Logo
Logo
Do góry

Zwycięski projekt Ogrodu Pokazowego targów MIASTO OGRÓD – Zielony design

Tegoroczny projekt Ogrodu Pokazowego to miniprzestrzeń publiczna - dostępna dla każdego, przyjazna dla jak największej liczby jej użytkowników. Zostanie wykonany i udostępniony dla zwiedzających targi MIASTO OGRÓD w dniach 24-26 kwietnia w hali MTS.

TEMAT NA CZASIE
Aplikacja do zarządzania narzędziami ogrodniczymi | STIHL CONNECTED
TEMAT NA CZASIE
Aplikacja do zarządzania narzędziami ogrodniczymi | STIHL CONNECTED
Ile to razy łapiemy się na tym, że zapomnieliśmy o przeglądzie technicznym samochodu, choć mamy tylko jeden! A przecież każde urządzenie napędzane...

Ogród Pokazowy co roku wykonywany jest według zwycięskiego projektu, wyłonionego w ramach konkursu dla studentów Katedry Architektury Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Studenci oprócz stworzenia projektu angażują się w jego wykonanie. Następnie gotowa przestrzeń otwarta zostaje dla zwiedzających targi.

Do konkursu Ogrodu Pokazowego 17. edycji targów zgłoszono 10 prac - projektów. Oceniła je Komisja Konkursowa obradująca w składzie: Marta Kościńska – ZUT Magdalena Grycko – Ogrodnik Miejski Piotr Bednarski – Urząd Miasta w Szczecinie Magdalena Błaszczyk – MTS

Decyzją Komisji Konkursowej postanowiono przyznać następujące nagrody:

1. Nagroda główna - Natalia Kaliszak, Lidia Szadkowska i Łukasz Łakomy
2. Wyróżnienie - Hanna Brygert
3. Wyróżnienie - Agata Cichoń, Kinga Tokarska

Uzasadnienie Komisji: Projekt Natalii Kaliszak, Lidii Szadkowskiej i Łukasza Łakomego wyróżnia się prostotą zastosowanych rozwiązań, czytelnym podziałem na strefy, zróżnicowaniem w doborze elementów aranżacji i wysokim poziomem warsztatowym. Wpisuje się on w charakter miejskiej przestrzeni i ma uniwersalne zastosowania.

Koncepcja zwycięskiego Ogrodu Pokazowego

Zaprojektowany ogród pokazowy ma formę mini placu miejskiego. Jego powierzchnia została podzielona na trzy strefy: trawiastą, wyłożoną płytkami chodnikowymi oraz strefę przejściową pomiędzy dwiema pierwszymi.

Część z trawą oraz ławkami gabionowymi, z wbudowanymi donicami, ma charakter ogrodowy, przywodzi na myśl zaciszne miejsca, gdzie można odpocząć wśród zieleni. To z myślą o tych, którzy lubią być blisko natury. Natomiast część druga, to odzwierciedlenie nowoczesnej strony miasta, nowatorskich idei oraz materiałów.

Zwycięski projekt Ogrodu Pokazowego targów MIASTO OGRÓD – Zielony design

Na powierzchni wyłożonej płytkami, ustawione zostały meble z linii City Alphabet- są ergonomiczne dzięki swoim organicznym „literowym” kształtom, a przy tym wprowadzają do surowej przestrzeni zabawę oraz żartobliwy ton. Jednocześnie zapewniają miejsce do siedzenia, jak i do zaparkowania roweru, które są coraz popularniejsze w naszym mieście. Część pomiędzy obiema strefami, to miejsce przenikania się zieleni oraz powierzchni utwardzonych. Tworzą one intuicyjny szlak dla ludzi przechodzących przez plac.

Elementem łączącym wszystkie trzy strefy są białe donice w kształcie kubika. W nich posadzono drzewa charakterystyczne dla naszego miasta - magnolie. Mają one przede wszystkim służyć jako element ozdobny - bardzo efektowne kwiaty oraz ciekawy pokrój, ale mogą także lekko zacieniać plac i łagodzić surowość miejskich przestrzeni.

Zwycięski projekt Ogrodu Pokazowego targów MIASTO OGRÓD – Zielony design

Oświetlenie na mini placu zostało zaprojektowane tak, aby częściowo optycznie wyodrębnić krawędzie placu oraz delikatnie podkreślić jego układ i wzór w centralnym miejscu.

Mini plac ma za zadanie być miejscem wytchnienia dla przechodniów, rowerzystów bądź ludzi pracujących w pobliżu. To teren estetyczny, łączący w sobie różnorodne formy mebli miejskich oraz odmienne materiały. To przestrzeń skłaniająca do nawiązywania międzyludzkich kontaktów oraz rozwijania więzi społecznych.

Źródło: MTS

Warto przeczytać
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu