Logo
Logo
13
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy działkowiec sprzedając działkę traci członkostwo w PZD?

Zgodnie ze statutem Polskiego Związku Działkowców, członkostwo w PZD przysługuje każdej osobie, która posiada prawo do użytkowania działki w ROD. Członkostwo trwa przez cały okres posiadania prawa do działki, ale mogą wystąpić okoliczności powodujące jego ustanie.

 

Kiedy działkowiec ROD traci członkostwo w PZD?

Może tak się stać w dwóch przypadkach: na skutek pozbawienia albo wygaśnięcia prawa do działki (§ 25 statutu PZD).

Pozbawienie członkostwa w PZD (Polski Związek Działkowców) może nastąpić w przypadku rażącego naruszenia przepisów ustawy, postanowień statutu, regulaminu ROD, zasad współżycia społecznego oraz działania na szkodę PZD.

Z kolei, wygaśnięcie członkostwa następuje m.in. w chwili śmierci, zrzeczenia się członkostwa czy też wygaśnięcia prawa do działki (§ 26 statutu PZD). Prawo do działki wygasa więc także w przypadku „sprzedaży” działki – przekazania prawa użytkowania działki innej osobie. Wspomniana wyżej. „sprzedaż” działki jest skuteczna z dniem zatwierdzenia przeniesienia praw do działki (a nie podpisania umowy).

Można więc stwierdzić, że członkostwo w PZD działkowca sprzedającego działkę, wygasa z dniem zatwierdzenia przez zarząd ROD przeniesienia prawa do działki na nowego użytkownika. Wygaśnięcie członkostwa powinno zostać stwierdzone w uchwale zarządu ROD.

Warto także dodać, że zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (z dnia 13 grudnia 2013 roku), można użytkować działkę w ROD, nie deklarując chęci bycia członkiem PZD. Należy jednak pamiętać, że działkowiec nie będący członkiem stowarzyszenia, nie ma prawa udziału w walnym zebraniu, a więc także wpływu na sprawy ogrodowe, w tym np. wybór członków zarządu ROD. Jednocześnie obowiązują go wszystkie decyzje i opłaty uchwalone w czasie walnego zebrania członków (nie płaci jedynie składki członkowskiej w wysokości 6 zł od działki).

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe kasto/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!