Kamień ozdobny – kamyki, otoczaki i grys w ogrodzie

żwir i otoczaki w ogrodzie fot. Manfred Richter - Pixabay

Kamienie ozdobne to niepozorny drobiazg, który sporo może zmienić w otoczeniu domu. Pokrycie fragmentów powierzchni ogrodu drobnymi okruchami skalnymi pozwoli optycznie uwypuklić jego zalety oraz podkreślić indywidualne cechy projektu domu.

Posłuchaj
00:00
1

Drobne kamienie to dobry materiał do pokrycia powierzchni gruntu pomiędzy roślinami, podzielenia grządek lub wysypania brzegów oczek wodnych. Kruszywa dekoracyjne (grys, otoczaki) są uzupełnieniem aranżacji ogrodu. Szlachetne kruszywo tworzy dobre tło dla roślin uwydatniając ich kształty i kolory oraz świetnie pasuje do wybrukowanych ścieżek i podjazdów. Żwirowa ściółka jest nie tylko bardzo atrakcyjna wizualnie, ale też praktyczna i prosta w utrzymaniu.

Grys i otoczaki w ogrodzie

Dekoracyjne kruszywo ogrodowe z marmuru, lub innego szlachetnego kamienia ozdobnego stanowi eleganckie i jednocześnie efektowne wykończenie ogrodu. Kanciasty i chropowaty w dotyku grys, uzyskuje się poprzez mechaniczne rozdrabnianie skały w kruszarkach. Z kolei kawałki skały poddane obróbce w specjalnych bębnach zmieniają się tzw. otoczaki, które przypominają kamienie naturalnie wygładzone i zaokrąglone przez nurt rzeki. Szlachetne kamienie nigdy nie wyglądają identycznie i dostępne są w całej palecie barw jakie wymyśliła natura. Przykładowo decydując się na włoski marmur, możemy wybierać w naturalnych odcieniach białego, kremowo-beżowego lub delikatnie różowego materiału. Daje to sporo możliwości aranżacyjnych, tym bardziej, że bez problemu możemy łączyć różne kolory i odcienie.

Kamień ozdobny pasuje tak do zieleni, jak i do współczesnych elementów małej architektury, fot. Libet Kamień ozdobny pasuje tak do zieleni, jak i do współczesnych elementów małej architektury, fot. Libet
Kamień ozdobny pasuje tak do zieleni, jak i do współczesnych elementów małej architektury ogrodowej, fot. Libet

- Kamień ozdobny dobrze sprawdza się w niewielkich ogrodach, w których nie ma miejsca na bujną roślinność oraz miejscach silnie eksponowanych i nasłonecznionych. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią do zagospodarowania, wysypane kruszywem kwietniki, ścieżki lub niezagospodarowane fragmenty ziemi pozwolą na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji przestrzeni wokół domu - mówi architekt Łukasz Ostrowiecki z firmy Libet.

Kamyki w ogrodzie

Wbrew pozorom kamyki dekoracyjne nie tylko ładnie wyglądają, ale też posiadają wiele zalet użytkowych. Wysypane kamyczki tworzą przepuszczalną warstwę, przez którą łatwo przesiąknie woda. Dlatego nawet po obfitych opadach nie będą tworzyły się kałuże. Dodatkowo warstwa kamiennej ściółki sprawia, że woda wolniej wyparowuje z gleby. Pielęgnacja ogrodu ogranicza się w zasadzie do podlewania roślin oraz od czasu do czasu usunięcia opadłych liści, lub szyszek. Korzenie delikatnych roślin ozdobnych obsypane okruchami skały są w naturalny sposób chronione przed wahaniami temperatur. Zimą przed mrozem, a latem przed upałem. Ponadto okruchy skały wysypane na rabatach są na tyle ciężkie, że znacznie utrudniają i tym samym ograniczają wzrost chwastów, a przy silnym wietrze nie odfruną - jak się to często dzieje z korą. Z pojedynczymi sztukami niepożądanych samosiejek, którym uda się pokonać "kamienną zaporę" poradzimy sobie bez problemu.

Kamienie ozdobne z oferty firmy Libet, fot. Libet Biały, kremowo-beżowy i różowy to barwy typowe dla włoskiego marmuru, fot. Libet
Kamienie ozdobne z oferty firmy Libet, fot. Libet Biały, kremowo-beżowy i różowy to barwy typowe dla włoskiego marmuru, fot. Libet

- Jeśli zaplanujemy rabaty wysypane kamykami w pobliżu trawnika należy je koniecznie oddzielić, np. palikami lub krawężnikiem z kostki brukowej. Dzięki temu kamyki nie będą przesypywały się na trawnik, co znacznie ułatwi koszenie trawy - wyjaśnia Łukasz Ostrowiecki.

Pod wysypanym kruszywem można również ukryć kable, które doprowadzają prąd do lamp ogrodowych. Należy o tym jednak pomyśleć jeszcze przed założeniem rabaty.


Źródło i zdjęcia: Libet, zdjęcie tytułowe: Manfred Richter / Pixabay

Obserwuj
Tematy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści