Logo
Logo
14
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Dlaczego iglaki zrzucają igły? | Czy to z powodu choroby lub szkodnika?

Pytanie czytelnika: Dlaczego drzewa iglaste zrzucają swoje igły, co może być tego przyczyną? Mam działkę przy lesie, a na niej kilkadziesiąt sosen. Wiele z nich (ale nie wszystkie) straciło część igieł. Zrzuciły je na zimę? Czy to normalne? Czy to jakaś choroba?

 

Przyczyny zrzucania igieł przez iglaki

Nie powinna mieć Pani powodów do zmartwień! Drzewa iglaste takie jak sosna czy świerk nie zrzucają igieł na zimę, ale wymieniają je co kilka lat (sosna co 3-5 lat, cis co 6-8 lat, świerk 5-7lat, jodła co 8-11 lat).

Duża ilość igliwia w ściółce lasów sosnowych i świerkowych związana jest z tą naturalną wymianą, ale nie jest to jedyny powód opadania igieł na ziemię. Sosny występujące w lesie, gdy rosną w dużym zagęszczeniu, są smukłe, wysokie, ale mają małe korony. Jest to związane z ilością dochodzącego słońca. Zacienione gałęzie sosen obumierają, a ich igły spadają na ziemię. Drzewa pozbywają się więc igieł, które nie przynoszą drzewu korzyści, skoro nie dociera do nich słońce, mają ograniczone możliwości przeprowadzania fotosyntezy, są więc nie potrzebne. Zwiększoną ilość opadających igieł możemy zaobserwować również po suchym lecie.

Nawóz przeciw brązowieniu igieł
Nawóz przeciw brązowieniu igieł
Nawóz granulowany do iglaków z mikroskładnikami, jest nawozem WE typu NPK, zawierającym podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas, magnez i siarkę oraz mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan i cynk. Nawóz zapobiega brązowieniu igieł. Zawarty w nawozie magnez zapewnia intensywny zielony kolor igieł.
Kup w naszym sklepie!
Preparat na choroby iglaków
Preparat na choroby iglaków
Idealny środek grzybobójczy, który doskonale radzi sobie z takimi chorobami jak: fytoftoroza, zgorzel zgnilakowata, mączniak rzekomy czy brązowienie igieł. Możemy go stosować zarówno zapobiegawczo jak i interwencyjnie w ochronie roślin przez tymi chorobami.
Kup w naszym sklepie!

Opadanie igieł może być spowodowane również chorobami (np. zgnilizną korzeni lub osutką) lub szkodnikami (ochojnik sosnowy, sośniczek gruszkowaty, mszyca świerkowa, przędziorek sosnowiec). Dowiedz się więcej, jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami iglaków

G.T., zdjęcie tytułowe: May_hokkaido / Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu