Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Dzień Róż - Ogród Botaniczny w Powsinie

W niedzielę 24 czerwca, o godz. 11:00 - Ogród Botaniczny w Powsinie zaprasza na spacer "Jej wysokość królowa", po Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż z kuratorem kolekcji. Druga połowa czerwca to czas, w którym Kolekcja Narodowa Odmian Uprawnych Róż jest najbardziej atrakcyjna.

Kolekcję w Ogrodzie Botanicznym założono w 1998 roku. Obecnie na powierzchni ponad 3,5 tys. m2 rośnie ponad 700 odmian i gatunków róż. Do najcenniejszych należą stare - historyczne róże (ponad 170), m.in.: damasceńskie, białe, francuskie, stulistne, mchowe, zakwitające już pod koniec maja.

W kolekcji zgromadzono ponad 280 gatunków i odmian róż parkowych, ponad 100 odmian róż pnących oraz 120 odmian wielkokwiatowych, ok. 150 odmian róż wielokwiatowych, ok. 30 odmian róż miniaturowych i 150 odmian okrywowych, wśród których znajdują się zarówno nowe odmiany, jak i  odmiany starsze, znane od dawna.

Jedną z najbardziej interesujących odmian jest róża czteropłatkowa - Pteracantha, o młodych, czerwonych, ogromnych kolcach.

Konicznie trzeba też zobaczyć z bliska różę zieloną - różę chińską Viridiflora i interesujące odmiany o prawie czarnych kwiatach: Schwarze Madonna, Papa Meilland czy młodsze odmiany różnych grup o ciekawych barwach kwiatów, m.in. Cinco De Mayo, Red Leonardo Da Vinci, Hermitage, Piano, Pastella, Blue River, Cap Diamant, Star Profussion.

źródło i zdjęcie: PAN Ogród Botaniczny - CZRB w Powsinie


Warto przeczytać

Powiązane rośliny

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu