Logo
Logo

Ogrodzenie pod napięciem: sposób na dzikie zwierzęta

Pytanie czytelnika: Jak powstrzymać dzikie zwierzęta przed niszczeniem ogrodu? Chodzi głównie o zające i dziki. Co roku w zimie niszczą moja działkę. Niestety nie mogę ich systematycznie przeganiać, bo okres zimowy spędzam w mieście.

Spis treści
Czy można mieć ogrodzenie pod napięciem? Czy pastuch jest legalny? Jak zrobić ogrodzenie pod napięciem?

Czym skutecznie odstraszać dzikie zwierzęta z ogrodu?
Bezpieczny płot pod napięciem

Niektóre dzikie zwierzęta mogą stać się uciążliwymi szkodnikami w ogrodzie. Kopią dziury w trawniku i rabatach, szukając smakowitych owadów, cebulek, kłączy i odżywczych pędów. Oczywiście ciężko je do tego zniechęcić. Niektórzy stawiają zmyślne, kłujące przeszkody, inni obsadzają teren nieprzyjaznymi zwierzętom roślinami. Rzadko jednak te metody zdają egzamin – gruboskórne dziki i zwinne zające mają swoje sposoby na takie utrudnienia.

Jednym z lepszych rozwiązań może być postawienie ogrodzenia pod napięciem (często jest ono nazywane "pastuchem"). Jednak zanim się do tego zabierzemy musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, ale przede wszystkim to, aby było ono jedynie odstraszaczem, a nie niebezpieczeństwem!

Wedle prawa Polskiego zainstalowanie konstrukcji, która naraża życie lub utratę zdrowia innych osób (lub zwierząt!) jest przestępstwem. Stawianie znaków ostrzegawczych nie zwalnia z tego prawa.

Czy pastuch elektryczny jest legalny?

Powstrzymajmy się od samodzielnego wykonania takiego ogrodzenia! Na rynku można kupić gotowe i bezpieczne instalacje z atestami, które powinni zakładać profesjonaliści. Dodatkowo w przypadku, gdy mamy większy teren dobrym rozwiązaniem będzie wynajęcie firmy, która profesjonalnie założy wybrane ogrodzenie.

Napięcie uznane za bezpieczne to 24 wolty [V] – każde wyższe zagraża zdrowiu!

Jak wygląda ogrodzenie pod napięciem?
Zasady montowania

Aby zniechęcić zwierzęta oraz nauczyć je omijania naszego terenu, wystarczą naprawdę niewielkie ogrodzenia pod niskim napięciem. Profesjonalne grodzenie składa się zwykle z kilku poziomych drutów, przez które będzie płynąć prąd (najczęściej jest ich 4) – najniższy może być nawet 7,5 cm nad ziemią.

Słupki od ogrodzenia są umieszczane co ok. 3 m. Muszą mocno trzymać druty, aby nie uginały się pod naporem większego ciężaru. Dobrze napięte ogrodzenie ważne jest również po to, żeby przypadkowa istota nie zaplątała się w drut.

U podstawy ogrodzenia nie powinno być roślin, ponieważ trawa i chwasty mogłyby spowodować zwarcie. Jest to ważne również ze względu na ludzi – powinniśmy widzieć, gdzie dokładnie znajduje się instalacja.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MabelAmber/Pixabay

Autor
Ogrodzenie pod napięciem: sposób na dzikie zwierzęta
Ogrodzenie pod napięciem: sposób na dzikie zwierzęta
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość belfer

12-08-2019 04:49

Taką poradę schowaj sobie do d..y. Od razu widać że autor nie ma o tym zielonego pojęcia. Po pierwsze nie wolno zasilać napięciem z sieci. Grozi to śmiercią każdego kto dotknie ogrodzenia. Drut 7,5 cm nad ziemią to pewne doziemienie. Ogrodzenie 45 cm wysokości to nawet mysz przeskoczy.

Gość kaw

29-07-2019 21:09

a co mówi prawo o ogrodzeniach pod napięciem? Wymogi, oznakowanie?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl