Lampy ogrodowe wokół domu: jak odpowiednio oświetlić drzwi i garaż?

Oświetlenie wokół domu Jakie lampy Free-Photos Pixabay

Pytanie czytelnika: Poproszę o praktyczne wskazówki dotyczące planowania oświetlenia wokół domu. Czy wystarczy oświetlić samo wejście do domu i garażu? Jakie lampy najlepiej zastosować?

Posłuchaj
00:00
1
  • Planując oświetlenie wejścia do domu, nie wystarczy oświetlić drzwi, trzeba pamiętać także o schodach zewnętrznych!

  • Drzwi oświetlamy najczęściej lampą umieszczoną na elewacji domu. Strumień światła powinien być skierowany na osobę stojącą przed drzwiami.

  • W przypadku schodów: należy założyć oświetlenie po obu stronach, przy zewnętrznych krawędziach stopni.

  • Lampy przy wejściu nie powinny być wysokie – max. 100 cm. Chodzi o to, aby padające na powierzchnię stopnia światło nie tworzyło ostrych światłocieni. Im wyższa lampa, tym większy cień rzucają stopnie. W stopniach można też umieścić lampy wpuszczane, o słabym świetle.
  • W pobliżu wejścia potrzebna jest jeszcze jedna lampa – oświetlająca numer posesji. Ta powinna palić się przez całą noc.

  • Garaż najlepiej oświetlić jedną lampą umieszczoną centralnie nad wjazdem. Ale można też zawiesić dwie lampy po bokach bramy. Jest to szczególnie korzystne, jeśli brama garażowa jest szeroka (garaż dwustanowiskowy). Zainstalowane w tym miejscu oświetlenie powinno rozjaśniać również fragment podjazdu, a nie tylko przestrzeń przed samym wjazdem.


Zdjęcie tytułowe: Free-Photos/Pixabay

To się przyda
Lampa solarna LED – żarówka
Lampa solarna LED – żarówka
Lampa solarna LED – płomień – 48 cm
Lampa solarna LED – płomień – 48 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa owadobójcza – na komary, muchy, meszki i osy – Bros
Lampa owadobójcza – na komary, muchy, meszki i osy – Bros
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści