Logo
Logo

Domek ogrodowy do zabawy | Porady, uwagi i budowa!

Domek ogrodowy to wspaniałe miejsce zabaw i możliwość stworzenia specjalnej przestrzeni dla dzieci. Taki prezent najbardziej docenią przedszkolaki oraz młodsze dzieci szkolne, które mogą spędzać w domku wiele godzin, wymyślając kolejne zabawy. W sklepach można znaleźć ogromny wybór domków ogrodowych, które mogą być plastikowe lub drewniane. Różnią się również wielkością oraz wyposażeniem. Domek ogrodowy dla dzieci – czy warto kupić? Jaki domek ogrodowy dla dzieci wybrać? Jak zrobić domek ogrodowy dla dzieci? Z czego zrobić domek ogrodowy dla dzieci? Co powinno znaleźć się w domku ogrodowym dla dzieci?

Spis treści
Czy warto stawiać domek dla dzieci w ogrodzie?
Domek do ogrodu, na co zwrócić uwagę?
Czy trzeba zgłaszać budowę domku ogrodowego?
Domek ogrodowy a bezpieczeństwo podczas zabawy
Domek ogrodowy dla dzieci – drewniany, czy plastikowy?
Jak urządzić domek ogrodowy dla dzieci?
Od czego zacząć, planowanie domku dla dzieci?
Jak zrobić domek ogrodowy dla dzieci? Budowa krok po kroku
Czym pomalować drewniany domek ogrodowy dla dzieci?

Domek ogrodowy dla dzieci, czy warto?

Domki ogrodowe to spełnienie marzeń wielu dzieci, co zapewnia niesamowitą zabawę przez wiele godzin i pozwala stworzyć wspaniałą przestrzeń wypełnioną zabawkami i nieustanną radością. Pobudzają dzieci do zabawy, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a dodatkowo pozwalają rozładować energię, zapewniając świetną zabawę na świeżym powietrzu. Kolejnym plusem jest fakt, że rodzice w tym czasie mogą zająć się ogrodem lub odpocząć.

Domki różnią się ze sobą przede wszystkim wyglądem, wielkością i konfiguracją. Dostępne są małe domki o prostej konstrukcji, które świetnie sprawdzą się w mniejszych ogrodach. Dysponując większą ilością miejsca, warto rozważyć bardziej rozbudowany model np. domek ogrodowy dla dzieci ze zjeżdżalnią. Ciekawym rozwiązaniem jest również domek ogrodowy dla dzieci z huśtawką oraz takie, które można z czasem rozbudowywać o kolejne moduły. Z pewnością każdy domek, niezależnie od wielkości sprawi dzieciom mnóstwo frajdy i zapewni wiele okazji do zabaw.

Kiedy nie warto kupować domku? Jeśli dzieci nie są nim w ogóle zainteresowane, co zdarza się niezmiernie rzadko, a także w przypadku starszych dzieci, które powoli wyrastają z tego typu zabawek. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może okazać się trampolina do ogrodu, która posłuży przez długi czas.

Domek do ogrodu, na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym parametrem jest wielkość domku, którą należy dobrze dopasować do ilości dzieci oraz dostępnego miejsca. W małych ogrodach lepiej kupić mały domek do ogrodu dla dzieci niż zagracać ogrodu i zabierać sobie cenną przestrzeń do wypoczynku. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest domek oraz jego wyposażenie. Największą popularnością cieszą się: domek ogrodowy dla dzieci z huśtawką lub ze zjeżdżalnią. To dwa elementy wszystkich placów zabaw, z których dzieci najchętniej korzystają. Dodatkowo zjeżdżalnia i huśtawka są świetną zabawą również w pojedynkę. Oczywiście dodatkowe drabinki, piaskownice, ścianki wspinaczkowe, czy ławeczki bądź weranda uatrakcyjnią domek i zapewnią jeszcze więcej zabawy.

Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania, gdyż od niej zależy stabilność konstrukcji i co za tym idzie, bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając domek ogrodowy? Na kolorystykę i wykończenie, która powinna być zgodna z gustem dziecka. Warto wziąć pod uwagę, że dzieci szybko rosną, a ich upodobania się zmieniają, dlatego czasem lepszym rozwiązaniem jest zakup domku o neutralnym charakterze niż typowy domek dziewczęcy z mnóstwem kolorowych elementów. Domek ogrodowy dla dzieci powinien być ładny i schludny, dzięki czemu będzie również stanowił dekorację ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór domku, który będzie przypominał wyglądem dom rodzinny np. nowoczesny domek dla dzieci do ogrodu.

Czy trzeba zgłaszać budowę domku ogrodowego?

W Polsce nie jest wymagane zgłaszanie zamiaru stawiania domku dla dzieci czy też narzędziowego. Możemy swobodnie działać, jeśli mamy w planach taki projekt.

Domek ogrodowy a bezpieczeństwo podczas zabawy

Domek dla dzieci ogrodowy to taki produkt, który potrafi przekonać każdego malucha do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kolorowy wygląd poszczególnych konstrukcji przykuwa uwagę oraz zawsze zachęca do zabawy. Niemniej, aby domek był w pełni bezpieczny dla dziecka musi on posiadać odpowiednie oznakowanie.

 • Jeśli decydujemy się kupić domek, istotnym wyznacznikiem jest certyfikat CE. Jeśli znajduje się on na domku, to wówczas każde dziecko może w nim bezpiecznie się bawić.
 • Każdy domek ogrodowy jest w pełni bezpieczny wówczas, gdy jest odpowiednio dobrany do wieku dziecka.
 • Niezwykle ważne jest również jego odpowiednie umiejscowienie. Powinien on stać na równej oraz gładkiej powierzchni.

Wzięcie pod uwagę powyższych kwestii, gwarantuje bezpieczną zabawę dziecka, niezależnie od tego czy wybrany domek jest z plastiku czy też z drewna.

Domek ogrodowy dla dzieci – drewniany, czy plastikowy?

Wybierając, domek do ogrodu dla dzieci, trzeba zdecydować, z czego ma być on wykonany: z plastiku, czy drewna. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego decyzje należy dobrze przemyśleć.

Zalety drewnianych domków dla dzieci

 • Domek ogrodowy dla dzieci drewniany jest przede wszystkim bardzo trwały. Wystarczy go odpowiednio zaimpregnować, aby był odporny na czynniki atmosferyczne, a domek posłuży przez wiele lat i ciągle będzie się świetnie prezentował. Domki z drewna są bardzo stabilne.
 • Dodatkowo domki drewniane dla dzieci zazwyczaj mają bogatsze wyposażenie i mogą mieć wiele ciekawych elementów jak zjeżdżalnie, huśtawkę, czy ściankę wspinaczkową.
 • Drewno można łatwo i szybko pomalować, zmieniając wygląd domku i nadając mu zupełnie nowego charakteru. Domek z drewna można doskonale wkomponować w wygląd ogrodu.
 • Drewniany domek można bez problemu pozostawić zimą w ogrodzie.
 • Uszkodzone elementy można bez problemu samodzielnie naprawić

Wadą mogą być drzazgi, ale wystarczy na bieżąco kontrolować stan domku i usuwać ewentualne drzazgi, aby nie wbiły się dziecku. 

Ciekawą opcją są również drewniane domki na słupach. Z racji posiadanej wysokości sprawdzają się one raczej w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Bardzo często są one wykonane z drewna sosnowego, a po zaimpregnowaniu służą niezawodnie przez długie lata. Po ciekawym zaaranżowaniu każdy domek drewniany na słupach może przekształcić się w rodzaj domku na drzewie. Z uwagi na wysokość, zabawa powinna się odbywać zawsze pod nadzorem rodzica. 

Zalety plastikowych domków dla dzieci

 • Domek ogrodowy dla dzieci plastikowy jest bezpieczny nawet dla maluchów – nie ma drzazg, ostrych kantów, a ewentualne uderzenie się w konstrukcje nie jest niebezpieczne.
 • Domek plastikowy mieści się on bez problemu w każdym ogrodzie, a nawet na tarasie czy też w domu! A po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca i można go z łatwością przechować przez zimę w piwnicy.
 • Plastik jest odporny na warunki atmosferyczne i łatwy do utrzymania w czystości. Wystarczy całość przetrzeć mokrą szmatką, aby domek zawsze się dobrze prezentował.
 • Nie odbarwia się pod wpływem słońca oraz nie chłonie wilgoci.
 • Konstrukcja jest bardzo prosta w montażu.
 • Tworzywo sztuczne umożliwia uzyskanie ciekawych kształt oraz sprawia, że oferta domków plastikowych jest pełna kolorowych i niezwykle atrakcyjnych dla maluchów propozycji.
 • jest tańszy od domku z drewna (cena waha się w granicach od 300 do 1000 zł).

Niestety ze względu na lżejszą konstrukcję plastikowy domek dla dzieci jest mniej stabilny i podczas silnych wiatrów może być konieczne jego zabezpieczenie. Dodatkową wadą jest to, że jego wyposażenie jest często stałe, zatem nie ma możliwości modyfikacji poszczególnych elementów. Trzeba też pamiętać, że plastic szybko nagrzewa się na słońcu.

Jak urządzić domek ogrodowy dla dzieci?

Dobrze urządzony domek ogrodowy dla dziecka to taki, który posiada elementy umożliwiające wypoczynek oraz wyposażenie, które pozwoli na zabawy. Najczęściej w domkach ustawione są stolik i krzesełka lub kanapa, a także poduszki. Wszystkie elementy powinny być dobrze dobrane do wzrostu dziecka, aby zapewnić mu wygodę. 

Ogrodowe domki mogą też być swego rodzaju warsztatami, które to będą rozwijać kreatywność malucha. W takich kryjówkach nie powinno zabraknąć zestawów plastycznych do rysowania, wycinania i kolorowania czy zestawów małych majsterkowiczów. Warto pokusić się o tematyczne urządzenie domku ogrodowego, tworząc np. imitację warsztatu samochodowego czy cukierni.

Część rodziców zwraca również uwagę na wystrój i elementy dekoracyjne – malutkie firanki w oknach, doniczki z kwiatami przed wejściem, czy dywanik pozwolą poczuć się dziecku jak w prawdziwym domu i dostarczą jeszcze więcej frajdy.

Od czego zacząć, planowanie domku dla dzieci?

Do wykonania domku dla dzieci wystarczą narzędzia takie jak: poziomica, drabina, młotek oraz wkrętarka. W celu przygotowania desek o odpowiedniej długości należy użyć metrówki. Można też skorzystać z gotowych kompletów, które często obejmują także zjeżdżalnię.

Zaplanowanie wielkości i konstrukcji domku

Najlepiej wykonać prosty rysunek techniczny, na którym będą zaznaczone wszystkie pomieszczenia, drzwi, okna i oczywiście wymiary. Ułatwi to zakup odpowiedniej ilości materiałów i oszacowanie kosztów budowy domku.

Określając wielkość domku warto wziąć pod uwagę liczbę dzieci, które to będą z niego korzystać oraz ich wiek. Dla maluchów w wieku od 1 do 3 lat polecane są domki o wymiarach 100 cm x 100 cm x 100 cm. Z kolei dla starszych pociech polecane są modele o wymiarach minimalnych 150 cm x 150 cm x 150 cm lub 200 cm x 200 cm x 170 cm. Jeżeli domek ma być użytkowany przez wiele lat, to wówczas warto zastosować w taki, który posiada większą powierzchnię.

Ostateczny wybór właściwego rozmiaru powinien być zawsze zależny od możliwości finansowych rodzica oraz wielkości wolnej przestrzeni. Jeżeli jest ona odpowiednio duża, to wówczas można pokusić się o stworzenie całego placu zabaw. A jeśli miejsca jest nieco mniej, to wtenczas znacznie lepiej sprawdzi niewielki domek dla dzieci ogrodowy plastikowy.

Wybranie materiałów

Najlepsze będą sosnowe deski – są tanie, stosunkowo wytrzymałe i łatwo można je pomalować, odmieniając ich kolor. Domek ogrodowy jest wykorzystywany latem, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń, czy ocieplenia, ale drewno należy pomalować odpowiednią farbą i impregnatem, by zabezpieczyć przed zmiennymi warunkami zewnętrznymi. Oprócz drewna przyda się również kilka słupków, profili stalowych, krawędziaków, a na dach papodachówka. Na podłogę można wziąć grubsze deski (20 mm grubości), które będą trwalsze. Powinny być one heblowane, co zapobiegnie wbijaniu się drzazg.

Jak zrobić domek ogrodowy dla dzieci – budowa

 1. Budowę należy rozpocząć od wykonania szkieletu z wykorzystaniem słupków, które zapewnią stabilność konstrukcji. Słupy można osadzić na kotwach ocynkowanych, co ułatwi budowę. W pierwszej kolejności warto taśmami wytyczyć obrys domku, a następnie wbić kotwy na odpowiednią wysokość.
 2. Następnie należy umieścić dookoła belki, które poprawią stabilność, umieszczając je na dole przy podłodze i u góry na wysokości dachu. Przymocowując kolejne elementy, warto wspierać się poziomicą, aby całość była równa i prosta, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa.
 3. Po wykonaniu szkieletu można przystąpić do układania podłogi: przytwierdzając deski do belek za pomocą wkrętów.
 4. Teraz można zamontować futryny drzwi i okien, które należy przymocować do desek podłogowych i górnych belek za pomocą długich wkrętów.
 5. Pozostało przybić deski sosnowe, które stworzą ściany domku. Należy je odpowiednio poprzycinać na długość, biorąc pod uwagę wszystkie otwory drzwiowe i okienne.
 6. Elementem zwieńczającym konstrukcję jest dach, do którego należy wykorzystać krokwy, a ich ilość dopasować do wielkości. Na mały daszek wystarczą 3 krokwy, które należy wykonać z desek, przycinając ich jeden koniec pod kątem, a następnie składając dwie razem, co pozwoli utworzyć spad dachu. Na środku (łączenie) i przy połączeniu ze ścianami należy zamontować narożniki, które wzmocnią dach.
 7. Po zbudowaniu szkieletu dachu można przybić do niego deski przycięte na właściwą długość, a całość konstrukcji pokryć papodachówką, która dobrze zabezpiecza przed deszczem i zapewnia estetyczny wygląd.
 8. Gotowy domek należy pomalować i odpowiednio wyposażyć.

Czym pomalować drewniany domek ogrodowy dla dzieci?

Aby domek był atrakcyjny wizualnie oraz przyjazny środowisku warto go dobrze zaimpregnować oraz pomalować kolorowymi farbami ekologicznymi.

Do malowania drewnianego domku dla dzieci najlepiej wykorzystywać certyfikowane produkty. Ważne, aby farba dobrze kryła i była odporna na promieniowanie UV. Drewno należy również zabezpieczyć bejcą, impregnatem lub lakierobejcą, która zaimpregnuje drewno, zapewniając mu większą trwałość. Bejca może być bezbarwna lub w kolorze drewna. Malowanie domku ogrodowego dla dzieci może być świetną okazją do zmiany jego wyglądu i uatrakcyjnienie konstrukcji. Warto bowiem pamiętać, że domek nie musi być pomalowany w całości na jeden kolor. Warto wykorzystać różne kolory farb akrylowych i nadać konstrukcji niepowtarzalnego wyglądu. Białe ściany, niebieskie ramy wokół „okien”, czy kolorowe drzwi przypadną do gustu każdemu dziecku.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Peteer / Depositphotos

Autor
Domek ogrodowy do zabawy | Porady, uwagi i budowa!
Domek ogrodowy do zabawy | Porady, uwagi i budowa!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Twoja strona ogrodu