Logo
Logo

Siatka cieniująca na ogrodzenie | Rodzaje, ceny, sposoby użycia

Siatki cieniujące to coraz popularniejsze rozwiązanie, które stosowane jest w ogrodach, szklarniach i w obiektach sportowych. Zwiększa komfort użytkowników, a dodatkowo jest stosunkowo tania i łatwa w montażu. Czym dokładnie jest siatka cieniująca? Jaką siatkę cieniującą wybrać?

Spis treści
Co to siatka cieniująca?
Rodzaje i ceny siatek cieniujących
Jaką siatkę cieniującą wybrać na ogrodzenie?
Co zamiast siatki cieniującej?

Czym jest siatka cieniująca? Z czego jest zrobiona?

Siatka cieniująca nazywana jest też siatką maskującą lub siatką cieniująco-osłonową. Jak sama nazwa wskazuje, siatka cieniująca służy przede wszystkim ochronie przed nadmiernym słońcem. Wykorzystywana jest jako ochrona wrażliwych roślin, ale może też poprawić komfort termiczny ludzi, dlatego znajduje zastosowanie również w obiektach sportowych. 

Wykonywane są z tworzyw sztucznych (polipropylenu lub polietylenu), które są odporna na działania czynników zewnętrznych, przez co mogą być stosowane na zewnątrz.

Co robi siatka cieniująca?

  • Ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń, w tym również szklarni, co w związku z coraz dłuższymi i cieplejszym latami może być konieczne. 
  • Może być wykorzystana do zacienienia podjazdu, piaskownicy, czy placu zabaw dla dzieci, a także balkonu i tarasu.
  • Wykorzystuje się je również do maskowania nieestetycznych ogrodzeń, poprawy prywatności na posesji.
  • Dodatkowo może pomagać w lepszym zabezpieczeniu ogrodu przed dzikimi zwierzętami.

Rodzaje i ceny siatek cieniujących

Siatki cieniujące można podzielić na 3 rodzaje:

  • siatki cieniujące ogrodnicze, które wykorzystuje się do uprawy roślin, aby chronić je przed nadmiernym słońcem, wiatrem i gradem, a także przed zwierzętami. Nie muszą mieć dużych walorów dekoracyjnych, gdyż pełnią tylko funkcję praktyczną;
  • siatki cieniujące na ogrodzenia – do zwiększenia prywatności, zasłonięcia widoku i osłonięcia płotu, wykorzystywane są też do zacienienia podjazdu, balkonu, czy piaskownicy;
  • siatki cieniujące na obiekty sportowe – zapewniają zacienienie, ograniczając nagrzewanie się obiektu i zwiększając komfort termiczny. Chronią również przed wiatrem i zazwyczaj wykorzystywane są na kortach tenisowych.

Ceny siatek cieniujących są bardzo zróżnicowane i zależą od ich wielkości, rodzaju, jakości oraz tego, gdzie zostaną zakupione, a internetowe sklepy ogrodnicze oferują najlepsze ceny. Zazwyczaj ceny siatek cieniujących wahają się od 50 do 150 zł za metr, więc im więcej siatki potrzebujemy, tym wyższa będzie cena za całą inwestycję.

Fot. Estelle R / AdobeStock
Siatka cieniująca na ogrodzeniu.

Jaką siatkę cieniującą wybrać na ogrodzenie?

Wybierając siatkę cieniującą, trzeba zwrócić uwagę na jej odporność na promieniowanie UV, czyli powinna mieć ona stabilizator UV, dzięki czemu słońce (od którego przecież ma chronić) jej nie zaszkodzi. Równie ważny jest stopień zacienienia – chcąc, aby siatka dawała jedynie lekki cień, wystarczy stopień zacienienia na poziomie 50-60%.

Jednak jeśli zależy nam na ochronie nie tylko przed słońcem, ale i gradem oraz wiatrem, to lepiej wybrać siatkę o stopniu zacienienia na poziomie 90-95%, która zapewni również prywatność.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Dobra siatka cieniująca powinna przepuszczać powietrze, zapewniając dobrą wentylację oraz jest wysokiej jakości. Lepiej zapłacić trochę więcej, ale mieć pewność, że siatka posłuży przynajmniej przez kilka lat.

Co zamiast siatki cieniującej?

Wiele osób szuka alternatywy dla siatki cieniującej, szczególnie na tarasach i balkonach, chcąc skutecznie je zacienić, a jednocześnie zapewnić ładny wygląd otoczenia. Dobrze sprawdzają się w tym celu różnego rodzaju maty wykonane z listew bambusowych, czy technorattanu lub w postaci mat raffia. Co ważne, osłony tego typu dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, co pozwala je dobrze dopasować do efektu, jaki chce się osiągnąć.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: nipol / AdobeStock

Autor
Siatka cieniująca na ogrodzenie | Rodzaje, ceny, sposoby użycia
Siatka cieniująca na ogrodzenie | Rodzaje, ceny, sposoby użycia
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz