Staw kąpielowy (tzw. basen naturalny) z ekologicznym filtrem roślinnym to hit ostatnich lat (szczególnie w Europie Zachodniej). Liczba urządzeń technicznych zredukowana jest w nim do minimum, co czyni rozwiązanie energooszczędnym. Ponadto naturalnie czyszczona woda nie powoduje alergii. Staw kąpielowy to ciekawa alternatywa dla basenów, w których chemia usuwa całe organiczne życie wody.
Budowa i eksploatacja basenu naturalnego kosztuje mniej, niż w przypadku typowego basenu, a utrzymanie jest łatwiejsze. Staw kąpielowy można też wyposażyć w najprostszy system uzdatniania wody (składający się z filtru, pompy, rur), który skutecznie zapobiegnie rozwojowi glonów – będzie to na prawdę basen, ale bez chlorowanej wody.
Charakterystyka naturalnego basenu
- Basen naturalny ma za zadanie przypominać zwyczajny staw. Może mieć rozmaite kształty i głębokości.
- Staw kąpielowy musi być też dość duży (min. 60 m2). Wolniej nagrzewająca się większa ilość wody sprawia, że glony i chwasty wodne rozmnażają się w niewielkim stopniu.
Wygodne pływanie zapewni zbiornik o rozmiarach: długości 6–12 m, szerokości 3–6 m i głębokości 1,5 m. - Niecka basenu uszczelniana jest folią z PVC lub EPDM.
- Basen naturalny ma dwie części – kąpielową i roślinną. Oddzielane są one od siebie murkiem, którego nie widać, ponieważ kończy się on pod lustrem wody (ok. 40 cm).
- Oczyszczanie stawu zapewnią rośliny wody płytkiej. Zieleń wodną sadzi się w nieurodzajnej ziemi lub specjalnym substracie, wiążącym substancje odżywcze.
→ Staw kąpielowy - ekologiczny basen w ogrodzie - zakładanie i pielęgnacja
Tekst: Małgorzata Kolmus, Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie: Oase