Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Czym malować drewno? Olej, lakier, lazura i bejca

Ostre słońce na przemian z deszczem mogą zniszczyć drewno, jeśli nie będziemy stosować odpowiednich preparatów do jego pielęgnacji. Drewniane meble ogrodowe wystarczy chować pod zadaszenie, ale taras drewniany musi wytrzymać zmienne warunki pogodowe.

Spis treści
Jak dbać o drewno w ogrodzie? Czym pomalować drewniane taras i meble? Olej Lakier, lazura i bejca

Jak dbać o drewniany taras i meble w ogrodzie?

Drewno jest to surowiec naturalny, a słońce i deszcz nie pozostają bez wpływu na jego kondycję. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest sprawdzenie wkrętów, które mogły się poluzować. To samo dotyczy zarówno tarasu jak i drewnianych mebli ogrodowych. Podczas jesieni i zimy, na skutek opadów, deski pęcznieją, wiosną zaś wysychają na słońcu, co może powodować osłabienie połączeń między poszczególnymi częściami.

Co roku należy też ocenić stan powierzchni drewnianych elementów w ogrodzie i zdecydować się na to, czy odnowić daną powłokę, czy też nie. 

Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Czym można malować taras i meble? Powłoki do drewna

Olej

Nałożenie warstwy oleju jest najprostszym i najstarszym sposobem konserwacji drewnianej powierzchni. Jest także metodą wygodną, ponieważ olej wnika głęboko w strukturę drewna i nie pozostawia dodatkowej warstwy na jego powierzchni. Olej należy stosować przynajmniej raz w roku.

Olej jako środek konserwujący ma jednak wady – nie chroni przed wnikaniem tłustych plam, które stają się niemożliwe do usunięcia oraz nie pozwala na zmienianie koloru drewna.

Lakier, lazura i bejca

Producenci preparatów do drewna prześcigają się w pomysłach. Do wyboru mamy bejce, lazury lub lakiery.

  • Lazura nadaje kolor, ale nie zakrywa struktury drewna, słojów i sęków. Jest odporna na większość popularnych zabrudzeń.
  • Bejca zwiększa odporność desek na wpływ warunków atmosferycznych, a nałożona warstwa tego środka pozwala na całkowitą zmianę koloru drewna.
  • Lakier natomiast jest trwałą, elastyczną powłoką, która podkreśla kolor drewna i zapobiega zmianom jego odcienia.

Taras drewniany
Fot. Kopp

Drewniany taras po lazurowaniu.

Istnieją także preparaty łączące właściwości bejc, lakierów i lazur. Jeśli decydujemy się na taras z desek, musimy wziąć pod uwagę, że utrzymanie jego wyglądu i właściwości wymaga regularnych zabiegów. Gra zdecydowanie jest warta świeczki, gdyż zadbane drewno ma piękny, naturalny urok.


Tekst i zdjęcia: źródło – Podłogi Naturalnie Doskonałe

Autor
Czym malować drewno? Olej, lakier, lazura i bejca
Czym malować drewno? Olej, lakier, lazura i bejca
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)