Logo
Logo
9
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Czego nie robić, by nie stracić działki?!

Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów. Jeśli jednak nie podporządkuje się przepisom, może nawet stracić działkę!

 

Kiedy zarząd ROD może odebrać działkę/kiedy działkowiec może ją stracić?

Gdy działkowiec ignoruje przepisy regulaminu ROD, statutu PZD lub ustawy o ROD, a przy tym zakłóca wypoczynek i korzystanie z działek innym działkowcom, zarząd ROD może wypowiedzieć umowę dzierżawy i odebrać działkę. Do najczęstszych powodów wszczęcia procedury wypowiedzenia umowy dzierżawy należą:

  1. zaleganie z opłatami 6 miesięcy
  2. użytkowanie i zagospodarowanie działki niezgodne z przepisami (niewłaściwie prowadzone nasadzenia, ponadnormatywna altana i inne elementy zagospodarowania niezgodne z przepisami)
  3. skrajne zaniedbanie działki, przeszkadzające w użytkowaniu działki innym działkowcom (działka zachwaszczona, zarośnięta, zaśmiecona, niezagospodarowana, stwarzająca zagrożenie sanitarne)
  4. oddanie (lub co gorsza wynajęcie) działki lub jej część komuś innemu do używania
  5. dalsze korzystanie z działki lub altany w sposób niewłaściwy i uciążliwy pomimo pisemnych upomnień

Aby unikać niepotrzebnych kłopotów i spornych sytuacji, warto przed rozpoczęciem użytkowania działki zapoznać się przede wszystkim z regulaminem ROD. W kilku paragrafach znajdziemy wskazania, czego nie należy na działce i w ogrodzie działkowym robić. Nowym działkowcom powinien przyświecać zapis § 59 „Zakres zagospodarowania działki”:

Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów.

Ponadto, warto pamiętać o zapisach § 6 „Zakazy dotyczące wykorzystania działki”, gdzie w pkt. 1 czytamy, iż działka w ROD nie może być wykorzystywana do prowadzenia na działce działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej oraz wynajmowania części lub całej działki. Niemniej ważny jest zapis § 7 „Zakaz zamieszkiwania” wskazujący, że działka (w tym altana) nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.

Teks: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe SergPoznanskiy/Depositphotos


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu