Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Nastrojowe wieczory - lampy ogrodowe

Ogród może być nastrojowym, tajemniczym miejscem, szczególnie po zmierzchu. Trzeba tylko umiejętnie grać oświetleniem. Lampy jednak są też potrzebne ze względów czysto praktycznych. Ułatwiają dojście do domu i zapewniają bezpieczeństwo, oświetlając wejście.

W ogrodzie są przede wszystkim potrzebne te lampy, które pełnią funkcje praktyczne. Nie wszystkie są niezbędne, ale ułatwiają poruszanie się po ciemku.

Oświetlenie drzwi wejściowych
Niezbędna jest lampa przy drzwiach wejściowych
fot. Art Metal

Oświetlenie domu

Obok drzwi wejściowych umieszcza się lampę, która ułatwia ich otwarcie po ciemku. Oświetla też osobę stojącą przed drzwiami. Taka lampa często długo pozostaje włączona. Warto więc zadbać o umieszczenie w niej energooszczędnej żarówki.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy dwufunkcyjnej – może ona świecić ciągle lub być przełączana w tryb działania połączony z czujnikiem ruchu.

Jeśli wejście do naszego domu jest zadaszone, możemy zastosować lampę wiszącą. Najczęściej ma kształt latarni zawieszonej na łańcuchu – przed zakupem sprawdźmy jego długość. Takimi lampami można też oświetlić zadaszony taras lub altanę.

Stylistyka lamp jest różnorodna. Są więc kinkiety płasko przylegające do ściany oraz mocowane do niej pod kątem.

Mogą to być również lampy – latarnie, mocowane na sztywnych uchwytach wygiętych esowato. Lampy te produkowane są z aluminium – anodowanego lub lakierowanego proszkowo – i stali (także lakierowanej proszkowo), żeliwa oraz z utwardzanego tworzywa ABS. Są też bardzo efektowne ogrodowe lampy miedziane, ale ich oferta nie jest duża. Klosze powinny być z mlecznego, barwionego lub ornamentowego szkła (stosuje się też poliwęglan), które rozprasza światło, nie oślepiając.

Można na elewacji budynku umieścić oddzielną lampę z czujnikiem ruchu. Jeśli uważamy, że warto wyeksponować elewację naszego domu, możemy podświetlić ścianę reflektorkami umieszczonymi w pobliżu.

Z jednej serii

W handlu dostępne są całe komplety lamp ogrodowych, utrzymanych w tej samej stylistyce. Najczęściej spotykane zestawy to kinkiet, słupek niski i słupek wysoki. Można też najczęściej dokupić taką samą lampę parkową. Te jednak są w ogrodach domów jednorodzinnych używane stosunkowo rzadko.

Źródłem światła w lampach ogrodowych mogą być zwykłe żarówki, świetlówki kompaktowe, żarówki i reflektorki halogenowe oraz żarówki i halogeny PAR. Źródła światła typu PAR mają szczególną budowę. Ich wnętrza są pokryte odbijającą i rozpraszającą światło powłoką z aluminium.

Obecnie rzadziej stosuje się lampy metalohalogenkowe i rtęciowe. Mogą one współpracować tylko z przeznaczonymi do nich oprawami. Natomiast zamiennie można stosować źródła światła typu PAR.

Także tradycyjne żarówki i świetlówki mogą być stosowane zamiennie. Oprawy mogą być przystosowane do gwintu standardowego lub E27. Informacja o dopuszczalnym w danej oprawie rodzaju źródła światła oraz wielkości gwintu jest umieszczona na opakowaniu lampy i należy jej przestrzegać.


Oświetlenie ścieżek, schodów, podjazdu

Oświetlenie wokół domu zapewniają głównie oprawy słupkowe – na podstawach o wysokości od 30 do 170 cm. Producenci zazwyczaj klasyfikują lampy ogrodowe o wysokości do 50 jako niskie słupki, do 170 cm – jako wysokie słupki. Powyżej 170 cm są to już lampy parkowe, czyli latarnie.

Lampy ogrodowe służące do oświetlania traktów powinny być tak skonstruowane, aby światło było kierowane do dołu i nie oślepiało. Moc żarówki powinna być tak dobrana, aby oświetlony był fragment terenu pod lampą. W przeciwnym razie świecąca lampa będzie sprawiała wrażenie zawieszonego w próżni punktu.

Nawierzchniowa lampa aluminiowa
Światło lampy przy ścieżce
Niskie lampy typu słupek
Nawierzchniowa lampa aluminiowa, po której można eździć samochodem
fot. Spotline
Światło lampy przy ścieżce powinno być
skierowane o dołu
fot. Milantex
Niskie lampy typu słupek są chętnie używane ogrodzie nie tylko przy ścieżkach
fot. Spotline


Większość modeli lamp ogrodowych z tworzywa jest sprzedawanych na podstawach zakończonych szpilkami, które wbija się w ziemię. Cięższe lampy metalowe oraz wysokie słupki i lampy parkowe muszą być przytwierdzone do betonowego fundamentu. Można go zrobić samemu lub kupić gotowy – niektórzy producenci lamp oferują również elementy fundamentowe.

Boki ścieżek, podjazdy i krawędzie stopni możemy zaznaczyć lampami wpuszczanymi w nawierzchnię. Są to oprawy składające się z wykonanego z PVC „kubła” mieszczącego instalację oraz oprawy – z tworzywa ABS, aluminium, stali – i klosza ze szkła lub poliwęglanu. Lampy mogą być lekko wypukłe lub całkowicie płaskie. Po większości z nich można jeździć samochodem, o ile producent dopuścił takie obciążenie.

Lampki wpuszczone w taras
Lampki wpuszczone w taras delikatnie oświetlają przestrzeń
fot. Spotline

Wśród tych lamp są również mające klosze zbrojone metalowym rastrem. Wytrzymują one większe obciążenie. Wzdłuż traktu możemy umieścić także oprawy z diodami LED. Ich żywotność jest bardzo duża; dają najczęściej światło w kolorze niebieskim.

Oświetlenie tarasu

Jako oświetlenie tarasu sprawdzą się kinkiety lub niewysokie lampy – słupki. Inną propozycją są lampki wpuszczane w podłogę lub ścianę.

Oprócz opraw na różnego rodzaju żarówki, są też inne. W efektownych, okrągłych, kwadratowych lub wielokątnych oprawach, znajdują się diody LED, umieszczone wzdłuż obwodu klosza. Pobór mocy to ok. 1 W. Producent wspomnianych lamp określa czas ich użytkowania na ok. 100 000 godzin.

Obudowy lamp LED produkowane są w kolorach srebrnym, czarnym, grafitowym, złotym, beżowym i miedzianym.

Anna Grocholska

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się...
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu.
Tydzień 14, Sentencja nr:1
Tydzień 14, Sentencja nr:1
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Twoja strona ogrodu