko wchłaniane przez drewno, skutecznie chroniąc je przed wilgocią i pękaniem. Są również dość odporne na szarzenie, brud i wydeptywanie. Często stosuje się je do zabezpieczania trudnego w obróbce, twardego drewna, np.: dębowego czy bukowego.

  • Pokost – to pośrednio zagęszczony olej lniany. Najczęściej służy do gruntowania drewna lub jako pierwsza warstwa. Stosuje się go "na gorąco" na suchym drewnie.

  • Farby akrylowe – najlepsze z farb w ogrodzie - gdyż nie ulegają degradacji i łatwo wysychają. Pozwalają na wyparowywanie wody z drewna, więc nie dochodzi do pęknięć. Niestety nie chronią przed grzybem i szkodnikami, więc jako pierwszą warstwę i tak należy użyć impregnatu bezbarwnego.


Jak postępować ze świeżym drewnem?

  • Nie maluje się świeżego drewna, wcześniej powinno wyschnąć.

  • Przy składowaniu zapewnić dobrą wymianę powietrza i odizolować materiał od gruntu.

  • Drewno nie powinno być malowane farbą olejną, gdyż po niedługim czasie będzie narażone na szkodniki.

Co i czym impregnować?

  • Altany, pergole, ogrodzenia – można impregnować większością środków konserwujących wymienionych w artykule. Tutaj dobrze sprawdzają się impregnaty bezbarwny i koloryzujący.

  • Schody i tarasy drewniane – ze względu, że są często używane, narażone na tarcie i wydeptywanie – najlepszym impregnatem będą oleje, które dobrze zabezpieczają przed pękaniem i rozsychaniem się drewna.

  • Drewno znajdujące się pod ziemią – można zakonserwować je np. abisolem.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: g3gg0/Pixabay

Źródło: Bricomarché Po Sąsiedzku
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość maga
28-04-2021 15:43
zabezpieczalam stolik ogrodowy vidaronem wlasnie , dokladnie lakierobejca. fajnie chroni przed plamami po kawie czy keczupie no i oczywiscie przed czynnikami atmosferycznymi. trzeba tylko przed pomalowaniem porzadnie oszlifowac i oczyscic drewno
Gość Marcin
08-12-2020 08:07
ja korzystam z vidaronu i polecam. mają bezbarwny impregnat jak i takie o kolorach drewnopodobnych. Dobrze chroni i wygląda też fajnie, podkreśla piękno drewno (tak mówi moja żona :))
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści