Logo
Logo

Chcesz mieć piękny ogród? Oto 40 błędów, których musisz unikać!

Zakładanie i pielęgnacja ogrodu to wyzwanie pełne pułapek. Od błędów w poprawie struktury gleby, przez nieprawidłowe sadzenie, po brak planowania - jak unikać najczęstszych błędów ogrodniczych? Oto praktyczne wskazówki dla każdego miłośnika zieleni.

Anna Skorupska z kanału Make Your Life Greener omawia dla Was 40 ogrodowych mitów i błędów. Zobaczcie FILM!

Make Your Life Greener / YouTubeMity ogrodnicze, które warto obalić

Każdy z nas pragnie posiadać piękny ogród, ale droga do jego stworzenia jest usiana różnymi pułapkami. Często popełniamy błędy wynikające z pośpiechu, niedopatrzenia czy nieświadomego kierowania się nieprawdziwymi informacjami znalezionymi w sieci.

Błędy przy zakładaniu ogrodu

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest dodawanie piasku do ziemi gliniastej w celu poprawy jej struktury. W rzeczywistości, jeśli chcemy osiągnąć ten cel, powinniśmy dodawać materiał organiczny. Kombinacja piasku i gliny może przypominać cegłę, co z pewnością nie jest tym, czego oczekujemy w naszym ogrodzie.

Kolejnym ważnym aspektem jest regularne badanie gleby. Dzięki temu możemy monitorować jej pH i zasobność, co jest kluczem do zdrowego rozwoju roślin. Zbyt płytkie lub zbyt głębokie sadzenie roślin, a także pozostawianie ich w doniczkach produkcyjnych podczas sadzenia, to kolejne częste błędy.

Błędy w pielęgnacji ogrodu

Podlewanie jest nieodłącznym elementem pielęgnacji ogrodu, ale zbyt częste podlewanie może zaszkodzić roślinom, nie zachęcając ich do tworzenia głębszych korzeni. Nawożenie jest niezbędne dla zdrowia roślin, ale musi być robione umiejętnie. Zbyt duża ilość nawozu może przepalić korzenie. Cięcie roślin jest konieczne, ale musi być robione odpowiednio. Za mocne, za późne czy nieodpowiednie cięcie może zaszkodzić roślinom.

Ważne jest również dbanie o bioróżnorodność w ogrodzie. Wprowadzanie roślin miododajnych i dbanie o ich przemienność kwitnienia to klucz do zdrowego środowiska. 

Planowanie – klucz do sukcesu

Ostatecznie, planowanie jest kluczem. Bez przemyślenia, gdzie i co chcemy posadzić, łatwo wprowadzić chaos do ogrodu.

Więcej ogrodowych błędów poznasz w powyższym filmie!

Ogród to miejsce, które wymaga uwagi, wiedzy i planowania. Unikając powyższych błędów, możemy cieszyć się pięknym i zdrowym zielonym zakątkiem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu Make Your Life Greener, zdjęcie tytułowe: kolaż – Colette / Adobe Stock

Autor
Chcesz mieć piękny ogród? Oto 40 błędów, których musisz unikać!
Chcesz mieć piękny ogród? Oto 40 błędów, których musisz unikać!
Make Your Life Greener

Anna Skorupska, z wykształcenia architekt krajobrazu z warszawskiej SGGW. Ogrodniczka z pokolenia na pokolenie. Projektuje i urządza ogrody od kilkunastu lat. Dzieli się z Wami swoim się bogatym doświadczeniem w uprawie roślin ogrodowych i domowych, a także wiedzą na temat projektowania i budowy ogrodów. Jej motywem przewodnim jest uczynienie świata bardziej zielonym. Jej filmy znajdziecie na YouTube na kanale Make Your Life Greener. 

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl