Logo
Logo
14
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Dlaczego iglaki zrzucają igły? | Czy to z powodu choroby lub szkodnika?

Pytanie czytelnika: Dlaczego drzewa iglaste zrzucają swoje igły, co może być tego przyczyną? Mam działkę przy lesie, a na niej kilkadziesiąt sosen. Wiele z nich (ale nie wszystkie) straciło część igieł. Zrzuciły je na zimę? Czy to normalne? Czy to jakaś choroba?

 

Przyczyny zrzucania igieł przez iglaki

Nie powinna mieć Pani powodów do zmartwień! Drzewa iglaste takie jak sosna czy świerk nie zrzucają igieł na zimę, ale wymieniają je co kilka lat (sosna co 3-5 lat, cis co 6-8 lat, świerk 5-7lat, jodła co 8-11 lat).

Duża ilość igliwia w ściółce lasów sosnowych i świerkowych związana jest z tą naturalną wymianą, ale nie jest to jedyny powód opadania igieł na ziemię. Sosny występujące w lesie, gdy rosną w dużym zagęszczeniu, są smukłe, wysokie, ale mają małe korony. Jest to związane z ilością dochodzącego słońca. Zacienione gałęzie sosen obumierają, a ich igły spadają na ziemię. Drzewa pozbywają się więc igieł, które nie przynoszą drzewu korzyści, skoro nie dociera do nich słońce, mają ograniczone możliwości przeprowadzania fotosyntezy, są więc nie potrzebne. Zwiększoną ilość opadających igieł możemy zaobserwować również po suchym lecie.

Nawóz przeciw brązowieniu igieł
Nawóz przeciw brązowieniu igieł
Nawóz granulowany do iglaków z mikroskładnikami, jest nawozem WE typu NPK, zawierającym podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas, magnez i siarkę oraz mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan i cynk. Nawóz zapobiega brązowieniu igieł. Zawarty w nawozie magnez zapewnia intensywny zielony kolor igieł.
Kup w naszym sklepie!
Preparat na choroby iglaków
Preparat na choroby iglaków
Idealny środek grzybobójczy, który doskonale radzi sobie z takimi chorobami jak: fytoftoroza, zgorzel zgnilakowata, mączniak rzekomy czy brązowienie igieł. Możemy go stosować zarówno zapobiegawczo jak i interwencyjnie w ochronie roślin przez tymi chorobami.
Kup w naszym sklepie!

Opadanie igieł może być spowodowane również chorobami (np. zgnilizną korzeni lub osutką) lub szkodnikami (ochojnik sosnowy, sośniczek gruszkowaty, mszyca świerkowa, przędziorek sosnowiec). Dowiedz się więcej, jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami iglaków

G.T., zdjęcie tytułowe: May_hokkaido / Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu