Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
Okazje

Matt James zaprojektuje w centrum Krakowa dwa autorskie ogrody

Matt James jest prawdziwym guru dla entuzjastów ogrodnictwa. To światowej sławy garden designer, czyli specjalista od projektowania ogrodów. Niedawno odwiedził Polskę, lecz nie jako turysta - Matt James zaprojektuje w centrum Krakowa dwa autorskie ogrody.

 

Tajemniczy ogród w Krakowie

Matt James przyjechał do Krakowa, aby zapoznać się z projektami inwestycji, która powstanie w samym centrum miasta. W plan inwestycji wpisane są dwa ogrody – bardziej "dziki" zadrzewiony ogród oraz ogród z roślinnością niskopienną. Ogrody projektu angielskiego ogrodnika mają dopełniać charakteru inwestycji, która stanie się wizytówką miasta, i tym samym wnieść nową wartość w krakowskie tereny zielne.

Zapytany o koncepcje ogrodów, które zaprojektuje w Krakowie, Matt James odpowiada tajemniczo, że ma ich mnóstwo, ale na razie żadnej nie zdradzi: – Projekt wyróżnia fantastyczna i bogata historia, mix starej i nowej architektury. Teren inwestycji jest niesamowity, jestem bardzo podekscytowany tym, co tu powstanie – mówi.

Niezależnie od formy i funkcjonalności, zarówno prywatne jak i ogólnodostępne ogrody łączy nadrzędna funkcja i wspólny mianownik, którym jest łagodzenie miejskich warunków zdrowotnych i klimatycznych. Potrzeba dostępu do terenów zielonych dotyczy absolutne każdego mieszkańca miasta, każdego zatem, a już zwłaszcza odpowiedzialnych za rozwój Krakowa, powinna dotyczyć odpowiedzialność za tereny zielone.

Zagospodarowanie terenów miejskich

Jak wyglądają trendy w projektowaniu terenów zieleni miejskiej i czy w ogóle w Polsce można mówić o trendach? Wydział Kształtowania Środowiska przy Urzędzie Miasta Krakowa opracował tekst na temat projektowania zieleni miejskiej. Dowiadujemy się z niego, że projektowaniem terenów zielonych w aglomeracjach miejskich może zająć się byle amator – nie są wymagane żadne uprawnienia. A może powinny, gdyż bardzo często przy projektowaniu tego typu terenów popełniany jest szereg błędów wynikających z przenoszenia wzorców z ogrodów prywatnych na obszary użyteczności publicznej. Kompozycje są zbyt zróżnicowane, często nawiązujące do architektury ogrodowej, a roślinność i jej kolorystyka jest źle dobrana (źródło: http://www.krakow.pl).

Jak zauważa krakowski ekolog Mariusz Waszkiewicz: – Politycy i urzędnicy niestety mylą rozwój z rozrostem. Tymczasem, rozwój oznacza zmiany nie tylko ilościowe ale i jakościowe. Nie można mówić o rozwoju społeczeństwa w warunkach betonowej pustyni – bez dostępu do przyrody. Nie można mówić ani o rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży bez dostępu do terenów rekreacyjnych, ani o rozwoju psychicznym i intelektualnym bez dostępu do piękna przyrody i krajobrazu. Ograniczanie doświadczania świata do środowiska sztucznego jest zaprzeczeniem rozwoju – puentuje. (źródło: http://chronmydrzewa.pl)

Postać Matta Jamesa jest znana polskiej publiczności głównie z programów telewizyjnych emitowanych w Polsce m.in. na DOMO+: „Miejski ogrodnik” (Channel 4), „Ekologiczny eden Matta Jamesa” (UKTV). Prowadził także serię „Selling Houses” w brytyjskim Channel 4. „Miejski ogrodnik” doczekał się również wersji amerykańskiej.  Ogrodnictwem interesował się od najmłodszych lat, dlatego nadał swojej edukacji określony kierunek.  Skończył renomowane szkoły ogrodnicze, m.in. w Writtle College. Obecnie wykłada projektowanie ogrodów na Falmouth University College w Kornwalii. Jest autorem kilku książek, m.in. „The City Gardener” (2003) i „The City Gardener: Urban Oasis” (2004).

Źródło: materiały prasowe

Warto przeczytać
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu