Logo

Liście hortensji przebarwiają się i mają cętki? To 1 powód, który sprawia, że tracą swój urok

Hortensje to rośliny, które zwykle przykuwają uwagę wielu ogrodników. Są stosowane jako rośliny ozdobne, które umieszczane są w centralnym miejscu ogrodu. Mogą służyć również jako girlanda okalająca ściankę czy płotki, jeżeli zdecydujemy się na odmiany pnące. Jedna z nich wije się na moim tarasie i jest z roku na rok coraz bujniejsza. Jak dobrze wiecie, potrzebują kwaśnego, torfowego podłoża, które będzie wspierać je podczas kwitnienia i ogólnego rozrostu. Rośliny te nie powinny rosnąć w pełnym słońcu, gdyż będą narażone na poparzenia słoneczne wynikające ze zbytniej ekspozycji na promienie. Lepiej zaplanować ich posadzenie w półcienistym stanowisku. Koniecznie osłońcie je od wiatru, gdyż bywają wrażliwe na większe podmuchy.

Nie tylko kwiatostanom należy się uwaga. Sprawdzajmy także liście, które pozwalają na optymalny pobór składników odżywczych. Zagniecenia, lekkie przysychanie na końcówkach oraz pojawiające się cętki powinny nas zaniepokoić. Niektóre z nich mogą być objawem przelania, jeżeli w ostatnim czasie dopuściliście się zbytniego podlewania. Korzenie gniją i dają o sobie znać w postaci przyschniętych koniuszków. To nie jedyny powód, jaki sprawia, ze wyglądają nieefektownie. Ich kondycja ma bezpośredni wpływ na pojawianie się kwiatostanów czy też ich ilości. Sprawdźcie, jaki popełniacie błąd oraz jak go naprawić w prosty sposób.

Dlaczego liście hortensji przebarwiają się i pojawiają cętki?

Hortensje bukietowe, ogrodowe czy pnące to także piękne i rozłożyste liście, które są jak barometr dla rośliny. Bardzo szybko można zorientować się, co jej aktualnie dolega. Jak wspomniałam wcześniej, zbytnie przelanie prowadzi do gnicia korzeni, co później objawia się schnącymi koniuszkami.

Jest jednak też inny powód. Znaleźliście przebarwienia i cętki na hortensji? To jeden z objawów braku nawożenia oraz osłabionej rośliny. Brak składników odżywczych i odpowiednich minerałów prowadzi do pojawienia się szpetnych kropek.

Możecie użyć nawozu do hortensji w dawce rekomendowanej przez producenta lub podlać ją nawozem na bazie skórek banana kiszonych w wodzie przez kilka dni. Podlewajcie raz w tygodniu, z poprawa nastąpi w przeciągu półtora tygodnia. Zamiennikiem będą fusy z kawy, którą świeżo zmielicie i zaparzycie. Zasilajcie nimi hortensję w identyczny sposób, jak w przypadku banana.

 
Chcesz wiosną ogród pełen kolorów? Tulipany to najlepszy wybór. Zbliża się idealny moment na sadzenie cebulek
Przeczytaj także
Chcesz wiosną ogród pełen kolorów? Tulipany to najlepszy wybór. Zbliża się idealny moment na sadzenie cebulek

Co posadzić obok hortensji, aby dobrze rosła? To nasze sprawdzone typy

Minimaliści uwielbiają, gdy hortensje rosną jedynie w swoim gronie. Mieszają kolory oraz wybarwienia, co wygląda bardzo elegancko i dostojnie. Jednak warto zapoznać się z naturalnymi przyjaciółmi tych roślin, z którymi uwielbiają się parować. Poniżej znajdziecie spis roślin, które doskonale uzupełnią waszą rabatę czy klomby, które właśnie zaczynacie zakładać:

  1. Róża - będzie dobrym kompanem dla hortensji, gdyż też nie lubi stanowisk w pełni słonecznych - przegrzanie oraz poparzenie promieniami słonecznymi może prowadzić do pojawiania się plam,
  2. Werbena patagońska - jeżeli chodzi o podłoże, nie ma specjalnych wymagań, dlatego idealnie będzie towarzyszyć hortensji i uzupełniać ją,
  3. Rudbekia - przepuszczalna i wilgotna gleba pozwoli rozwinąć się roślinie w odpowiednich warunkach,
  4. Jeżówka - jest także tym rodzajem rośliny, który lubi być osłonięty od wiatru, dlatego warto zwrócić na to uwagę,
  5. Rozchodnik - rośnie w glebie przepuszczalnej i wilgotnej i idealnie uzupełni dolne partie rabaty wraz z hortensjami,
  6. Żurawka - półcieniste stanowiska z przepuszczalną glebą to dla nich raj, dlatego są wspaniałymi kompanami dla hortensji.

Zdjęcie tytułowe: Toraya/ AdobeStock

Autor
Liście hortensji przebarwiają się i mają cętki? To 1 powód, który sprawia, że tracą swój urok
Liście hortensji przebarwiają się i mają cętki? To 1 powód, który sprawia, że tracą swój urok
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl