Jak dbać o drewniany taras i meble w ogrodzie?
Drewno jest to surowiec naturalny, a słońce i deszcz nie pozostają bez wpływu na jego kondycję. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest sprawdzenie wkrętów, które mogły się poluzować. To samo dotyczy zarówno tarasu jak i drewnianych mebli ogrodowych. Podczas jesieni i zimy, na skutek opadów, deski pęcznieją, wiosną zaś wysychają na słońcu, co może powodować osłabienie połączeń między poszczególnymi częściami.
Co roku należy też ocenić stan powierzchni drewnianych elementów w ogrodzie i zdecydować się na to, czy odnowić daną powłokę, czy też nie.
Czym można malować taras i meble? Powłoki do drewna
Olej
Nałożenie warstwy oleju jest najprostszym i najstarszym sposobem konserwacji drewnianej powierzchni. Jest także metodą wygodną, ponieważ olej wnika głęboko w strukturę drewna i nie pozostawia dodatkowej warstwy na jego powierzchni. Olej należy stosować przynajmniej raz w roku.
Olej jako środek konserwujący ma jednak wady – nie chroni przed wnikaniem tłustych plam, które stają się niemożliwe do usunięcia oraz nie pozwala na zmienianie koloru drewna.
Lakier, lazura i bejca
Producenci preparatów do drewna prześcigają się w pomysłach. Do wyboru mamy bejce, lazury lub lakiery.
- Lazura nadaje kolor, ale nie zakrywa struktury drewna, słojów i sęków. Jest odporna na większość popularnych zabrudzeń.
- Bejca zwiększa odporność desek na wpływ warunków atmosferycznych, a nałożona warstwa tego środka pozwala na całkowitą zmianę koloru drewna.
- Lakier natomiast jest trwałą, elastyczną powłoką, która podkreśla kolor drewna i zapobiega zmianom jego odcienia.
Drewniany taras po lazurowaniu. |
Istnieją także preparaty łączące właściwości bejc, lakierów i lazur. Jeśli decydujemy się na taras z desek, musimy wziąć pod uwagę, że utrzymanie jego wyglądu i właściwości wymaga regularnych zabiegów. Gra zdecydowanie jest warta świeczki, gdyż zadbane drewno ma piękny, naturalny urok.
Tekst i zdjęcia: źródło – Podłogi Naturalnie Doskonałe