Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Zdaniem ornitologów budki lęgowe pomagają ptakom!

Wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom, zwłaszcza tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli, czyli w młodych sadach, niedawno posadzonych lasach, no a przede wszystkim w miastach – podkreślił w rozmowie z PAP ornitolog dr Marian Stój.

Kiedy zawiesić budki lęgowe dla ptaków?

Według eksperta jeśli chcemy, żeby w budkach jeszcze w tym roku pojawiły się ptaki należy je zainstalować jak najwcześniej, "najlepiej już teraz". "Dużo korzystniej jest jednak budki powiesić w jesieni, żeby ptaki je odnalazły i przyzwyczaiły się do nich" – dodał.

budka lęgowa dla ptaków na ścianie fot. Leonie Schoppema - Pixabay
fot. Leonie Schoppema - Pixabay

Gdzie powiesić "domki"?

Trzeba pamiętać, że w okolicach, gdzie występują kuny, wiewiórki lub popielice, otwór budki należy dodatkowo zabezpieczyć, tak aby ssaki te nie dostały się do ich wnętrza i nie zniszczyły ptasiego lęgu.

budki lęgowe dla ptaków fot. Ktine01 - Pixabay
fot. Ktine01 - Pixabay

Budki lęgowe można przymocować na drzewach, budynkach, żerdziach, czy słupach. "Ich otwory powinny być skierowane w kierunku przeciwnym do wiejących najczęściej wiatrów. W naszym klimacie w zasadzie wiesza się budki otworem na wschód, południowy - wschód lub południe" – wyjaśnił ornitolog.

Wysokość powieszenia budki lęgowej zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor wieszamy dość nisko - ok. dwóch metrów od ziemi, dla szpaka cztery-sześć metrów, a dla sów osiem-dziesięć metrów.

"Najlepszym materiałem budowlanym dla takich konstrukcji są deski drzew iglastych" – przypomniał dr Stój. Natomiast to jakich gatunków ptaków możemy się spodziewać w budkach zależy od ich typu, miejsca powieszenia i obecności dziuplaków w okolicy.

"Budki mogą zająć sikory bogatki, modraszki, kowaliki, mazurki, szpaki, jerzyki, kraski, kawki, dudki, sowy" – podkreślił ornitolog.

Sztuczne gniazda modne od lat

Jak przypomniał, "człowiek sztuczne gniazda dla ptaków budował od zarania dziejów w celu pozyskania pokarmu i dla rozrywki".

"W XIX wieku pojawiły się różne konstrukcje budek, aby ułatwić gniazdowanie ptakom głównie w celach poznawczych i estetycznych; śpiew ptaków przy budkach umilał ludziom życie" – zauważył przyrodnik. Z kolei w XX stuleciu budki lęgowe wieszano przede wszystkim dla ochrony lasów i sadów przed szkodliwymi owadami, które ptaki zjadały.

Chcesz zbudować budkę lęgowa dla ptaków? Dowiedz się jak to zrobić - przeczytaj artykuł:
Domek dla ptaków - budowa i lokalizacja

2016-02-29
Źródło: PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu