Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
12
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czego nie robić, by nie stracić działki?!

Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów. Jeśli jednak nie podporządkuje się przepisom, może nawet stracić działkę!

 

Kiedy zarząd ROD może odebrać działkę/kiedy działkowiec może ją stracić?

Gdy działkowiec ignoruje przepisy regulaminu ROD, statutu PZD lub ustawy o ROD, a przy tym zakłóca wypoczynek i korzystanie z działek innym działkowcom, zarząd ROD może wypowiedzieć umowę dzierżawy i odebrać działkę. Do najczęstszych powodów wszczęcia procedury wypowiedzenia umowy dzierżawy należą:

  1. zaleganie z opłatami 6 miesięcy
  2. użytkowanie i zagospodarowanie działki niezgodne z przepisami (niewłaściwie prowadzone nasadzenia, ponadnormatywna altana i inne elementy zagospodarowania niezgodne z przepisami)
  3. skrajne zaniedbanie działki, przeszkadzające w użytkowaniu działki innym działkowcom (działka zachwaszczona, zarośnięta, zaśmiecona, niezagospodarowana, stwarzająca zagrożenie sanitarne)
  4. oddanie (lub co gorsza wynajęcie) działki lub jej część komuś innemu do używania
  5. dalsze korzystanie z działki lub altany w sposób niewłaściwy i uciążliwy pomimo pisemnych upomnień

Aby unikać niepotrzebnych kłopotów i spornych sytuacji, warto przed rozpoczęciem użytkowania działki zapoznać się przede wszystkim z regulaminem ROD. W kilku paragrafach znajdziemy wskazania, czego nie należy na działce i w ogrodzie działkowym robić. Nowym działkowcom powinien przyświecać zapis § 59 „Zakres zagospodarowania działki”:

Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów.

Ponadto, warto pamiętać o zapisach § 6 „Zakazy dotyczące wykorzystania działki”, gdzie w pkt. 1 czytamy, iż działka w ROD nie może być wykorzystywana do prowadzenia na działce działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej oraz wynajmowania części lub całej działki. Niemniej ważny jest zapis § 7 „Zakaz zamieszkiwania” wskazujący, że działka (w tym altana) nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.

Teks: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe SergPoznanskiy/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Zioła można zbierać przez cały sezon letni. Świeże zioła dają niepowtarzalny aromat i smak naszym potrawom, a ich nadmiar warto suszyć lub zamrażać.
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Po zakończeniu zbioru truskawek porządkujemy grządki. Usuwamy chwasty, a jeśli rośliny zaatakowały choroby grzybowe, obcinamy liście na wysokości ok. 5 cm i dokładnie je wygrabiamy. Ważne jest też zasilenie truskawek nawozem azotowym.
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie i dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i doskonale nadaje się do wazonu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu