Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Matt James zaprojektuje w centrum Krakowa dwa autorskie ogrody

Matt James jest prawdziwym guru dla entuzjastów ogrodnictwa. To światowej sławy garden designer, czyli specjalista od projektowania ogrodów. Niedawno odwiedził Polskę, lecz nie jako turysta - Matt James zaprojektuje w centrum Krakowa dwa autorskie ogrody.

Tajemniczy ogród w Krakowie

Matt James przyjechał do Krakowa, aby zapoznać się z projektami inwestycji, która powstanie w samym centrum miasta. W plan inwestycji wpisane są dwa ogrody – bardziej "dziki" zadrzewiony ogród oraz ogród z roślinnością niskopienną. Ogrody projektu angielskiego ogrodnika mają dopełniać charakteru inwestycji, która stanie się wizytówką miasta, i tym samym wnieść nową wartość w krakowskie tereny zielne.

Zapytany o koncepcje ogrodów, które zaprojektuje w Krakowie, Matt James odpowiada tajemniczo, że ma ich mnóstwo, ale na razie żadnej nie zdradzi: – Projekt wyróżnia fantastyczna i bogata historia, mix starej i nowej architektury. Teren inwestycji jest niesamowity, jestem bardzo podekscytowany tym, co tu powstanie – mówi.

Niezależnie od formy i funkcjonalności, zarówno prywatne jak i ogólnodostępne ogrody łączy nadrzędna funkcja i wspólny mianownik, którym jest łagodzenie miejskich warunków zdrowotnych i klimatycznych. Potrzeba dostępu do terenów zielonych dotyczy absolutne każdego mieszkańca miasta, każdego zatem, a już zwłaszcza odpowiedzialnych za rozwój Krakowa, powinna dotyczyć odpowiedzialność za tereny zielone.

Zagospodarowanie terenów miejskich

Jak wyglądają trendy w projektowaniu terenów zieleni miejskiej i czy w ogóle w Polsce można mówić o trendach? Wydział Kształtowania Środowiska przy Urzędzie Miasta Krakowa opracował tekst na temat projektowania zieleni miejskiej. Dowiadujemy się z niego, że projektowaniem terenów zielonych w aglomeracjach miejskich może zająć się byle amator – nie są wymagane żadne uprawnienia. A może powinny, gdyż bardzo często przy projektowaniu tego typu terenów popełniany jest szereg błędów wynikających z przenoszenia wzorców z ogrodów prywatnych na obszary użyteczności publicznej. Kompozycje są zbyt zróżnicowane, często nawiązujące do architektury ogrodowej, a roślinność i jej kolorystyka jest źle dobrana (źródło: http://www.krakow.pl).

Jak zauważa krakowski ekolog Mariusz Waszkiewicz: – Politycy i urzędnicy niestety mylą rozwój z rozrostem. Tymczasem, rozwój oznacza zmiany nie tylko ilościowe ale i jakościowe. Nie można mówić o rozwoju społeczeństwa w warunkach betonowej pustyni – bez dostępu do przyrody. Nie można mówić ani o rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży bez dostępu do terenów rekreacyjnych, ani o rozwoju psychicznym i intelektualnym bez dostępu do piękna przyrody i krajobrazu. Ograniczanie doświadczania świata do środowiska sztucznego jest zaprzeczeniem rozwoju – puentuje. (źródło: http://chronmydrzewa.pl)

Postać Matta Jamesa jest znana polskiej publiczności głównie z programów telewizyjnych emitowanych w Polsce m.in. na DOMO+: „Miejski ogrodnik” (Channel 4), „Ekologiczny eden Matta Jamesa” (UKTV). Prowadził także serię „Selling Houses” w brytyjskim Channel 4. „Miejski ogrodnik” doczekał się również wersji amerykańskiej.  Ogrodnictwem interesował się od najmłodszych lat, dlatego nadał swojej edukacji określony kierunek.  Skończył renomowane szkoły ogrodnicze, m.in. w Writtle College. Obecnie wykłada projektowanie ogrodów na Falmouth University College w Kornwalii. Jest autorem kilku książek, m.in. „The City Gardener” (2003) i „The City Gardener: Urban Oasis” (2004).

Źródło: materiały prasowe


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu