Ochrona dłoni w ogrodzie – ważna sprawa
Wiele prac ogrodowych, np. przycinanie, sadzenie, przesadzanie roślin, wszelkie prace ziemne czy budowlane i porządkowe wykonujemy za pomocą dłoni. Są więc one narażone na różnego rodzaju urazy, skaleczenia lub kontuzje i warto wcześniej wyposażyć się w odpowiednią ochronę, czyli dobrze dobrane rękawice ogrodnicze. Obecnie w sprzedaży znajdziemy całą masę rękawiczek czy rękawic ogrodniczych wykonanych z bardzo różnych materiałów, np. gumy, tkanin, skóry, tworzyw sztucznych. Najkorzystniej więc wybrać rękawice odpowiednie do wykonywanych czynności, tak by dłonie były chronione nie tylko przed wilgocią i zabrudzeniem, ale także przed ostrymi lub kłującymi częściami roślin (np. ciernie, kolce, uszkodzone pędy) lub takie, które ułatwiają obsługę narzędzi czy maszyn ogrodniczych.
Jak dobierać rękawice ogrodnicze?
Trudno wyobrazić sobie uprawę roślin i inne prace w ogrodzie bez choćby jednej pary rękawic ochronnych. Na szczęście obecnie mamy do wyboru bardzo szeroką ofertę ogrodniczych rękawic, przeznaczonych zarówno dla kobiet, mężczyzn, dzieci, czy po prostu uniwersalnych.
Aby rękawice ochronne spełniały pożądane funkcje muszą przede wszystkim być odpowiednio dopasowane do wielkości dłoni (przez wybór właściwego rozmiaru), a także wykonane z odpornych, wytrzymałych materiałów oraz zapewniających swobodę ruchów i komfort wykonywania konkretnych prac (np. sadzenia, odchwaszczania, obsługi narzędzi). W zależności od danej czynności są też projektowane i produkowane rękawice, ponieważ innego zabezpieczenia wymagają np. prace ziemne, innego pielęgnacja roślin, a jeszcze innego praca ostrymi narzędziami.
Rękawice do sadzenia, pielenia, kopania i grabienia
Najwięcej prac ogrodowych wiąże się z różnymi czynnościami wykonywanymi w ziemi lub wymagającymi kontaktu z podłożami (substratami) ogrodniczymi oraz użyciem narzędzi do sadzenia roślin czy odchwaszczania i spulchniania gleby.
Najlepsze do tego celu będą rękawice ochronne przeznaczone do pracy w glebie (np. sadzenia i odchwaszczania małych roślin), które wykonane są zwykle z dość odpornych, ale cienkich materiałów (tkanin, tworzyw sztucznych), zapewniających swobodę ruchów, a dodatkowo na wewnętrznej części dłoni są gumowane, co chroni dłonie przed wilgocią, zabrudzeniem, ale też zapewnia właściwy chwyt drobnych narzędzi (działanie antypoślizgowe), takich jak łopatki, pazurki, grabki, pikowniki itp. Znajdziemy także modele rękawic wyposażone we wzmocnione, plastikowe i zaostrzone końcówki palców („pazurki”), by można było łatwiej spulchnić lub odchwaszczać glebę.
Do cięższych prac ziemnych, wymagających większych narzędzi (grabie, szpadle, łopaty, taczki) i narażających dłonie na uszkodzenia (otarcia, odciski) najlepiej wybrać grubsze rękawice ochronne do pracy z narzędziami ogrodowymi.
Do przekopywania gleby czy przesadzania krzewów i drzew oraz grabienia liści, czy przewożenia obciążonych taczek najlepiej będą nadawały się rękawice uszyte z grubszej tkaniny lub połączenia tkanin z elementami skórzanymi lub innymi miękkimi dodatkami chroniącymi wnętrze dłoni. Materiały te zapewniają jednocześnie swobodę ruchów i komfort pracy z narzędziami oraz właściwą wentylację, by skóra rąk mogła oddychać.
Rękawice ochronne do przycinania drzew i krzewów
O odpowiednią ochronę dłoni warto także zadbać w czasie cięcia (przycinania) pędów lub gałęzi drzew i krzewów, szczególnie „uzbrojonych” w ciernie, kolce lub igły (np. róże, berberysy, iglaki) albo skracania żywopłotów. Do tego celu najlepiej wybrać nieco droższe modele rękawic wykonane ze skóry lub innego materiału, dzięki czemu chronią one przed zadrapaniami skóry rąk oraz ukłuciami. Dodatkowo są one często wyposażone w dłuższe, wysokie mankiety, co pozwoli zabezpieczyć nie tylko dłonie, ale i przedramiona.
Ochrona rąk w czasie oprysków roślin
Niezmiernie ważna jest również ochrona dłoni w czasie przygotowywania i wykonywania zabiegów ochrony roślin. Bezwzględnie należy wtedy zadbać nie tylko o odzież ochronną, maskę, ale też rękawice. Aby zabezpieczyć dłonie przed bezpośrednim kontaktem z substancjami chemicznymi (w formie sypkiej lub płynnej) używanymi do sporządzania roztworów roboczych, warto używać rękawic z cienkich szczelnych materiałów, zapewniających przy tym swobodę ruchów (np. guma, lateks, gumowane tekstylia). Po zakończeniu zabiegów najlepiej ostrożnie wyrzucić zabrudzone rękawice, a do kolejnych zbiegów przeznaczyć nowe.
Pielęgnacja dłoni po pracy w ogrodzie
Nawet jeśli używamy odpowiednich rękawic ochronnych, skóra dłoni po zakończeniu prac i umyciu jest zwykle przesuszona. Z tego względu warto natłuszczać je odpowiednimi kremami lub balsamami, które nie tylko nawilżą i odżywią skórę, ale także pomogą szybciej zregenerować się mięśniom dłoni po męczących je czynnościach. Praktycznym i dobrym zwyczajem jest nawilżanie i kremowanie rąk również przed rozpoczęciem wielogodzinnych prac w ogrodzie z użyciem rękawic.
Zdjęcie tytułowe: Anna, tonktiti / AdobeStock