Logo
Logo

Plamy na liściach truskawek. Co to za choroba i jak ją zwalczyć?

Czy zauważyłeś niepokojące czerwone plamy na liściach swoich truskawek? Nie ignoruj tego sygnału! Czerwona plamistość liści truskawek może znacząco wpłynąć na ilość i jakość Twojej uprawy. Ale nie martw się – jesteśmy tutaj, aby pomóc! Dowiedz się, jak skutecznie rozpoznać, zapobiegać i zwalczać tę groźną chorobę grzybową truskawek. 

Czerwona plamistość liści truskawek to powszechna choroba grzybowa wywoływana przez grzyb Diplocarpon earlianum. Pomimo nazwy poraża nie tylko blaszki liściowe i ma duży wpływ na plonowanie: zmniejsza jego ilość, ale także jakość. Jak zapobiegać patogenowi i rozwojowi choroby? 

Objawy czerwonej plamistości liści truskawek

Czerwona plamistość liści truskawek najintensywniej objawia się na blaszkach liściowych, ale występuje także na działkach kielicha, szypułkach owoców i rozłogach. Pierwsze symptomy to karminowe, drobne plamki. Z czasem zlewają się i tworzą skupienia, najczęściej na brzegach liści. Tkanki w miejscach porażenia obumierają i zasychają.

Z upływem czasu przebarwienia zmieniają się na ciemnoszaro, przy czym posiadają brunatnoczerwone obwódki. Nie mają natomiast szarobiałych plam w środku, co odróżnia czerwoną plamistość od białej plamistości liści truskawki. Porażone kwiatostany i działki kielicha zamierają. W wyniku wystąpienia choroby często dochodzi do masowego zamierania liści jeszcze przed dojrzewaniem owoców, które są mniej liczne, a w dodatku osiągają mniejsze rozmiary. 

Działka I Ogród Naszą Pasją / YouTube


Co sprzyja chorobie?

choroba najszybciej rozwija się w temp. 20-25°C. Sprzyjają jej ciepłe i wilgotne wiosny. Później objawy nasilają się w drugiej połowie lata. Do większego zagrożenia chorobą dochodzi w uprawach zaniedbanych, nadmiernie zagęszczonych, zakładanych w mało przepuszczalnym podłożu. 

Czerwona plamistość liści truskawki – zapobieganie i zwalczanie 

W przypadku ochrony przed czerwoną plamistością liści truskawki największe znaczenie ma profilaktyka. Do pozytywnych działań zalicza się:

  • Zakup materiału kwalifikowanego w szkółkach – wolnego od patogenów.
  • Wybór odmian truskawek mało podatnych na chorobę, np. ‘Elsanta’.
  • Usuwanie starszych, porażonych liści.
  • Uprawa truskawek na żyznym, ale przepuszczalnym podłożu.
  • Regularne zwalczanie zachwaszczenia.
  • Regularne wietrzenie tunelu - w uprawie pod osłonami. 

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, w tym czerwonej plamistości liści truskawki warto korzystać z preparatów mikrobiologicznych, np. Polyversum. Zawiera pożyteczne grzyby Pythium oligandrum. Ponadto przydatne są środki z pożytecznymi bakteriami Bacillus subtilis. Na rynku brakuje zarejestrowanych preparatów na patogen, ale jego rozwój można zahamować fungicydami zawierającymi tlenek miedzi, np. Nordox.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Martina / AdobeStock

Autor
Plamy na liściach truskawek. Co to za choroba i jak ją zwalczyć?
Plamy na liściach truskawek. Co to za choroba i jak ją zwalczyć?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl