Logo
Logo

Jeśli pominiesz ten szczegół, to bardzo się rozczarujesz. Mały błąd a z kwiatów nici

Nie pozwól, aby mały błąd przekreślił Twoje marzenia o bujnym ogrodzie pełnym kwitnących hortensji. Czy wiesz, że istnieje jeden kluczowy szczegół, który może zdecydować o powodzeniu lub porażce Twoich wysiłków ogrodniczych? Przycinanie hortensji to nie tylko rutynowa czynność – to sztuka, która wymaga wiedzy, precyzji i czasu. Nie daj się zaskoczyć i zainwestuj chwilę, aby nauczyć się, jak to robić prawidłowo. Zapraszamy do lektury naszego przewodnika, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces. Nie pozwól, aby brak tej wiedzy stał się przyczyną rozczarowania.

Hortensje – te bujne, kolorowe krzewy, które do późnego lata zdobią nasze ogrody, balkony i tarasy, są prawdziwą ozdobą każdej przestrzeni zielonej. Ich różnorodność kolorów, od delikatnych odcieni błękitu, przez intensywny róż, aż po głęboki fiolet, sprawia, że są jednymi z najchętniej wybieranych kwiatów przez ogrodników na całym świecie. Jednak, aby cieszyć się ich obfitym kwitnieniem, nie wystarczy tylko regularne podlewanie i nawożenie. Istnieje jeden kluczowy element, który często jest pomijany, a ma ogromny wpływ na zdrowie i urodę hortensji – prawidłowe przycinanie.

Dlaczego to jest tak ważne?

Przycinanie hortensji nie jest tylko estetyczną kwestią. To kluczowy zabieg, który decyduje o tym, czy krzew będzie obficie kwitnął, czy też pozostanie jedynie skromną dekoracją ogrodu. Poprzez przycinanie usuwamy stare, przekwitłe kwiatostany oraz słabe i chore pędy, co stymuluje roślinę do wytwarzania nowych, silnych pędów kwiatowych. Ponadto, odpowiednie przycinanie pozwala na utrzymanie krzewu w dobrej kondycji, zapobiegając chorobom i atakom szkodników.

Kiedy przycinać hortensje?

To, kiedy należy przycinać hortensje, zależy od ich gatunku. Ogólna zasada mówi, że hortensje kwitnące na pędach zeszłorocznych (np. hortensje ogrodowe) nie potrzebują cięcia poza wycinaniem uschniętych kwiatów, natomiast hortensje kwitnące na pędach jednorocznych (np. hortensje bukietowe oraz krzewiaste, drzewiaste) można przycinać wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji (szczegółowo przeczytasz o tym niżej). Ważne jest, aby nie przycinać hortensji zbyt późno w sezonie, ponieważ możemy w ten sposób usunąć pąki kwiatowe, które już się wytworzyły, co znacząco wpłynie na obfitość kwitnienia w następnym roku.

Jak prawidłowo przycinać hortensje?

Przycinanie hortensji powinno być przeprowadzane z uwzględnieniem kilku ważnych zasad. Przede wszystkim, używaj ostrego i czystego narzędzia, aby uniknąć uszkodzenia rośliny i wprowadzenia chorób. Zaczynaj od usunięcia wszystkich uszkodzonych, chorych lub przekwitłych pędów. Następnie, w zależności od potrzeb rośliny i Twoich oczekiwań co do jej kształtu i rozmiaru, możesz przyciąć silniejsze pędy, aby stymulować krzew do rozkrzewiania się i tworzenia nowych pędów kwiatowych.

Uważaj, które pędy wycinasz! Najczęstsze błędy w przycinaniu hortensji

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy gatunek hortensji ma swoje specyficzne wymagania dotyczące przycinania, dlatego zawsze warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi konkretnego gatunku, który mamy w ogrodzie.

Jeżeli zgubiliśmy etykietę naszej rośliny i nie jesteśmy pewni, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, nie ma powodu do zmartwień – ich identyfikacja jest prosta. Wystarczy przypomnieć sobie (lub sprawdzić na fotografii), jak wyglądały podczas kwitnienia.

  • Hortensje ogrodowe wyróżniają się dużymi, kulistymi kwiatostanami w szerokiej gamie barw – od niebieskich, przez różowe, po fioletowe, a nawet białe.
  • Hortensje bukietowe charakteryzują się wydłużonymi, stożkowatymi kwiatostanami, które początkowo są białe lub zielonkawe, a w trakcie kwitnienia mogą zmieniać barwę na różne odcienie różu.
  • Hortensje krzewiaste (lub drzewiaste) również prezentują kuliste kwiatostany, lecz składają się z mniejszych kwiatów. Kwitną głównie na biało lub zielonkawo, choć zdarzają się także odmiany o subtelnie różowych kwiatach.

Ogrodowe Sprawy


Te hortensje przytnij krótko, jeśli chcesz mieć duże kwiaty

Przycinanie hortensji bukietowych i krzewiastych nie stanowi większego wyzwania i jest procesem stosunkowo prostym, który można przeprowadzić bez obaw o negatywne skutki dla roślin. Te gatunki charakteryzują się tym, że najlepiej reagują na przycinanie wykonane wczesną wiosną, tuż przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu nowych pędów. Kluczowym aspektem jest to, że wymagają one przycięcia dość radykalnego, 10-15 cm nad ziemią, co może wydawać się drastyczne, ale jest w pełni uzasadnione ich cyklem życiowym i sposobem kwitnienia.

Takie działanie ma na celu nie tylko usunięcie starych, nieproduktywnych pędów, które już wydały swoje kwiaty w poprzednim sezonie, ale również stymulację roślin do wypuszczania nowych, zdrowych i silnych pędów, które będą podstawą obfitego kwitnienia w bieżącym roku.

Mamy ogród / YouTube


Uważaj podczas cięcia tych hortensji, bo nie zakwiatną

Jednakże, specjalną uwagę należy zwrócić na przycinanie hortensji ogrodowych, co jest istotną informacją do zapamiętania. Te rośliny prawie w ogóle nie wymagają przycinania. Dzieje się tak, ponieważ kwitną one na pędach z poprzedniego roku, a ich pąki formują się już w poprzednim sezonie. Więc przycinanie wiosenne może sprawić, że wytniesz ich pędy z pąkami, a hortensje te nie wytworzą już kwiatów. W przypadku hortensji ogrodowych zaleca się jedynie:

  • wycięcie zeszłorocznych kwiatostanów (jeśli nie zostało to wykonane po okresie kwitnienia) – należy to robić wysoko, najlepiej tuż pod kwiatostanem,
  • usunięcie pędów, które są uszkodzone, złamane czy przemarznięte. I tylko tyle!
Prawidłowe przycinanie hortensji jest kluczowe dla ich zdrowia, urody i obfitości kwitnienia. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach i unikając najczęstszych błędów, możemy cieszyć się pięknem tych niezwykłych krzewów przez cały sezon. Nie pozwól, aby mały błąd przekreślił Twoje marzenia o ogrodzie pełnym kwitnących hortensji. Zacznij działać z głową i wiedzą, a Twoje wysiłki z pewnością zostaną wynagrodzone bujnym i kolorowym kwitnieniem.


Zdjęcie tytułowe: Enso, Наталья Устинова / AdobeStock

Autor
Jeśli pominiesz ten szczegół, to bardzo się rozczarujesz. Mały błąd a z kwiatów nici
Jeśli pominiesz ten szczegół, to bardzo się rozczarujesz. Mały błąd a z kwiatów nici
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl