Logo
Logo

Czego nie robić, by nie stracić działki?!

Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów. Jeśli jednak nie podporządkuje się przepisom, może nawet stracić działkę!

Spis treści
Kiedy działkowcowi można zabrać działkę?
Najczęstsze powody utraty działki
Czego nie wolno robić na działce?

Kiedy zarząd ROD może odebrać działkę/kiedy działkowiec może ją stracić?

Gdy działkowiec ignoruje przepisy regulaminu ROD, statutu PZD lub ustawy o ROD, a przy tym zakłóca wypoczynek i korzystanie z działek innym działkowcom, zarząd ROD może wypowiedzieć umowę dzierżawy i odebrać działkę. Do najczęstszych powodów wszczęcia procedury wypowiedzenia umowy dzierżawy należą:

  1. zaleganie z opłatami 6 miesięcy
  2. użytkowanie i zagospodarowanie działki niezgodne z przepisami (niewłaściwie prowadzone nasadzenia, ponadnormatywna altana i inne elementy zagospodarowania niezgodne z przepisami)
  3. skrajne zaniedbanie działki, przeszkadzające w użytkowaniu działki innym działkowcom (działka zachwaszczona, zarośnięta, zaśmiecona, niezagospodarowana, stwarzająca zagrożenie sanitarne)
  4. oddanie (lub co gorsza wynajęcie) działki lub jej część komuś innemu do używania
  5. dalsze korzystanie z działki lub altany w sposób niewłaściwy i uciążliwy pomimo pisemnych upomnień

Czego nie wolno robić na działce?

Aby unikać niepotrzebnych kłopotów i spornych sytuacji, warto przed rozpoczęciem użytkowania działki zapoznać się przede wszystkim z regulaminem ROD. W kilku paragrafach znajdziemy wskazania, czego nie należy na działce i w ogrodzie działkowym robić. Nowym działkowcom powinien przyświecać zapis § 59 „Zakres zagospodarowania działki”:

Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów.

Ponadto, warto pamiętać o zapisach § 6 „Zakazy dotyczące wykorzystania działki”, gdzie w pkt. 1 czytamy, iż działka w ROD nie może być wykorzystywana do prowadzenia na działce działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej oraz wynajmowania części lub całej działki. Niemniej ważny jest zapis § 7 „Zakaz zamieszkiwania” wskazujący, że działka (w tym altana) nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.

Teks: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe SergPoznanskiy/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Czego nie robić, by nie stracić działki?!
Czego nie robić, by nie stracić działki?!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu