Przęsła ogrodzeniowe
Obecnie najpopularniejsze są ogrodzenia przęsłowe, oparte na podmurówce i metalowych, betonowych lub murowanych słupkach. Spośród wyrobów metalowych inwestorzy chętnie wybierają te ze stalowych prętów, rur albo kształtowników. Mają proste, nowoczesne wzornictwo.
Opcję ekskluzywną stanowią bogato zdobione przęsła, kute ręcznie ze stali w zakładach kowalstwa artystycznego. Tańsze są ich imitacje w postaci żeliwnych odlewów.
Metalowe przęsła producenci zabezpieczają poprzez cynkowanie ogniowe, powlekanie tworzywem albo lakierowanie proszkowe. Mimo to, po kilku latach może pojawić się korozja i łuszczenie zewnętrznej powłoki. Wtedy zaleca się usunąć rdzę i farbę (papierem ściernym, drucianą szczotką lub szlifierką), przeszlifować metal, zabezpieczyć warstwą podkładową, a na koniec pomalować na docelowy kolor.
Gotowe przęsła drewniane mają rozmaite wzornictwo. Produkowane są ze sztachet prostych bądź profilowanych. Decydują się na nie zarówno właściciele ogrodów w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym. Niestety, drewno nie jest zbyt trwałym materiałem – szybko ulega tzw. korozji biologicznej. Powinno więc zostać zabezpieczone przed działaniem wilgoci i grzybów.
Można kupić zaimpregnowane przęsła czy panele (które dodatkowo warto pomalować farbą kryjącą lub transparentną), ale nawet właściwie chroniony materiał trzeba po kilku latach odnowić. W tym celu usuwa się odchodzącą farbę i zmurszałe fragmenty (małe papierem ściernym i twardą szczotką, duże szlifierką). Niewielkie ubytki maskuje się szpachlą, większe – fragmentami drewna. Na koniec całość należy przeszlifować, zaimpregnować i pokryć lakierem lub farbą.
Fot. Konsport |
|
Przęsła metalowe o prostej, minimalistycznej formie dobrze współgrają z nowoczesnymi ogrodami i budynkami o modernistycznej bryle. |
Panele ogrodzeniowe
Delikatniejszą odmianę metalowych ogrodzeń stanowią tzw. panele z siatki, czyli z cienkich prętów ocynkowanych i pomalowanych proszkowo. Są lekkie, ale znacznie stabilniejsze i estetyczniejsze od siatki z rolki. Niestety, również droższe. Przytwierdza się je do metalowych słupków, znajdujących się w zestawie. Panele mogą być płaskie albo mieć wyprofilowane pręty. Od góry bywają one zakończone elementami dekoracyjnymi. Aby ogrodzenie takie lepiej izolowało, na ogół obsadza się je roślinnością. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych przesłon – taśm z tworzywa sztucznego (dostępnych w różnych kolorach), które wystarczy przepleść pomiędzy pionowymi drutami.
Drewniane panele ogrodzeniowe pełnią raczej funkcję ozdobną. Nie tworzą solidnej zapory, mogą natomiast dzielić ogród na części czy też osłaniać miejsce wypoczynku. Bywają pełne lub ażurowe (niektóre mają formę kraty). Mocuje się je do drewnianych słupów, dołączonych do zestawu.
Z prefabrykowanych paneli betonowych niedużym kosztem można zbudować trwałe ogrodzenie. Elementy oferowane są jako pełne i ażurowe, w wielu kolorach (także jako niebarwione) i z rozmaitymi wytłoczeniami, dzięki którym przypominają mur z cegły bądź bloczków kamiennych. Najlepiej wybrać prosty wzór paneli, w stonowanym kolorze, i obsadzić je pnączami. Montaż (i demontaż) ogrodzenia jest łatwy i szybki – panele wsuwa się w pionowe bruzdy w słupkach wchodzących w skład systemu ogrodzeniowego. Tego typu płot można pomalować farbą do betonu.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 10/2016 tekst: Małgorzata Kolmus zdjęcie tytułowe: JayMantri/Pixabay |