Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
12
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Nawóz kurzy, kurzak | Jaki wybrać i jak stosować w ogrodzie?

Piękne, bujne rośliny o wspaniałych kwiatach i obfitych plonach to marzenie każdego ogrodnika. Jednak, aby tak było, niezbędne jest stosowanie odpowiednich nawozów, jednym z chętniej wybieranych jest naturalny nawóz kurzy. Ma wszechstronne zastosowanie i jest łatwy w użytku, a w dodatku łatwo dostępny i tani. Jest to w pełni naturalny nawóz, który może być stosowany w uprawach ekologicznych.

 

Dlaczego warto stosować nawóz kurzy do nawożenia roślin w ogrodzie?

Kurzak, czyli nawóz kurzy to świetny i uniwersalny naturalny nawóz organiczny, który powstał z odchodów drobiu hodowlanego (głównie kur) oraz ściółki.

Jest bardzo łatwy w stosowaniu, wszechstronny i w pełni naturalny, więc idealny dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Nadaje się zarówno do nawożenia roślin ozdobnych, jak i jadalnych. Zawiera duże ilości związków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, korzystnie wpływając na ich wygląd, obfitość kwitnienia i jakość uzyskanych plonów.

Skład i właściwości nawozu kurzego

Charakteryzuje się dużą koncentracją składników pokarmowych. Dlatego musimy stosować go ostrożnie. Wyróżnia się przede wszystkim dużą zawartością azotu i fosforu, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i intensywnego rozwoju roślin. W składzie znaleźć można również potas, wapń i magnez.

Nawóz kurzy ma wysokie pH, co oznacza, że jest mocno zasadowy (pH około 7,5), a więc idealnie nadaje się do odkwaszania gleby. Stosowanie nawozu kurzego sprzyja powstawaniu warstwy próchnicy, która pozytywnie wpływa na żyzność gleby.

Zamiast świeżego kurzaka wybierz granulowany!

Należy pamiętać, aby nie stosować świeżego nawozu kurzego, który zawiera bardzo dużo azotu, głównie w postaci kwasu moczowego, rozkładanego do amoniaku - może doprowadzić do przenawożenia podłoża i zniszczenia roślin. Najlepiej świeży kurzak przefermentować i rozcieńczyć lub stosować gotowy, granulowany nawóz kurzy.

Granulowany nawóz kurzy łączy wszystkie zalety tradycyjnego obornika oraz wygodę i bezpieczeństwo nowoczesnego nawożenia.

Pod jakie rośliny stosować nawóz kurzy?

Nawóz kurzy doskonale nadaje się do wszystkich roślin, które wymagają zasadowej gleby. Można go z powodzeniem stosować do roślin doniczkowych i ogrodowych, ozdobnych i jadalnych. Nadaje się więc do zastosowania w całym ogrodzie, przynosząc wiele korzyści ogrodnikowi. Szczególnie polecany jest do warzyw, gdyż jest w pełni naturalnym nawozem i pozwala uzyskać zdrowe, ekologiczne i dorodne plony. To również doskonały sposób na zmniejszenie kwasowości gleby, a tam, gdzie zastosowano nawóz kurzy, zazwyczaj nie ma potrzeby wapniowania.

Nawóz kurzy Target
Nawóz kurzy Target
Nawóz granulowany kurzy to skoncentrowany i przefermentowany nawóz ogrodniczy pochodzenia zwierzęcego w formie suchych twardych granul o spowolnionym działaniu. Przeznaczony do nawożenia wszystkich upraw rolniczych i ogrodniczych, w tym drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, truskawek, winorośli czy roślin domowych.
Kup w naszym sklepie!
Nawóz kurzy Florovit
Nawóz kurzy Florovit
W 100% nawóz naturalny pochodzenia zwierzęcego. Dzięki nowoczesnej technologii przetwarzania i oczyszczania obornik zachowuje wszystkie substancje próchnicze, odżywcze i mineralne, a jednocześnie pozbawiony jest patogenów oraz nasion chwastów.
Kup w naszym sklepie!

Jak i kiedy stosować nawóz kurzy?

Nawóz kurzy należy równomiernie rozsypać na ziemię, a następnie przekopać na około 10 cm, aby został dokładnie rozprowadzony.

Nawóz kurzy można stosować na kilka sposobów:
do przygotowania podłoża – jesienią, jako wzbogacenie gleby przed nasadzeniami w przyszłym sezonie.
pod trawnik – nawóz kurzy warto również stosować w trakcie przygotowań do założenia trawnika. Należy to zrobić najpóźniej 10 dni przed siewem;
do wzbogacenia kompostu – na kompost należy wysypać nawóz kurzy, a następnie przykryć np. słomą. Dzięki temu procesy rozkładu zostaną znacznie przyspieszone, a kompot wzbogacony o dodatkowe minerały;
do zasilenia roślin – można stosować od marca do końca listopada, ale najpóźniej na 3 tygodnie przed zbiorem plonów.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: PantherMediaSeller / Depositphotos 
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu