Logo
Logo

Podkaszarka akumulatorowa – jaką wybrać?

Pielęgnacja ogrodu czy domowego trawnika wymaga często urządzeń bardziej specjalistycznych, niż kosiarka - np. podkaszarki do trawy. To kolejne urządzenie z gamy nowości, jakie w ramach programu "akumulator w ogrodzie" wprowadziło na rynek Metabo.

Kosiarka czy podkaszarka?

Dbanie o przydomowy trawnik wymaga na ogół kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest koszenie. W przypadku trawników o regularnych kształtach sprawa jest banalnie prosta, bo można użyć do tego kosiarki. Z uwagi na swoją konstrukcję kosiarka nie gwarantuje jednak dotarcia do każdego zakamarka trawnika. Trudno też operować nią tuż przy krawędzi, pomiędzy nasadzeniami-drzewami lub krzewami. Standardowe kosiarki nie nadają się także do przycinania wysokich traw bądź pracach porządkowych na zaniedbanych działkach. Do tego typu zadań stworzono podkaszarki. Co wybrać? Kosiarkę czy podkaszarkę? Jeśli zakres prac w ogrodzie ogranicza się jedynie do koszenia regularnego trawnika, pozbawionego nasadzeń, dobrym wyborem będzie kosiarka. W każdym innym przypadku kosa powinna być obowiązkowym wyposażeniem ogrodowego arsenału.

Kosa akumulatorowa czy spalinowa?

Dylematy związane z wyborem odpowiedniej kosy dotyczą zazwyczaj zasilania - kosa akumulatorowa, czy spalinowa? Wybór ogranicza się do kos spalinowych, elektrycznych i akumulatorowych. Pierwsze dysponują zazwyczaj sporą mocą, ale posiadają także ograniczenia. Silniki spalinowe wymagają paliwa i oleju, a także regularnych przeglądów. Narzędzia są też ciężkie, generują spory hałas i spaliny. Kosy elektryczne to już nieco bardziej ekologiczne narzędzia - ale także niepozbawione wad. Największą z nich jest konieczność pracy z przedłużaczem. Kosa, która w założeniu ma pracować w ciasnych zakamarkach staje się nieporęczna. Wady związane z głośną pracą oraz kłopotliwym zasilaniem wyeliminowano w kosach akumulatorowych.

FSB 36-18 LTX BL 40 – wydajna kosa akumulatorowa

Szeregi narzędzi ogrodowych Metabo zasiliły dwa modele akumulatorowych podkaszarek: FSB 36-18 LTX BL 40 i FSD 36-18 LTX BL 40. Podstawowa różnica to rękojeści służące do prowadzenia kosy. Model FSB posiada klasyczny uchwyt oburęczny. FSD uchwyt obwiedniowy. Bez względu na wyposażenie, kosę akumulatorową napędza wydajny silnik bezszczotkowy. Zasilają go akumulatory litowo-jonowe o napięciu 18V. Podwójny slot na akumulator pozwala na jeszcze wydajniejszą pracę przy zasilaniu 36V.

Wyposażenie kosy – na co zwrócić uwagę?

Mocny silnik, lekka i wyważona konstrukcja to podstawowe cechy idealnej kosy. Ale oprócz tego istotne są dodatkowe akcesoria, bo podkaszarki zawsze pracują w nieco innych warunkach, niż kosiarki. Dlatego ważne jest, aby kosa miała możliwość zamontowania ostrza, które poradzi sobie z większymi zaroślami lub trawą. Kosy Metabo standardowo wyposażone są w kasetę z żyłką. Jej montaż odbywa się bez użycia narzędzi, a samo nawijanie żyłki należy do czynności, z którymi poradzi sobie nawet bardzo początkujący fan ogrodów. Dodatkowo można dokupić do nich trójząb, albo ostrze o 4 krawędziach tnących. Opcjonalnym wyposażeniem są także uprząż oraz szelki - dla wygodnej i bezpiecznej pracy.

Ile można skosić akumulatorową podkaszarką? Wątpliwości związane z jej zasilaniem dotyczą zazwyczaj czasu pracy. Pierwsze narzędzia akumulatorowe faktycznie nie oferowały oszałamiających parametrów. Gwarancją wydajności w przypadku narzędzi ogrodowych Metabo jest sprawdzona i wydajna technologia akumulatorowa. Rozwijana z powodzeniem od ponad dekady, oferuje ponadprzeciętną trwałość i wydajność. Kosy FSB/FSD (w zależności od zastosowanego akumulatora i gęstości trawy) pracują od kilkudziesięciu do kilkuset minut. Zestaw dwóch akumulatorów LiHD 18V/10Ah będzie pracował niemal 2 godziny. Akcesoryjna ładowarka ASC 145 Duo potrafi zregenerować dwa akumulatory w czasie 60-90 minut.

Źródło: Materiały prasowe Metabo

Tagi
Powiązane tematy