Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

"Miasto i Ogród" - projekt zielonej przestrzeni upraw roślin w centrum miasta

W sobotę 24 maja 2014 r. rusza "Miasto i Ogród" – projekt zielonej przestrzeni upraw roślin w centrum miasta i serii warsztatów związanych z życiem w zgodzie ze środowiskiem. BMW i – mecenas i inicjator projektu – oraz partnerzy społeczni: stowarzyszenie ArtAnimacje i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zapraszają warszawiaków do wspólnego siania i sadzenia w miejskim ogrodzie na terenie dawnej fabryki Norblina.

Goście i atrakcje na otwarciu przestrzeni "Miasto i Ogród"

Prace ogrodnicze rozpoczną się w sobotę o 10.00. Na gości będą czekały mobilne ogródki w postaci wypełnionych ziemią „big bagów”, nasiona i sadzonki oraz narzędzia. W pracach pomagać będą przeszkoleni wolontariusze, wśród nich Kamilla Baar, znana z zamiłowania do uprawiania i smakowania ekologicznych warzyw i ziół. Fachowych porad udzielał będzie przez cały dzień profesjonalny ogrodnik.

Każdy, kto przyjdzie do dawnej fabryki przy ul. Żelaznej, będzie miał możliwość siania, sadzenia i pielęgnowania roślin w społecznej części ogrodu oraz – podczas losowania o godz. 13.00 – szansę zdobycia własnej grządki. W strefie upraw zaplanowane są również imienne ogródki, którymi zajmą się indywidualni ogrodnicy. Zostaną oni wylosowani podczas inauguracji projektu spośród chętnych, którzy zgłoszą się wcześniej na Facebooku, na profilu Miasto i Ogród.

Szczególną atrakcją w projekcie „Miasto i Ogród” będzie „Dziennik marchewkowy” – stworzony przez Fundację Okularnicy notes, w którym każdy ogrodnik – amator będzie mógł pisać o doświadczeniach, odkryciach i skojarzeniach towarzyszącym uprawom przy Żelaznej. Najciekawiej, najbarwniej i najoryginalniej prowadzone dzienniki za zgodą ich autorów będą publikowane na stronach internetowych projektu oraz fundacji, a także na Facebooku. Ideę „Dziennika marchewkowego” wspiera prezeska Fundacji Okularnicy, Agata Passent.

Otwarcie przestrzeni „Miasta i Ogrodu” to świetny pomysł na spędzenie weekendu z całą rodziną. Animatorzy i wolontariusze będą prowadzili dla dzieci warsztaty ogrodnicze. Przez cały dzień roślinom i ogrodnikom grać będzie DJ Ojciec Karol, a o 17.00 koncert zagra duet Macia Morettiego i Marcina Maseckiego. W niedzielę zaś o godz. 10 rozpoczną się warsztaty „Jak zrobić eko-nawozy w domu i ogródku?”, które nauczą domowego kompostowania i tego, jak zrobić pokrzywowy nawóz i użyźnić ziemię z pomocą dżdżownic.

Wizualizacja - Miasto i Ogród - projekt zielonej przestrzeni upraw roślin w centrum miasta

Urban farming czyli ogród w mieście

Inicjatywa "Miasto i Ogród" wpisuje się w ogólnoświatowy trend „urban farmingu” – tworzenia zielonych enklaw pod uprawy w zabudowanym środowisku miejskim. W otwartym dla wszystkich ogrodzie przy ul. Żelaznej 51/53 (BioBazar Fabryka Norblina) od 24 maja do 5 października będzie można zasadzić i uprawiać warzywa oraz zioła, odżywić i chronić rośliny w naturalny sposób, zadbać o bioróżnorodność hodowli i obecność zapylających owadów.

"Miasto i Ogród" – od wiosny do jesieni

Przez kolejne miesiące aż do początku października ogród będzie otwarty przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku od godz. 12.00 do 19.00 oraz w weekendy od 10.00 do 18.00 w ogrodzie będą dyżurowali animatorzy, którzy pomogą w pracach ogrodniczych oraz udostępnią nasiona, sadzonki i profesjonalne narzędzia ogrodnicze. Ogrodnik będzie na miejscu w weekendy, a także w środy, kiedy dodatkowo poprowadzi działania edukacyjne, opowie o funkcjonowaniu zrównoważonego i bioróżnorodnego ogrodu, o podstawowych działaniach pielęgnacyjnych i wegetacji roślin. Zadaniem ogrodnika będzie dbanie o dobry stan wszystkich rosnących w ogrodzie roślin.

Ważną częścią projektu "Miasto i Ogród" będą warsztaty edukacyjne i wydarzenia prowadzone przez entuzjastów, którzy m.in. opowiedzą o nowoczesnym eko-ogrodnictwie i tradycyjnych metodach upraw, nauczą miejskiego życia w zgodzie ze środowiskiem, zapoznają z miejskim zielarstwem. Podczas weekendów będzie można spróbować ogrodowych plonów, a tuż przed jesienią wykorzystać je do przygotowania przetworów.

Kontakt do organizatorów projektu "Miasto i Ogród"

Informacje o wszystkich planowanych aktywnościach na terenie "Miasta i Ogrodu" można znaleźć na stronie www.miastoiogrod.pl oraz profilu „Miasto i Ogród” na Facebooku.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z: Katarzyna Gospodarek, Corporate Communications Manager, BMW Group Polska Tel.: +48 728 873 932, e-mail: katarzyna.gospodarek@bmw.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!