Logo
Logo

Czy działkę w ROD można przekazać w czasową opiekę innej osobie?

Działkowiec ROD może w pewnych sytuacjach ustanowić opiekuna działki. Regulują to przepisy regulaminu ROD. Ustanowienie opiekuna wymaga zgody zarządu ogrodu.

Czasowa opieka nad działką w ROD

Zgodnie z § 79 regulaminu ROD, w uzasadnionych przypadkach (zdarzenia losowe lub przyczyny osobiste, np. choroba, dłuższa nieobecność) możliwe jest ustanowienie opiekuna działki na okres do dwóch lat.

Wniosek o wyrażenie zgody na ustanowienie opiekuna działki składa do zarządu ROD użytkownik działki – działkowiec, który korzysta już z działki w ROD na podstawie prawa użytkowania działki.

Regulamin ROD nie określa, czy ma to być wniosek złożony ustnie, czy pisemnie, ale warto złożyć go pisemnie dla własnej wygody i pewności. Dzięki złożeniu wniosku w formie pisemnej, można uzyskać kopię z podpisem członka zarządu ROD, który takie pismo przyjął wraz datą jego otrzymania.

Wiele działek jest często słabo zagospodarowanych lub zaniedbanych ze względu na podeszły wiek działkowców, ich chorobę, dłuższy wyjazd lub brak czasu. Tego typu rozwiązanie jest więc korzystne, kiedy aktualny użytkownik działki czasowo nie jest w stanie zająć się działką, a może być ona uprawiana przez wskazaną osobę. Dzięki temu działka jest stale zadbana, a opiekun (bez załatwiania żadnych formalności) ma możliwość na niej wypoczywać i uprawiać rośliny. Zyskują na tym wszyscy – działkowiec ustanawiający opiekuna, ogród działkowy i sam opiekun działki.

Warto pamiętać, że ustanowienie opiekuna działki wymaga zgody zarządu ROD, a odpowiedzialność za skutki opieki ponosi działkowiec, w imieniu którego działa opiekun. Ponadto, opiekun działki nie nabywa praw do działki, a jedynie uzyskuje możliwość opieki nad działką w ROD.

tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: photography33/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Czy działkę w ROD można przekazać w czasową opiekę innej osobie?
Czy działkę w ROD można przekazać w czasową opiekę innej osobie?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Twoja strona ogrodu