Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

iRobot: Aplikacja Robomow - czyli jak skosić trawę za pomocą smartfona

Producent robotów koszących marki Robomow przedstawia autorską aplikację na urządzenia mobilne. Dzięki niej bezpośrednio z poziomu telefonu komórkowego czy tabletu, posiadacze robotów Robomow będą mogli nimi zarządzać i sterować zdalnie. Aplikacja umożliwia dostosowanie ustawień pracy, jak również uruchomienie poszczególnych funkcji robota.

Instalacja aplikacji

Aplikacja mobilna Robomow jest dostępna na produkty marki Apple oraz na urządzenia z systemem Android 4.3 i wyższym (urządzenia muszą być wyposażone w technologie bluetooth BLE). Po ściągnięciu oraz instalacji aplikacji należy za pomocą smartfona lub tabletu zarejestrować urządzenie na podstawie kodu kreskowego, który znajduje się na robocie (modele z jednym ostrzem – kod z tyłu urządzenia, modele z dwoma ostrzami – kod pod klapą na wierzchu urządzenia). Użytkownik może wprowadzić go ręcznie lub zeskanować za pomocą kamery wbudowanej w telefon lub tablet. Instalacja danego robota koszącego może nastąpić jednocześnie tylko na jednym urządzeniu mobilnym, co jest dodatkowym zabezpieczeniem Robomow.

Aplikacja Robomow - czyli jak skosić trawę za pomocą smartfona

Ekran główny aplikacji Robomow

Po dokonaniu instalacji urządzenie mobilne wyświetli czytelny ekran główny. Z jego poziomu można uzyskać kluczowe informacje na temat Robomow, jak również przejść do zaawansowanych opcji oraz zarządzać jego pracą. Na górnym pasku aplikacji, po lewej stronie znajduje się ikona przejścia do menu opcji robota koszącego, po prawej znajdują się ikony mówiące o aktualnym stanie Robomow m.in. procentowy poziom naładowania baterii. W przypadku otrzymania wiadomości na temat urządzenia, pojawi się „koperta” obok ikony przejścia do opcji. W centralnej części, u góry znajdują się ikony rozpoczęcia koszenia (MOW), powrotu do Stacji Dokującej (HOME) oraz rozpoczęcia koszenia wraz z krawędziami (EDGE&MOW - urządzenie wróci do stacji po przewodzie obwodowym). Poniżej znajduje się menu programowania pracy, które informuje o terminie następnego wyjazdu robota koszącego Robomow. Po wybraniu tej ikony, aplikacja przejdzie do menu ustalania harmonogramu. Poniżej znajduje się ikona ręcznego sterowania urządzeniem (Remote), która umożliwia „koszenie manualne”.

Aplikacja Robomow - czyli jak skosić trawę za pomocą smartfona Aplikacja Robomow - czyli jak skosić trawę za pomocą smartfona

Koszenie manualne

Po wybraniu opcji zdalnego sterowania, aplikacja przejdzie do odpowiedniego ekranu. W centralnej części będzie widoczny duży okrąg nawigacyjny, ikona bezpieczeństwa (kłódka) oraz ikona włączenia pracy ostrzy. Użytkownik może poruszać robotem bez włączonych ostrzy, aby przejechał do innego miejsca, lub „kosić ręcznie” przy włączonych ostrzach np. pomiędzy blisko usytuowanymi roślinami, które są trudnodostępne, również poza przewodem obwodowym. Dla bezpieczeństwa, włączenie ostrzy robota możliwe jest po naciśnięciu ikony bezpieczeństwa, a następnie jednoczesnym wybraniu włączenia pracy ostrzy.

Zarządzanie pracą robota z poziomu aplikacji

Robomow posiada szereg ustawień, które pomagają optymalizować jego pracę. Aplikacja umożliwia wprowadzenie informacji o występowaniu „wysp” na które robot koszący ma nie wjeżdżać (np. klomb z kwiatami), podstref (do których robot może dostać się samodzielnie) lub stref oddzielnych (do których robot nie ma możliwości samodzielnego wjazdu). W celu wyeliminowania pozostawiania śladów w trawniku przy przewodzie obwodowym również z poziomu aplikacji można ustalić maksymalną odległość jazdy wzdłuż niego. Wówczas Robomow będzie wracał różnymi ścieżkami. Użytkownik może również ustalić parametry harmonogramu koszenia, jak m.in. godziny, w których robot ma nie wyjeżdżać na trawnik (np. w niedziele).

Z poziomu menu opcji można również ustalić opcje urządzenia takie jak Child Lock, który uniemożliwia uruchomienie urządzenia przez dzieci, kontrola PIN, które jest zabezpieczeniem przed kradzieżą, ustawić opcje czujnika deszczu i wilgotności, komend głosowych, czy koszenia przy krawędzi.

Aplikacja Robomow - czyli jak skosić trawę za pomocą smartfona
Aplikacja Robomow - czyli jak skosić trawę za pomocą smartfona

Łączność i dostępność

Aplikacja zapewnia łączność na linii Robomow – urządzenie mobilne z wykorzystaniem łączności Bluetooth® Smart / Bluetooth Low Energy. Aplikacja jest dostępna dla iPhone 4S, iPhone 5, iPad 3, iPad mini i iPod touch (5 generacji) oraz dla urządzeń z systemem operacyjnym Android 4.3 i wyższym.

Źródło: iRobot


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Rośliny rosnące w doniczkach, pozostawione na zimę na balkonie lub tarasie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna.
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Jak zimową porą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania? Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi swoim zapachem nasze zmysły
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję.
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Przenieśmy je w jak najjaśniejsze miejsce. Sprawdźmy też, które rośliny potrzebują zraszania w zimie.
Tydzień 5, Sentencja nr:1
Tydzień 5, Sentencja nr:1
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Twoja strona ogrodu