Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
1
Do góry

Koniec sezonu w ogrodzie – zadbaj o swoje narzędzia

Po zakończeniu prac porządkowych w ogrodzie przychodzi czas na przegląd i konserwację narzędzi. Nie powinniśmy z tej czynności rezygnować. Prawidłowa konserwacja i odpowiednie przechowywanie narzędzi sprawią, że będą one służyły nam przez długie lata. A na pewno bez niespodzianek i dobrze przygotowani rozpoczniemy kolejny sezon.

 

Ostatnie prace w ogrodzie masz już za sobą? Zatem to odpowiedni czas na zrobienie porządku z narzędziami. Oto trzy najważniejsze czynności, o których powinniśmy pamiętać:

1. Dokładne czyszczenie narzędzi

Bardzo ważną czynnością jest dokładne oczyszczenie wszystkich narzędzi z ziemi, szczególnie tych które mają styczność z glebą, czyli: łopatek, motyczek, grabi, odchwaszczaczy, kultywatorów, skrobaków do fug.

Warto przemyć je potem ciepłą wodą z detergentem. Niektórzy używają również specjalnych preparatów do dezynfekcji. Wszystko po to, aby pozbyć się wszystkich niechcianych grzybów, drobnoustrojów przed kolejnym sezonem.

Niezwykle istotne jest dokładne oczyszczenie kosiarek z trawy i ziemi. Szczególnie dokładnie przyjrzyjmy się temu co się dzieje pod spodem, gdzie lubią gromadzić się wilgotne, zbite resztki trawy.

2. Konserwacja i części zamienne

Po osuszeniu narzędzi, wszystkie metalowe części warto naostrzyć i naoliwić. Ostrzenie naszych ogrodowych narzędzi to podstawa, a oliwa ochroni metal przed korozją.

Dzięki odpowiedniej konserwacji, a także stosowaniu części zamiennych, które oferują markowi producenci, mocno wysłużone narzędzia nie muszą wcale oznaczać konieczności ich wyrzucenia. Ulubione narzędzia mogą zagościć w naszej skrzynce z narzędziami na długo, jeśli skorzystamy z części zamiennych.

Koniec sezonu w ogrodzie – zadbaj o swoje narzędzia

Firma Fiskars rekomenduje użycie specjalnego zestawu do konserwacji złożonego z pilnika diamentowego oraz oliwy. W zestawie znajduje się również dokładna instrukcja dotycząca ostrzenia i oliwienia narzędzi (po lewej).

Natomiast do ostrzenia siekier doskonale nadaje się ostrzałka Fiskars XSharp™. Jest łatwa w obsłudze, skuteczna i zapewnia doskonały szlif ostrzy siekier i noży. To nieodzowny element zestawu narzędzi ogrodowych (po prawej).

3. Odpowiednie przechowywanie

Narzędzia powinniśmy przechowywać w suchym miejscu. Warto wygospodarować sobie odpowiednią przestrzeń w garażu, czy piwnicy. Niektórzy ogrodnicy mają na wyposażeniu specjalne ogrodowe skrzynie czy półki.

Jeśli chcesz bezpiecznie przechować drobne narzędzia to można również rozważyć zastosowanie wielofunkcyjnych koszy, które można składać i wygodnie przechowywać nawet w bardzo małych pomieszczeniach.

Kosz Ergo-Pop, fot. Fiskars

Materiał, z którego został wykonany kosz Ergo-Pop-up, jest odporny na wilgoć, pleśń czy rozdarcia. Jego olbrzymią zaletą jest łatwość czyszczenia i przechowywania – po złożeniu zajmuje niewiele miejsca (wys. 3 cm). Kosz jest dostępny w trzech rozmiarach (73 I, 175 I oraz 219 I).


Orientacyjne ceny detaliczne

  • Zestaw do konserwacji – ok. 72 zł
  • Kosz Ergo Pop-up – od ok. 50 zł do ok. 120 zł 
  • Ostrzałka Fiskars XSharp™ – ok. 52 zł

2020-10-30
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Fiskars

Warto przeczytać
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu