Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
16
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy działkę w ROD można przekazać w czasową opiekę innej osobie?

Działkowiec ROD może w pewnych sytuacjach ustanowić opiekuna działki. Regulują to przepisy regulaminu ROD. Ustanowienie opiekuna wymaga zgody zarządu ogrodu.

 

Zgodnie z § 79 regulaminu ROD, w uzasadnionych przypadkach (zdarzenia losowe lub przyczyny osobiste, np. choroba, dłuższa nieobecność) możliwe jest ustanowienie opiekuna działki na okres do dwóch lat.

Wniosek o wyrażenie zgody na ustanowienie opiekuna działki składa do zarządu ROD użytkownik działki – działkowiec, który korzysta już z działki w ROD na podstawie prawa użytkowania działki.

Regulamin ROD nie określa, czy ma to być wniosek złożony ustnie, czy pisemnie, ale warto złożyć go pisemnie dla własnej wygody i pewności. Dzięki złożeniu wniosku w formie pisemnej, można uzyskać kopię z podpisem członka zarządu ROD, który takie pismo przyjął wraz datą jego otrzymania.

Wiele działek jest często słabo zagospodarowanych lub zaniedbanych ze względu na podeszły wiek działkowców, ich chorobę, dłuższy wyjazd lub brak czasu. Tego typu rozwiązanie jest więc korzystne, kiedy aktualny użytkownik działki czasowo nie jest w stanie zająć się działką, a może być ona uprawiana przez wskazaną osobę. Dzięki temu działka jest stale zadbana, a opiekun (bez załatwiania żadnych formalności) ma możliwość na niej wypoczywać i uprawiać rośliny. Zyskują na tym wszyscy – działkowiec ustanawiający opiekuna, ogród działkowy i sam opiekun działki.

Warto pamiętać, że ustanowienie opiekuna działki wymaga zgody zarządu ROD, a odpowiedzialność za skutki opieki ponosi działkowiec, w imieniu którego działa opiekun. Ponadto, opiekun działki nie nabywa praw do działki, a jedynie uzyskuje możliwość opieki nad działką w ROD.

tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: photography33/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu