Logo
Logo

Jak chronić dłonie przy pracach ogrodowych? Wybór rękawic i najlepsze praktyki

Chroń swoje dłonie jak profesjonalista podczas każdej pracy w ogrodzie – czy to podczas sadzenia ulubionych kwiatów, przycinania żywopłotów, czy też angażowania się w intensywne prace ziemne. Wybór odpowiednich rękawic ochronnych jest kluczowy, aby zapewnić sobie nie tylko ochronę przed otarciami, zranieniami, czy kontaktem z substancjami chemicznymi, ale również by praca w ogrodzie stała się bardziej komfortowa i efektywna. Jak dobrać idealne rękawice ogrodnicze dopasowane do Twoich potrzeb, jakie materiały oferują najlepszą ochronę i wygodę, oraz jakie są najlepsze praktyki w pielęgnacji dłoni po pracy w ziemi? Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, znajdziesz tu cenne wskazówki, które pomogą Ci wybrać rękawice, dzięki którym Twoje dłonie będą bezpieczne i zdrowe.

Spis treści
Dlaczego ochrona dłoni jest tak ważna podczas pracy w ogrodzie? W jaki sposób dobrać idealne rękawice ogrodnicze do swoich potrzeb? Które rękawice najlepiej nadają się do delikatnych prac ziemnych i pielęgnacji roślin? Jakie rękawice wybrać do cięższych prac ogrodowych wymagających użycia narzędzi? Jakie środki ochronne są niezbędne podczas oprysków roślin? Jak dbać o dłonie po pracy w ogrodzie, aby zachować ich zdrowie i urodę?

Ochrona dłoni w ogrodzie – ważna sprawa

Wiele prac ogrodowych, np. przycinanie, sadzenie, przesadzanie roślin, wszelkie prace ziemne czy budowlane i porządkowe wykonujemy za pomocą dłoni. Są więc one narażone na różnego rodzaju urazy, skaleczenia lub kontuzje i warto wcześniej wyposażyć się w odpowiednią ochronę, czyli dobrze dobrane rękawice ogrodnicze. Obecnie w sprzedaży znajdziemy całą masę rękawiczek czy rękawic ogrodniczych wykonanych z bardzo różnych materiałów, np. gumy, tkanin, skóry, tworzyw sztucznych. Najkorzystniej więc wybrać rękawice odpowiednie do wykonywanych czynności, tak by dłonie były chronione nie tylko przed wilgocią i zabrudzeniem, ale także przed ostrymi lub kłującymi częściami roślin (np. ciernie, kolce, uszkodzone pędy) lub takie, które ułatwiają obsługę narzędzi czy maszyn ogrodniczych.

Jak dobierać rękawice ogrodnicze?

Trudno wyobrazić sobie uprawę roślin i inne prace w ogrodzie bez choćby jednej pary rękawic ochronnych. Na szczęście obecnie mamy do wyboru bardzo szeroką ofertę ogrodniczych rękawic, przeznaczonych zarówno dla kobiet, mężczyzn, dzieci, czy po prostu uniwersalnych.

Aby rękawice ochronne spełniały pożądane funkcje muszą przede wszystkim być odpowiednio dopasowane do wielkości dłoni (przez wybór właściwego rozmiaru), a także wykonane z odpornych, wytrzymałych materiałów oraz zapewniających swobodę ruchów i komfort wykonywania konkretnych prac (np. sadzenia, odchwaszczania, obsługi narzędzi). W zależności od danej czynności są też projektowane i produkowane rękawice, ponieważ innego zabezpieczenia wymagają np. prace ziemne, innego pielęgnacja roślin, a jeszcze innego praca ostrymi narzędziami.

Rękawice do sadzenia, pielenia, kopania i grabienia

Najwięcej prac ogrodowych wiąże się z różnymi czynnościami wykonywanymi w ziemi lub wymagającymi kontaktu z podłożami (substratami) ogrodniczymi oraz użyciem narzędzi do sadzenia roślin czy odchwaszczania i spulchniania gleby.

Najlepsze do tego celu będą rękawice ochronne przeznaczone do pracy w glebie (np. sadzenia i odchwaszczania małych roślin), które wykonane są zwykle z dość odpornych, ale cienkich materiałów (tkanin, tworzyw sztucznych), zapewniających swobodę ruchów, a dodatkowo na wewnętrznej części dłoni są gumowane, co chroni dłonie przed wilgocią, zabrudzeniem, ale też zapewnia właściwy chwyt drobnych narzędzi (działanie antypoślizgowe), takich jak łopatki, pazurki, grabki, pikowniki itp. Znajdziemy także modele rękawic wyposażone we wzmocnione, plastikowe i zaostrzone końcówki palców („pazurki”), by można było łatwiej spulchnić lub odchwaszczać glebę.

Rękawice ogrodowe z pazurkami
Rękawice ogrodowe z pazurkami – pomarańczowe
Rękawice do ogrodu z wbudowanymi pazurami są idealne do pracy w ziemi, takiej jak sadzenie czy przekopywanie, oraz do ogólnych zadań porządkowych na zewnątrz. Wykonane z mocnego nylonu z powłoką z lateksu, zapewniają ochronę rąk, a cztery pazury na rękawicy prawej ułatwiają wykonywanie wielu czynności ogrodowych bez potrzeby sięgania po dodatkowe narzędzia.
Kup teraz
 

Do cięższych prac ziemnych, wymagających większych narzędzi (grabie, szpadle, łopaty, taczki) i narażających dłonie na uszkodzenia (otarcia, odciski) najlepiej wybrać grubsze rękawice ochronne do pracy z narzędziami ogrodowymi.

Do przekopywania gleby czy przesadzania krzewów i drzew oraz grabienia liści, czy przewożenia obciążonych taczek najlepiej będą nadawały się rękawice uszyte z grubszej tkaniny lub połączenia tkanin z elementami skórzanymi lub innymi miękkimi dodatkami chroniącymi wnętrze dłoni. Materiały te zapewniają jednocześnie swobodę ruchów i komfort pracy z narzędziami oraz właściwą wentylację, by skóra rąk mogła oddychać.

Rękawice ochronne do przycinania drzew i krzewów

O odpowiednią ochronę dłoni warto także zadbać w czasie cięcia (przycinania) pędów lub gałęzi drzew i krzewów, szczególnie „uzbrojonych” w ciernie, kolce lub igły (np. róże, berberysy, iglaki) albo skracania żywopłotów. Do tego celu najlepiej wybrać nieco droższe modele rękawic wykonane ze skóry lub innego materiału, dzięki czemu chronią one przed zadrapaniami skóry rąk oraz ukłuciami. Dodatkowo są one często wyposażone w dłuższe, wysokie mankiety, co pozwoli zabezpieczyć nie tylko dłonie, ale i przedramiona.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Ochrona rąk w czasie oprysków roślin

Niezmiernie ważna jest również ochrona dłoni w czasie przygotowywania i wykonywania zabiegów ochrony roślin. Bezwzględnie należy wtedy zadbać nie tylko o odzież ochronną, maskę, ale też rękawice. Aby zabezpieczyć dłonie przed bezpośrednim kontaktem z substancjami chemicznymi (w formie sypkiej lub płynnej) używanymi do sporządzania roztworów roboczych, warto używać rękawic z cienkich szczelnych materiałów, zapewniających przy tym swobodę ruchów (np. guma, lateks, gumowane tekstylia). Po zakończeniu zabiegów najlepiej ostrożnie wyrzucić zabrudzone rękawice, a do kolejnych zbiegów przeznaczyć nowe.

Pielęgnacja dłoni po pracy w ogrodzie

Nawet jeśli używamy odpowiednich rękawic ochronnych, skóra dłoni po zakończeniu prac i umyciu jest zwykle przesuszona. Z tego względu warto natłuszczać je odpowiednimi kremami lub balsamami, które nie tylko nawilżą i odżywią skórę, ale także pomogą szybciej zregenerować się mięśniom dłoni po męczących je czynnościach. Praktycznym i dobrym zwyczajem jest nawilżanie i kremowanie rąk również przed rozpoczęciem wielogodzinnych prac w ogrodzie z użyciem rękawic.


Zdjęcie tytułowe: Anna, tonktiti / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie materiały są używane do produkcji rękawic ogrodniczych?

  Rękawice ogrodnicze są wykonane z różnorodnych materiałów, w tym z gumy, tkanin, skóry, oraz tworzyw sztucznych, co pozwala na wybór odpowiedniego rodzaju rękawic w zależności od wykonywanych czynności.
 • Jak dobrać rękawice ogrodnicze?

  Aby rękawice ochronne spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio dopasowane do wielkości dłoni, wykonane z odpornych i wytrzymałych materiałów, a także zapewniać swobodę ruchów i komfort podczas wykonywania konkretnych prac.
 • Jakie rękawice sprawdzą się do prac ziemnych i pielęgnacji roślin?

  Do prac ziemnych i pielęgnacji roślin najlepiej nadają się rękawice wykonane z cienkich, ale odpornych materiałów, które są gumowane na wewnętrznej stronie dłoni, chroniąc przed wilgocią i zabrudzeniem oraz zapewniają właściwy chwyt narzędzi.
 • Jak dbać o dłonie po pracy w ogrodzie?

  Po pracy w ogrodzie i umyciu rąk warto używać kremów lub balsamów, które nawilżą, odżywią skórę oraz pomogą zregenerować mięśnie dłoni po męczących pracach, a także stosować je przed rozpoczęciem pracy w ogrodzie.
Autor
Jak chronić dłonie przy pracach ogrodowych? Wybór rękawic i najlepsze praktyki
Jak chronić dłonie przy pracach ogrodowych? Wybór rękawic i najlepsze praktyki
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl