Logo
Logo

Turkucia podjadka już dawno nie widziałam na działce. Dzięki tej 1 roślinie ucieka w popłochu

Turkuć podjadek bardzo często pojawia się w ogrodzie tych, którzy mają jego przysmaki. Rośliny ozdobne cebulowe, warzywa korzeniowe i wiele innych. Żyje przeciętnie około 4 lat i może mierzyć nawet do 8 cm długości. Ma bardzo silne żuwaczki oraz szczypce, którymi przekopuje się w poszukiwaniu jakościowego jedzenia. Nie ma nic gorszego, niż ten szkodnik, który penetruje spore zasoby warzyw i niszczy plantacje. Samica składa około 300 jaj, które wykluwają się po około 3 tygodniach. To spora liczebność, która potrafi zagrozić uprawom. Spróbuję pokazać wam, jak ograniczyć te działania, które prowadzą do usychania roślin, poprzez uszkadzanie korzeni i cebul.

Są także i pozytywne strony, o których należy napisać. Turkuć nie zjada jedynie roślin ozdobnych oraz uprawnych, ale także doskonale spulchnia glebę, podobnie jak dżdżownice. Zjada pędraki oraz drutowce, które także są niebezpieczne dla naszych upraw. Zjada także jaja ślimaków, z których potrafią się wykluć ślimaki nagie, inaczej pomrowy. Jednak najgorszą ich wadą jest tępienie naszych upraw. Gdy występują w znacznej ilości, warto zastosować tę metodę. Sprawdźcie koniecznie w poniższej poradzie.

Co zrobić, aby pozbyć się turkucia podjadka na dobre?

Turkuć podjadek jest mi znany już od lat przedszkolnych. Mama uczyła mnie na działce, jak niebezpieczny jest ten szkodnik, który podgryza wiele roślin ozdobnych, w tym lilie. To ukochane rośliny mojej mamy, dlatego tak ważne było dla niej, aby się go pozbyć.

Nie gardzi również cebulkami tulipanów, hiacyntów, a także korzonkami. Najczęściej podjadał w naszym ogrodzie wschodzące bulwy rzodkiewek, które najbardziej ucierpiały. Starszy ogrodnik podpowiedział nam, co zrobić, aby go skutecznie odstraszyć. To metoda, której nie dawałam zbytnich szans, a jednak.

Weźcie 10 goździków, 5 ziaren kardamonu, laskę cynamonu oraz 10 ziaren pieprzu. Na świeżo zmielcie gotową mieszankę i rozsypcie wokoło waszych grządek.

Możecie tez delikatnie wkopać przyprawę w ziemię, aby była znacznie intensywniejsza dla turkucia podjadka. Bardzo nie lubi tak intensywnych smaków i zapachów, które zafundują mu te przyprawy. Bardzo szybko zmienią kurs i przeniosą się w inne miejsce.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Które warzywa korzeniowe są najczęściej podgryzane przez szkodniki?

Warto wiedzieć, że niektóre z warzyw korzeniowych są wyjątkowym przysmakiem dla niektórych szkodników. To przede wszystkim marchew, pietruszka korzeniowa oraz seler korzeniowy. Są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju podgryzienia, a także choroby grzybowe wywołane pasożytami.

Do kręgu najliczniejszych szkodników zaliczamy przede wszystkim połyśnicę marchwiankę, bawełnicę topolano - marchwiowę czy nicienie. Co w szczególności potrafi przyciągać wszelkie pasożyty oraz inne okazy?

Przede wszystkim obornik kurzy czy bydlęcy, który jest dodawany w celu użyźnienia gleby pod uprawę warzyw. Możecie z niej nieco zrezygnować, na rzecz gnojówki z mniszka lekarskiego lub pokrzywy zwyczajnej.

Z wyżej wymienionych szkodników jedną z najgroźniejszych jest mszyca bawełnica, która składa jaja wewnątrz korzeni i od środka zaraża całą plantację marchewki.

Zdjęcie tytułowe: Андрей Знаменский/ AdobeStock

Autor
Turkucia podjadka już dawno nie widziałam na działce. Dzięki tej 1 roślinie ucieka w popłochu
Turkucia podjadka już dawno nie widziałam na działce. Dzięki tej 1 roślinie ucieka w popłochu
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl