Logo
Logo

Przycinanie powojników po zimie. Jak i kiedy wykonać pierwsze wiosenne cięcie clematisów?

Czy chcesz, aby Twój ogród rozkwitł w pełni swojego piękna tej wiosny? Powojniki, znane również jako clematisy, mogą stać się prawdziwą ozdobą każdej przestrzeni zielonej, ale tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio przygotowane do sezonu. Wiosenne przycinanie clematisów to klucz do obfitego kwitnienia, zdrowego wzrostu i spektakularnej prezentacji tych wspaniałych pnączy. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, ten artykuł dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji, aby Twoje clematisy zachwycały wszystkich swoim bujnym kwitnieniem. Dowiedz się, jak i kiedy przycinać różne odmiany clematisów, aby cieszyć się ich pięknem przez cały sezon. 

Co o clematisach warto wiedzieć?

Powojniki, znane również jako clematisy, to jedne z najbardziej spektakularnych roślin, które możemy wprowadzić do naszego ogrodu. Zaliczają się do rodziny jaskrowatych i występują w wielu odmianach, różniących się między sobą terminem kwitnienia, wielkością kwiatów oraz wymaganiami pielęgnacyjnymi.

Clematisy najlepiej rosną w miejscach słonecznych, z zacienioną podstawą, co chroni ich korzenie przed przegrzewaniem. Gleba, w której sadzimy powojniki, powinna być przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Idealne warunki dla tych roślin zapewnia gleba lekko zasadowa lub neutralna, dobrze zdrenowana, aby uniknąć zastojów wody, które mogą prowadzić do gnicia korzeni.

Warto również pamiętać o regularnym nawożeniu, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia. Użycie kompostu lub specjalistycznych nawozów dla clematisów może znacząco przyczynić się do ich zdrowia i witalności.

Pędy powojników przycinane po zimie - pęd przycinany sekatorem
Fot. argot / AdobeStock
Cięcie clematisów jest kluczowe, by zachęcić rośliny do rozgałęziania się i obfitego kwitnienia. Najlepszym terminem na wykonanie tego zabiegu jest okres od końca lutego do wczesnego kwietnia, kiedy to na roślinach zaczynają pojawiać się wyraźnie nabrzmiałe pąki. Zbyt późne cięcie może skutkować opóźnieniem kwitnienia. Każdą grupę odmian clematisów przycina się trochę inaczej i w innym czasie, dostosowanym do ich indywidualnych potrzeb.

Dodatkowo, zacienienie podstawy rośliny można osiągnąć poprzez sadzenie niskich roślin okrywowych lub umieszczanie kamieni i korę wokół jej nasady, co nie tylko chroni korzenie przed przegrzewaniem, ale również dodaje estetycznego uroku kompozycji ogrodowej. Dzięki takim zabiegom clematisy będą mogły rozwijać się w optymalnych warunkach, co przełoży się na ich bujny wzrost i obfite kwitnienie.

Jaki zabieg pielęgnacyjny ma kluczowy wpływ na kwitnienie?

W Polsce kwitnienie clematisów trwa od maja do października, a sukces w uprawie tych roślin zaczyna się od zapewnienia im odpowiednich warunków do wzrostu. Ich obfite i kolorowe kwitnienie potrafi przyciągnąć wzrok każdego, kto ma okazję je podziwiać. Aby jednak cieszyć się pełnią ich urody, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie roślin do sezonu, a kluczowym elementem tej pielęgnacji jest wiosenne przycinanie. Dzięki niemu powojniki nie tylko będą zdrowiej rosły, ale również obficiej kwitły. 

Marta Potoczek - Leniwa niedziela / YouTube


Terminy cięcia powojników

Termin przycinania clematisów zależy od grupy, do której należy dana odmiana. Ogólnie, większość clematisów przycina się od końca lutego do kwietnia, zanim zaczną intensywnie rosnąć. Wczesne przycinanie jest ważne, ponieważ pozwala roślinie na lepsze rozgałęzienie się i przygotowanie do kwitnienia. Jednakże, istnieją odmiany, które wymagają specyficznego podejścia.

Technika cięcia clematisów

Podział clematisów ze względu na sposób cięcia jest kluczowy dla zapewnienia im odpowiednich warunków do kwitnienia. Wyróżniamy trzy główne metody cięcia:

 1. Cięcie umiarkowane
  Dotyczy odmian kwitnących na zeszłorocznych pędach (np. Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące). Pędy tniemy na wysokości około 100-150 cm, co stymuluje roślinę do wypuszczania nowych pędów i kwitnienia.

 2. Cięcie silne
  Stosowane u odmian kwitnących na tegorocznych pędach (np. grupa Viticella i Wielkokwiatowe Późno Kwitnące). W tym przypadku przycinanie wykonuje się nad drugą lub trzecią parą pąków, około 20-50 cm nad ziemią. Pozwala to na obfite kwitnienie w późniejszym okresie.

 3. Brak cięcia
  Niektóre odmiany (np. grupy Atragene i Montana), kwitnące wczesną wiosną na ubiegłorocznych pędach, nie wymagają cięcia. W ich przypadku należy jedynie usunąć zaschnięte liście i pędy po przekwitnięciu.

Powojnik rosnący na drewnianej kratce pergoli przycinany wiosną dla obfitego kwitnienia latem
Fot. Oskar / AdobeStock
Przycinanie powojników powinno być zawsze przeprowadzane za pomocą ostrego sekatora. Pędy przycinamy około 0,5 do 1 cm powyżej pary zdrowych, wyraźnie nabrzmiałych pąków. Należy także usuwać wszelkie zaschnięte liście oraz te części pędów, które uległy obumarciu, na przykład z powodu przemrożeń, uszkodzeń mechanicznych lub chorób.

W pierwszym roku po zasadzeniu należy przyciąć wszystkie clematisy tak, aby ich pędy nie były wyższe niż 30 cm nad ziemią. Dzięki temu zabiegowi wyrosną nowe pędy. W kolejnych latach sposób przycinania powinien być dostosowany do konkretnej odmiany clematisa oraz okresu, w którym roślina kwitnie (jak to opisano powyżej).

Praktyczne porady dotyczące cięcia clematisów

 • Zawsze używaj ostrego i czystego narzędzia do cięcia, aby uniknąć uszkodzenia roślin i potencjalnego wprowadzenia chorób.
 • Przycinając clematisy, zwróć uwagę na rozmieszczenie pąków. Cięcie wykonuj około 1-2 cm nad zdrowym pąkiem, skierowanym na zewnątrz rośliny.
 • Regularne przycinanie nie tylko wspomaga kwitnienie, ale także pomaga w utrzymaniu roślin w dobrej kondycji i zapobiega ich nadmiernemu rozrastaniu się.

Pamiętaj, że każda odmiana clematisa może wymagać nieco innego podejścia. Dlatego zawsze warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi konkretnej rośliny, którą posiadasz w swoim ogrodzie. Wiosenne przycinanie clematisów to nie tylko konieczność, ale także szansa na to, aby Twoje rośliny pokazały się z najlepszej strony. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, możesz cieszyć się ich spektakularnym kwitnieniem przez cały sezon.

Odpowiednia pielęgnacja, w tym prawidłowe przycinanie, to klucz do sukcesu w uprawie tych wspaniałych roślin. Niech Twoje powojniki staną się ozdobą ogrodu, przynosząc radość i kolor każdego dnia.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Matrix Reloaded, argot / AdobeStock

Autor
Przycinanie powojników po zimie. Jak i kiedy wykonać pierwsze wiosenne cięcie clematisów?
Przycinanie powojników po zimie. Jak i kiedy wykonać pierwsze wiosenne cięcie clematisów?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl