Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

"Miasto i Ogród" - projekt zielonej przestrzeni upraw roślin w centrum miasta

W sobotę 24 maja 2014 r. rusza "Miasto i Ogród" – projekt zielonej przestrzeni upraw roślin w centrum miasta i serii warsztatów związanych z życiem w zgodzie ze środowiskiem. BMW i – mecenas i inicjator projektu – oraz partnerzy społeczni: stowarzyszenie ArtAnimacje i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zapraszają warszawiaków do wspólnego siania i sadzenia w miejskim ogrodzie na terenie dawnej fabryki Norblina.

Goście i atrakcje na otwarciu przestrzeni "Miasto i Ogród"

Prace ogrodnicze rozpoczną się w sobotę o 10.00. Na gości będą czekały mobilne ogródki w postaci wypełnionych ziemią „big bagów”, nasiona i sadzonki oraz narzędzia. W pracach pomagać będą przeszkoleni wolontariusze, wśród nich Kamilla Baar, znana z zamiłowania do uprawiania i smakowania ekologicznych warzyw i ziół. Fachowych porad udzielał będzie przez cały dzień profesjonalny ogrodnik.

Każdy, kto przyjdzie do dawnej fabryki przy ul. Żelaznej, będzie miał możliwość siania, sadzenia i pielęgnowania roślin w społecznej części ogrodu oraz – podczas losowania o godz. 13.00 – szansę zdobycia własnej grządki. W strefie upraw zaplanowane są również imienne ogródki, którymi zajmą się indywidualni ogrodnicy. Zostaną oni wylosowani podczas inauguracji projektu spośród chętnych, którzy zgłoszą się wcześniej na Facebooku, na profilu Miasto i Ogród.

Szczególną atrakcją w projekcie „Miasto i Ogród” będzie „Dziennik marchewkowy” – stworzony przez Fundację Okularnicy notes, w którym każdy ogrodnik – amator będzie mógł pisać o doświadczeniach, odkryciach i skojarzeniach towarzyszącym uprawom przy Żelaznej. Najciekawiej, najbarwniej i najoryginalniej prowadzone dzienniki za zgodą ich autorów będą publikowane na stronach internetowych projektu oraz fundacji, a także na Facebooku. Ideę „Dziennika marchewkowego” wspiera prezeska Fundacji Okularnicy, Agata Passent.

Otwarcie przestrzeni „Miasta i Ogrodu” to świetny pomysł na spędzenie weekendu z całą rodziną. Animatorzy i wolontariusze będą prowadzili dla dzieci warsztaty ogrodnicze. Przez cały dzień roślinom i ogrodnikom grać będzie DJ Ojciec Karol, a o 17.00 koncert zagra duet Macia Morettiego i Marcina Maseckiego. W niedzielę zaś o godz. 10 rozpoczną się warsztaty „Jak zrobić eko-nawozy w domu i ogródku?”, które nauczą domowego kompostowania i tego, jak zrobić pokrzywowy nawóz i użyźnić ziemię z pomocą dżdżownic.

Wizualizacja - Miasto i Ogród - projekt zielonej przestrzeni upraw roślin w centrum miasta

Urban farming czyli ogród w mieście


Inicjatywa "Miasto i Ogród" wpisuje się w ogólnoświatowy trend „urban farmingu” – tworzenia zielonych enklaw pod uprawy w zabudowanym środowisku miejskim. W otwartym dla wszystkich ogrodzie przy ul. Żelaznej 51/53 (BioBazar Fabryka Norblina) od 24 maja do 5 października będzie można zasadzić i uprawiać warzywa oraz zioła, odżywić i chronić rośliny w naturalny sposób, zadbać o bioróżnorodność hodowli i obecność zapylających owadów.

"Miasto i Ogród" – od wiosny do jesieni

Przez kolejne miesiące aż do początku października ogród będzie otwarty przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku od godz. 12.00 do 19.00 oraz w weekendy od 10.00 do 18.00 w ogrodzie będą dyżurowali animatorzy, którzy pomogą w pracach ogrodniczych oraz udostępnią nasiona, sadzonki i profesjonalne narzędzia ogrodnicze. Ogrodnik będzie na miejscu w weekendy, a także w środy, kiedy dodatkowo poprowadzi działania edukacyjne, opowie o funkcjonowaniu zrównoważonego i bioróżnorodnego ogrodu, o podstawowych działaniach pielęgnacyjnych i wegetacji roślin. Zadaniem ogrodnika będzie dbanie o dobry stan wszystkich rosnących w ogrodzie roślin.

Ważną częścią projektu "Miasto i Ogród" będą warsztaty edukacyjne i wydarzenia prowadzone przez entuzjastów, którzy m.in. opowiedzą o nowoczesnym eko-ogrodnictwie i tradycyjnych metodach upraw, nauczą miejskiego życia w zgodzie ze środowiskiem, zapoznają z miejskim zielarstwem. Podczas weekendów będzie można spróbować ogrodowych plonów, a tuż przed jesienią wykorzystać je do przygotowania przetworów.

Kontakt do organizatorów projektu "Miasto i Ogród"

Informacje o wszystkich planowanych aktywnościach na terenie "Miasta i Ogrodu" można znaleźć na stronie www.miastoiogrod.pl oraz profilu „Miasto i Ogród” na Facebooku.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z: Katarzyna Gospodarek, Corporate Communications Manager, BMW Group Polska Tel.: +48 728 873 932, e-mail: katarzyna.gospodarek@bmw.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu