Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
1
Do góry

Dzień Róż - Ogród Botaniczny w Powsinie

W niedzielę 24 czerwca, o godz. 11:00 - Ogród Botaniczny w Powsinie zaprasza na spacer "Jej wysokość królowa", po Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż z kuratorem kolekcji. Druga połowa czerwca to czas, w którym Kolekcja Narodowa Odmian Uprawnych Róż jest najbardziej atrakcyjna.

Kolekcję w Ogrodzie Botanicznym założono w 1998 roku. Obecnie na powierzchni ponad 3,5 tys. m2 rośnie ponad 700 odmian i gatunków róż. Do najcenniejszych należą stare - historyczne róże (ponad 170), m.in.: damasceńskie, białe, francuskie, stulistne, mchowe, zakwitające już pod koniec maja.

W kolekcji zgromadzono ponad 280 gatunków i odmian róż parkowych, ponad 100 odmian róż pnących oraz 120 odmian wielkokwiatowych, ok. 150 odmian róż wielokwiatowych, ok. 30 odmian róż miniaturowych i 150 odmian okrywowych, wśród których znajdują się zarówno nowe odmiany, jak i  odmiany starsze, znane od dawna.

Jedną z najbardziej interesujących odmian jest róża czteropłatkowa - Pteracantha, o młodych, czerwonych, ogromnych kolcach.

Konicznie trzeba też zobaczyć z bliska różę zieloną - różę chińską Viridiflora i interesujące odmiany o prawie czarnych kwiatach: Schwarze Madonna, Papa Meilland czy młodsze odmiany różnych grup o ciekawych barwach kwiatów, m.in. Cinco De Mayo, Red Leonardo Da Vinci, Hermitage, Piano, Pastella, Blue River, Cap Diamant, Star Profussion.


źródło i zdjęcie: PAN Ogród Botaniczny - CZRB w Powsinie


Komentarze

Powiązane rośliny
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.