Czysta woda w basenie - jak utrzymać?
Z racji tego, iż zanieczyszczenia wody w basenie mogą mieć różnych charakter, zróżnicowane są również metody za pomocą których oczyszcza się wodę.
► Zanieczyszczenia unoszące się na powierzchni wody w basenie
W przypadku zanieczyszczeń unoszących się na powierzchni wody, najczęściej wykorzystuje się teleskopowy kij zakończony siatką z drobnymi oczkami, który pomaga w ich usunięciu. Alternatywą dla tego rozwiązania, może być tzw. skimmer, który w sposób automatyczny zasysa wodę na powierzchni basenu, a znajdujący się w nim filtr zatrzymuje wszystkie nieczystości.
► Drobne zanieczyszczenia opadające na dno basenu
W przypadku tak małych zanieczyszczeń, jak np. drobinki piachu, które mają tendencje do opadania na dno basenu, do ich usunięcia niezbędny jest odkurzacz basenowy. Pozwala skutecznie oczyścić dno oraz ściany basenu, bez konieczności wymiany wody w basenie.
Basen ogrodowy |
► Osad i zmętnienie wody w basenie
Należy pamiętać, iż w basenie powinno znajdować się ok. 3-5% nowej wody co tydzień. Dzięki temu, rozcieńczone zostają sole wytworzone w trakcie chlorowania oraz oksydacji. Chlorowanie wody jest bowiem niezbędne do tego, aby usunąć z niej takie pierwiastki jak miedź, żelazo i magnez, wpływające na jej zmętnienie oraz zabarwienie.
Przyczyną zmętnienia wody i powstawania osadów może być również niewłaściwy poziom pH. W twardej wodzie, z racji dużej ilości magnezu i wapnia, mogą powstawać nieprzyjemne osady. Aby się ich pozbyć, należy przede wszystkim ustabilizować poziom pH poprzez zastosowanie środków do obniżania lub podnoszenia poziomu pH.
Regularne czyszczenie basenów ogrodowych jest jedynym sposobem na skuteczne pozbycie się z niej niebezpiecznych zanieczyszczeń i bakterii. Dlatego też, należy pamiętać jak duże znaczenie ma czysta woda w basenie zarówno w kontekście zdrowia, jak i czerpania przyjemności z przebywania w basenie.
Artykuł powstał przy współpracy INTEX.PL, zdjęcie tytułowe: Nadine Doerlé/Pixabay