Na postawienie ogrodzenia nie potrzeba pozwolenia na budowę. W pewnych przypadkach, trzeba jednak zamiar taki zgłosić do starostwa. Należy to zrobić, gdy planowane ogrodzenie ma być:
- poprowadzone od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych;
- wyższe niż 2,2 m – niezależnie od usytuowania;
- od strony drogi czy działki sąsiada (ogrodzenia nieprzekraczające 2,2 m zlokalizowane pomiędzy sąsiednimi działkami, nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia).
Zgłoszenia musimy dokonać co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia budowy. Określa się w nim rodzaj, zakres i sposób wykonania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Należy też dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Budowę ogrodzenia można rozpocząć, jeśli przez 30 dni od doręczenia zgłoszenia, starostwo nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Realizacja musi się rozpocząć w ciągu 2 lat od terminu określonego w zgłoszeniu. Jeżeli tak się nie stanie, trzeba ponownie przedłożyć zgłoszenie.
Uwaga! Ogrodzenie nie może naruszać ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przeciwnym razie, inwestor może być zobowiązany do uzyskania pozwolenia na budowę.
W przypadku działek nowo zasiedlanych, konieczne będzie osiągnięcie porozumienia między sąsiadami w kwestii wyglądu planowanego ogrodzenia. Umowa ta będzie kluczowa w rozstrzygnięciu kwestii podziału poniesionych kosztów, ponieważ przepisy prawa go nie regulują. Jeśli sąsiad, w przeciwieństwie do nas, nie będzie zainteresowany budową ogrodzenia, koszty tego przedsięwzięcia będziemy musieli wziąć na siebie. Porozumienie w kwestii finansowej oznacza tym samym zgodę co do wyglądu ogrodzenia, m.in. materiałów, z jakich zostanie wykonane.
2015-03-18
Tekst: Emilia Rosłaniec/magazyn Budujemy Dom (03/2015), zdjęcie tytułowe: Dominik Schraudolf/Pixabay