Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Dzień Róż - Ogród Botaniczny w Powsinie

W niedzielę 24 czerwca, o godz. 11:00 - Ogród Botaniczny w Powsinie zaprasza na spacer "Jej wysokość królowa", po Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż z kuratorem kolekcji. Druga połowa czerwca to czas, w którym Kolekcja Narodowa Odmian Uprawnych Róż jest najbardziej atrakcyjna.

Kolekcję w Ogrodzie Botanicznym założono w 1998 roku. Obecnie na powierzchni ponad 3,5 tys. m2 rośnie ponad 700 odmian i gatunków róż. Do najcenniejszych należą stare - historyczne róże (ponad 170), m.in.: damasceńskie, białe, francuskie, stulistne, mchowe, zakwitające już pod koniec maja.

W kolekcji zgromadzono ponad 280 gatunków i odmian róż parkowych, ponad 100 odmian róż pnących oraz 120 odmian wielkokwiatowych, ok. 150 odmian róż wielokwiatowych, ok. 30 odmian róż miniaturowych i 150 odmian okrywowych, wśród których znajdują się zarówno nowe odmiany, jak i  odmiany starsze, znane od dawna.

Jedną z najbardziej interesujących odmian jest róża czteropłatkowa - Pteracantha, o młodych, czerwonych, ogromnych kolcach.

Konicznie trzeba też zobaczyć z bliska różę zieloną - różę chińską Viridiflora i interesujące odmiany o prawie czarnych kwiatach: Schwarze Madonna, Papa Meilland czy młodsze odmiany różnych grup o ciekawych barwach kwiatów, m.in. Cinco De Mayo, Red Leonardo Da Vinci, Hermitage, Piano, Pastella, Blue River, Cap Diamant, Star Profussion.


źródło i zdjęcie: PAN Ogród Botaniczny - CZRB w Powsinie


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu