Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
Okazje

Husqvarna: Jesienne strzyżenie żywopłotu

Aby żywopłot był gęsty i miał pożądaną wysokość, warto zadbać o niego dwa razy w sezonie. Jesienią warto przyciąć żywopłot o około 10 cm, dzięki czemu pędy staną się gęstsze i zdrowsze. Młode pędy mogą nie dać sobie rady z nagłym spadkiem temperatury jesienią, co w efekcie może doprowadzić do ich uschnięcia. Strzyżenie żywopłotów we wrześniu lub październiku zabezpiecza je także przed zimą. Czynności te przeprowadza się celowo o tej porze roku, aby łodygi krzewów zdążyły zdrewnieć do czasu przymrozków.

 

Istnieje wiele gatunków i rodzajów żywopłotów, ale jest kilka zabiegów wspólnych, które można wykonywać na każdym rodzaju rośliny.

Przede wszystkich wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości. Jeżeli mamy żywopłoty formowane, można przystrzyc je do płaskiej powierzchni, dzięki czemu osiadający śnieg nie będzie dostawał się w niższe partie rośliny.

Boki żywopłotów najlepiej przycinać tak, aby dół był szerszy niż góra rośliny. Sprzyja to większemu nasłonecznieniu i nawodnieniu niższych partii krzewów, zaś w okresie zimowym ułatwia to zsuwanie się śniegu.

Dla mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem jest użycie słupków i sznurka, w celu wyznaczenia linii cięcia podczas strzyżenia długich, prostych żywopłotów. Pomocna może się też okazać specjalna drewniana łata wykonana z desek zbitych ze sobą pod kątem 100 stopni - powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Narzędzia do pielęgnacji żywopłotów muszą być ostre i czyste. Praca tępymi narzędziami może spowodować uszkodzenia pędów. Zdarza się, że doprowadza to do chorób roślin. Sprzęt powinien być dopasowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb użytkownika.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są spalinowe nożyce do żywopłotów. Pozwalają one na oszczędność czasu, a także szybsze wykonywanie swojej pracy.

Dla użytkowników - amatorów, pielęgnujących swoje przydomowe ogrody właściwym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp pomiędzy nożami urządzenia.

Z kolei profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę bardzo wydajną, o dobrym wyważeniu ze względu na duże powierzchnie do pielęgnacji.

Pomocne mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudno dostępnych.

Nożyce Husqvarna 122HD60 Nożyce Husqvarna 136LiHD50
Nożyce Husqvarna 122HD60 (fot. Husqvarna). Nożyce Husqvarna 136Li HD50 (fot. Husqvarna).

Przegląd nożyc do przycinania i cięcia żywopłotu:

  • Nożyce Husqvarna 325HD75x - łączą ergonomiczną konstrukcję z wysoką jakością i doskonałymi efektami pracy. Maszyna jest wyposażona w silnik E-TECH® oraz system LowVib®, skutecznie tłumiący drgania.
  • Nożyce Husqvarna 122HD60 - to ciche i lekkie nożyce do żywopłotu, do użytku własnego, z funkcjami ułatwiającymi pracę, takimi jak Smart Start® i regulowany tylny uchwyt.
  • Nożyce Husqvarna 136 Li HD50 - ciche, lekkie, idealnie wyważone i proste w obsłudze nożyce do żywopłotu dla wymagających użytkowników, ogrodników i osób zajmujących się pielęgnacją zieleni.

źródło i fot.: Husqvarna

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu