Logo
Logo

Oświetlenie ogrodowe: zasady bezpiecznej instalacji elektrycznej

Wszystkie lampy wchodzące w skład oświetlenia ogrodu muszą być specjalnie do tego przystosowane i być bezpieczne w użytkowaniu. Powinny być odporne na kontakt z wodą opadową, śniegiem czy wodą pochodzącą (np. z podlewania roślin).

Dowiedz się jakie wymagania bezpieczeństwa musi spełniać instalacja elektryczna w ogrodzie.

Wykonując instalację warto przewidzieć możliwość podłączenia jeszcze kilku punktów świetlnych. Jeśli wybierzemy zasilanie 230 V (tzw. napięcie zwykłe), możemy umieścić w ogrodzie nawet kilka kontaktów do podłączenia kosiarki elektrycznej. Należy pamiętać, aby były one całkowicie wodoszczelne.

Można kupić lampy na napięcie zwykłe (230 V) lub tzw. bezpieczne, czyli niskie (12 lub 24 V). Odpowiednio do napięcia musi być dobrana sama instalacja.

  • W ogrodzie powinno się stosować urządzenia elektryczne w II klasie bezpieczeństwa.
    Są to oprawy mające dodatkową izolację, dzięki czemu możliwe jest dotknięcie przewodu i części znajdującej się pod napięciem bez ryzyka porażenia prądem.

  • W miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wodą należy stosować urządzenia w III klasie bezpieczeństwa.

Lampy podwodne i pływające mogą być produkowane tylko jako niskonapięciowe.

  • Napięcie 230 V
    Przewody elektryczne muszą być ułożone w rurkach instalacyjnych z tworzywa, w głębokich na 80 cm rowkach i zasypane ziemią. Poszczególne urządzenia podłącza się za pośrednictwem puszek przyłączeniowych o odpowiednim stopniu ochrony (min. IP 67).

  • Instalacja powinna mieć zabezpieczenie odcinające dopływ prądu w przypadku awarii.
    Najczęściej stosuje się wyłącznik różnicowoprądowy. Poszczególne odcinki podłączonych do puszek przewodów nie powinny przekraczać 40 m długości. Instalacja na napięcie 230 V pozwala na zainstalowanie dowolnej ilości lamp; mogą być to nawet mocne źródła światła. Montażu instalacji powinien dokonać uprawniony elektryk.

  • Instalacja bezpieczna 
    W tym przypadku przewód elektryczny może mieć długość tylko do 25 m. Niezbędny jest transformator. Można podłączyć jedynie tyle lamp, ile wynosi jego moc. Tę instalację można jednak wykonać samodzielnie, kładąc ją na wierzchu gruntu lub zakopując w rowkach o głębokości ok. 30 cm, głównie po to, aby nie uszkodzić przewodów podczas prac ogrodniczych.

Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: kolaż – OSRAM, ZE-SI

Autor
Oświetlenie ogrodowe: zasady bezpiecznej instalacji elektrycznej
Oświetlenie ogrodowe: zasady bezpiecznej instalacji elektrycznej
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl