Logo
Logo
20
Okazje

Mączka bazaltowa to ekologiczny środek na ślimaki!

Ślimaki w ogrodzie to ogromny problem. Niszczą rośliny ozdobne i uprawne, sprawiając, że ogród prezentuje się mało atrakcyjnie i skutecznie niszcząc plony. Ręczne wyłapywanie ślimaków, czy inne domowe sposoby często się nie sprawdzają, a w walce z tymi szkodnikami niezwykle ważne jest podjęcie szybkich i zdecydowanych działań. Jednym z popularniejszych i niezwykle skutecznych sposobów jest mączka bazaltowa. Jak jej używać i jakie korzyści przynosi jej stosowanie?

 

Dlaczego warto stosować mączkę bazaltową do pozbycia się ślimaków?

Mączka bazaltowa jest przede wszystkim w pełni naturalna i ekologiczna, a więc całkowicie bezpieczna dla uprawianych roślin. Działa ona odstraszająco na ślimaki wszystkich gatunków, a szczególnie przydatna jest w zwalczaniu ślimaków nagich. Pozwala skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu i ochronić rośliny przed innymi szkodnikami, takimi jak mszyce.

Dodatkową korzyścią ze stosowania mączki bazaltowej są jej właściwości nawozowe. Zawiera mikro i makroelementy, które poprawiają właściwości gleby, wzmacniając rośliny i wspierając ich wzrost. Mączkę stosuje się często jako nawóz startowy, uzupełnienie kompostownika, przyspieszenie procesu kompostowania i uzupełnienie minerałów w mocno wyeksploatowanych i nieurodzajnych glebach. Nadaje się do wszystkich rodzajów roślin i świetnie sprawdza się do piaskowania trawników na mało przepuszczalnych glebach.

Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu
Mączka bazaltowa przeciwko ślimakom
Wysokiej jakości mączka bazaltowa, dzięki której wiele Twoich problemów z roślinami w ogrodzie odejdzie w zapomnienie! Mączka jest w pełni bezpieczna dla środowiska, ludzi, zwierząt i owadów. Posiada wiele niezbędnych i cennych składników mineralnych bardzo potrzebnych roślinom w okresie wzrostu i nie tylko. Dodatkowo, pośrednio wspomaga też walkę z chorobami i szkodnikami roślin. Może być stosowana w uprawach ekologicznych.
Kup w naszym sklepie!

Dodatkowo chroni rośliny przed rozwojem chorób różnego pochodzenia i jest w pełni bezpieczna dla zwierząt i ludzi. Oznacza to, że nawet przy stosowaniu mączki bazaltowej plony można zbierać i spożywać bez okresu karencji. Jak więc widać jest to produkt bardzo wszechstronny, który przynosi wiele korzyści roślinom uprawianym w ogrodzie.

Jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki?

Mączka bazaltowa jest niezwykle prosta w użyciu – wystarczy rozsypać ją wokół grządek, aby odstraszyć ślimaki. Wynika to z faktu, że mączka oblepia mięczaki i uniemożliwia im poruszanie się, dlatego ślimaki jej unikają i nie atakują roślin. Miedź zawarta w mączce ma dodatkowe działanie odstraszające.

Mączkę bazaltową najlepiej stosować w suche dni, aby zapobiec jej rozpuszczeniu. Zabieg warto powtarzać po intensywnych deszczach, które mogą zmyć utworzoną barierę. Po rozpuszczeniu i wniknięciu w podłoże mączka zasili glebę w dodatkowe minerały.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – Leslie Eckert/ Pixabay oraz robertohunger / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!