Kąpiel w ogrodzie

Kąpiel w ogrodzie, fot. Ilona Gr - Pixabay

Jedni budują w ogrodzie basen, jako symbol prestiżu, inni wybierają jego alternatywę – staw kąpielowy – który jest tańszy i łatwiejszy w wykonaniu oraz utrzymaniu, a zimą może pełnić rolę lodowiska.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
9

Oczyszczanie wody:
bezpieczna kąpiel w ogrodzie

W basenie, oprócz mechanicznych metod oczyszczania, stosuje się uzdatnianie chemiczne (chemia usuwa z wody wszelkie organizmy żywe). Woda w stawie kąpielowym, jakością nie ustępuje chlorowanej, choć oczyszcza się ją metodami nieszkodliwymi dla zdrowia, wykorzystującymi naturalne procesy oczyszczania się wody. Zbiornik składa się z części kąpielowej i bagiennej (gdzie woda oczyszczana jest przez rośliny wody płytkiej i minerały), oddzielonych od siebie murkiem, którego nie widać, bo kończy się ok. 40 cm poniżej lustra. Elementem układu są również filtry mechaniczne i opcjonalnie kaskada, natleniająca wodę.

Staw kąpielowy, fot. W. Bafeltowski Fot. W. Bafeltowski

Staw kąpielowy wygląda jak zwyczajne jeziorko. Ilość urządzeń technicznych zredukowana jest w nim do minimum, co czyni to rozwiązanie energooszczędnym.

Rośliny strefy bagiennej sadzi się w nieurodzajnej ziemi lub specjalnym substracie, wiążącym substancje odżywcze. Dno stawu musi mieć spadek, tak aby osady denne gromadziły się w najgłębszej części niecki (ok. 2 m poniżej lustra wody – wtedy nie dochodzi do ich wzbijania podczas kąpieli). Stąd są przechwytywane przez odpływ denny i kierowane do kanalizacji bądź separowane w studzience osadowej, powiązanej z układem filtrów mechanicznych (skąd woda pompowana jest na złoże roślinne).

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Lokalizacja i wielkość stawu:
kąpielisko w ogrodzie

Basen planuje się w miejscu jak najdłużej nasłonecznionym – aby woda jak najszybciej się nagrzewała. Z kolei staw kąpielowy, podobnie jak oczko wodne, nie powinien znajdować się w miejscu wystawionym na intensywne słońce przez cały dzień.

Baseny mają zwykle niewielkie wymiary, bo im większa niecka, tym wyższe koszty inwestycji i eksploatacji. W dużym basenie urządzenia do podgrzewania i filtrowania wody muszą mieć wysoką wydajność – zużywają zatem więcej energii. Do swobodnego pływania i zabaw rodzinnych, wystarczy niecka o długości 6-10 m, szerokości 3-5 m i głębokości 1,5 m. Właśnie takie baseny są najczęściej spotykane przy domach jednorodzinnych. Do skoków z brzegu czy trampoliny, głębokość musi być większa – 1,8-2,7 m. Stawy kąpielowe są znacznie większe od basenów. Dopiero w zbiorniku o powierzchni min. 60 m2 wszystko działa jak należy.

Artykuł pochodzi z magazynu Budujemy Dom (4/2015), tekst: Małgorzata Kolmus, zdjęcie tytułowe: Ilona Gr/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe  – 10 cm x  9 m
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe – 10 cm x 9 m
Rękawice ogrodowe Z PAZURKAMI – turkusowe
Rękawice ogrodowe Z PAZURKAMI – turkusowe
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści