Logo
Logo
49
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Jak zaplanować kolejność prac na działce w ROD?

Wiosna, to najlepszy czas dla działkowców i właścicieli własnego skrawka zieleni na rozpoczęcie planowania lub modernizacji działki. Mimo, iż obowiązują kanony ogrodnicze w uprawie określonych roślin, w sposobie planowania przestrzeni i doboru różnych akcesoriów ogrodowych istotą jest wyważenie z tych wszystkich elementów, zyskanie poczucia bycia u siebie, po swojemu, na własnych warunkach. Czy to trudne? Jak zabrać się za urządzenie i zagospodarowanie działki? Jak zaplanować najważniejsze prace?

 

Oczywiście najwygodniej byłoby zlecić wszystkie prace przy zagospodarowywaniu działki firmie ogrodniczej – wykona projekt i zrealizuje go; ale wtedy koszty mogą być nawet dwukrotnie wyższe, niż przy samodzielnym wykonaniu niezbędnych prac. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne urządzenie ogródka – co daje najwięcej satysfakcji – najrozsądniej jest zaplanować i zagospodarować działkę etapami, pamiętając o określonej kolejności prac.

Jak się nie zniechęcić?

Na starcie zawsze pomogą uniwersalna estetyka, porządek i umiar, jako podstawa do tworzenia czegoś więcej. I wcale nie ma obowiązku tworzenia czegoś skomplikowanego, ponieważ jeśli komuś wystarcza jedynie z grubsza uporządkowany teren za oknem, to przecież nic złego. Zawsze można coś dodać, rozpocząć, odmienić. Warto pamiętać, że tworzenie ogrodu jest trochę, jak pisanie nigdy nieskończonej książki – tworzy się świat, który trwa i który zawsze możesz zmienić, tak by czuł się w nim dobrze każdy, kto się w nim znajdzie. Ważne jednak, aby nie tworzyć w ogrodzie składowiska niechcianych przedmiotów, a co gorsza jakiegoś śmietniska. To już nie będzie ogród, tylko kiepski widok. Cokolwiek zdecydujemy, kilka poniższych generalnych wskazówek z pewnością nie zaszkodzi:

  1. Wszystko możesz zrobić sam, ale nigdy nie jesteś sam, dlatego korzystaj z pomocy, pytaj bardziej doświadczonych ogrodników, poszukuj w literaturze oraz internecie.
  2. Najpierw zobacz co masz, spójrz na świat wokół i uporządkuj teren.
  3. Zanim posadzisz, sprawdź rodzaj gleby, aby wiedzieć co urośnie na Twojej działce.
  4. Pomyśl co chcesz robić w ogrodzie i „umebluj” go, tak by jak najlepiej spędzać w nim czas.
  5. Unikaj chaosu. Zaplanuj kolejność prac na działce.

Letni ogród jonatas calebe meireles Pixabay

Fot. jonatas calebe meireles/Pixabay

Od czego zacząć urządzanie działki?

Inwentaryzacja i projekt. Pierwszym krokiem powinien być choćby ramowy plan zagospodarowania poprzedzony inwentaryzacją tego co mamy, by potem działać już zgodnie z projektem. Najlepiej po prostu nanieść na kartkę w kratkę elementy, które zastaliśmy w ogrodzie (zarówno nasadzenia, jak elementy małej architektury, ścieżki, zarys tarasu i altany) i na tej podstawie zdecydować, co trzeba usunąć, co pozostawić, a co zmodernizować.

Trzeb też zastanowić się, gdzie poprowadzić instalacje, ścieżki, postawić altanę (jeśli jej nie ma) oraz inne elementy zagospodarowania. Musimy zdecydować jaką funkcję ma spełniać działka, jakie miejsce będzie najlepsze na założenie części sadowniczej, a gdzie na przykład urządzimy kącik rekreacyjny obsadzony roślinami ozdobnymi. Przemyślmy też, jakie rośliny chcielibyśmy mieć na działce. Na tym etapie przyjrzyjmy się również nasłonecznieniu działki. To ważne przy doborze gatunków roślin, aby później każda z nich znalazła się na stanowisku, które najbardziej jej odpowiada. Wszystkie pomysły nanosimy na nasz plan. Najlepiej zastosować skalę 1:100 (1 cm na planie odpowiada 1 metrowi w terenie).

Prace ziemne. Kolejny etap to (najczęściej konieczne) prace ziemne. Chodzi przede wszystkim o oczyszczenie terenu z zanieczyszczeń (np. gruzu, karp) i chwastów. W wielu przypadkach niezbędne jest też przekopanie podłoża, spulchnienie, wyrównanie ziemi na działce, a nieraz nadanie jej odpowiedniego nachylenia.

Instalacje. Przed ostatecznym zagospodarowaniem ogrodu pomyślmy o przeprowadzeniu instalacji elektrycznej lub nawadniającej. Należy zrobić to po przeprowadzeniu robót ziemnych, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych (jak np. układanie nawierzchni), ponieważ ułożenie kabli elektrycznych lub rur do automatycznego nawadniania wymaga wykonania wykopów, które mogą uszkodzić założone na przykład wcześniej rabaty czy trawnik.

Jak zaplanować kolejność prac na działce w ROD

Fot. Kerstin Riemer, PIRO4D, Hanne Hasu, StockSnap, Peter Kraayvanger, Mohd Jeshan alam, Tracy Jane Shaw/Pixabay, iBulb

Nawierzchnie. Wytyczamy i zakładamy ścieżki, tarasy itp. Mogą one być ziemne lub – co trwalsze – wykonane z różnych materiałów (z kostki brukowej, płyt, kruszywa oraz innych materiałów wykończeniowych) – najlepiej ułożyć je się na ubitym mechanicznie podłożu, czyli podbudowie (wykonanej z tłucznia, żwiru lub piasku)

Mała architektura. Czas na altanę, oczka wodne, pergole i trejaże – planujemy je w odpowiednim miejscu, tak by pasowały nie tylko do stylu ogrodu i naszych planów, ale także by były zgodne z regulaminem ROD.

Nasadzenia. Teraz dopiero sadzimy zaplanowane rośliny liściaste, iglaste oraz byliny (prawie na koniec), aby nie uszkodzić ich podczas innych, wcześniejszych prac (np. montażu instalacji czy budowy nawierzchni, altany, placu zabaw itd.). Pamiętamy o odpowiednim doborze i odległościach sadzenia roślin – zgodnie z regulaminem ROD.

Trawnik. Ostatni etap (po zakończeniu prac ziemnych i budowlanych) to trawnik (jeśli go planujemy), który jest pożądany prawie na każdej działce rekreacyjnej – daje on poczucie ładu na działce, stanowi doskonałe tło dla roślin i jest miejscem odpoczynku całych rodzin i zabaw dla dzieci.

Oczywiście na każdym etapie zagospodarowania działki, działkowcy muszą pamiętać, by zarówno nasadzenia, jak i naniesienia były zgodne z Regulaminem ROD, który podaje jasne wytyczne, co do odległości sadzenia roślin od ogrodzenia oraz rozmiarów elementów zagospodarowania działki.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: Zsuzsanna Tóth/Pixabay


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (5)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu