Logo
Logo

Sposoby na zapobieganie obsikiwaniu roślin przez psa: jak chronić przed moczem?

Pytanie czytelnika: W jaki sposób zabezpieczyć rośliny przed szkodliwym działaniem psiego moczu? Czy są jakieś bezpieczne metody na to, by zniechęcić pupila przed obsikiwaniem wybranych miejsc? Proszę o podpowiedź!

Spis treści
Dlaczego psy sikają w ogrodzie na wyższe krzewy? Co mocz robi roślinom? Jak zabezpieczać krzewy ozdobne przed moczem?

Dlaczego psy sikają w ogrodzie na wyższe krzewy?

Psy płci męskiej chętnie zaznaczają swoją obecność w ogrodzie. Jest to jedno z instynktownych zachowań naszych zwierzaków. Spryskując gałązki moczem zostawiają wiadomość dla innych czworonogów, że dany teren należy do nich. Dodatkowo dają znać, że są silne, zdrowe, najedzone, a nawet mogą informować o tym, że są duże (dlatego wiele małych piesków stara się siusiać jak najwyżej!).

Naturalnym jest, że wybierają do swoich "wiadomości" wyraźne i jak największe przedmioty, którymi w ogrodach są niestety nasze cenne rośliny ozdobne.

 
 

Co mocz robi roślinom?

Mocz psi zawiera w sobie wysokie stężenie azotu, który ma działanie drażniące. Jest ono na tyle mocne, że po niedługim czasie (a szczególnie, gdy są wystawione na działanie promieni słonecznych), zielone tkanki roślin ulegają zniszczeniu – żółkną i usychają. Można to zauważyć na krzewach iglastych i liściastych oraz przede wszystkim na trawie, gdzie powstają żółte plamy wypalonej roślinności.

Jeśli zauważymy, że pies obsikuje którąś z naszych roślin, pomocne może być jej natychmiastowe polanie wodą, by zmyć mocz z jej liści!

W przypadku małych roślin psi mocz może wyrządzić tak duże szkody, że całe okazy mogą zacząć zamierać.

Jak zabezpieczać krzewy ozdobne przed moczem?

Niestety jedynym bezpiecznym sposobem uniknięcia obsikiwania naszych roślin przez psy jest ustawiane mechanicznych przeszkód. Mogą to być np.:

  • Osłonki ze starych doniczek produkcyjnych
    W odpowiednio dużej donicy usuwamy podstawę, a powstały sztywny kołnierz nakładamy od góry na roślinę, okręcając wokół jej osi i delikatnie wsuwając kolejne gałązki pod osłonkę. Przyjęło się, że doniczka o wysokości 30-40 cm skutecznie ochroni młode krzewy. Jest to też dobra metoda na ochronę roślin zimą.

  • Specjalne druty do wbijania w ziemię, kamienie i inne przeszkody
    Wiele ogrodników decyduje się na wbijanie dookoła "zagrożonych" roślin łukowo wygiętych drutów, ustawianie kamieni itd.. Pies chcąc obsikać roślinę najzwyczajniej nie może do niej podejść na odpowiednią odległość i jego mocz nie sięga do jej igieł lub liści.

  • Rośliny, których nie lubią psy
    Psy też mają rośliny, do których nie lubią podchodzić, a tym bardziej ich obsikiwać. Można je sadzić w sąsiedztwie krzewów i bylin narażonych na mocz. Mogą to być niskie, kłujące berberysy, mocno pachnące po dotknięciu kocimiętki i inne aromatyczne rośliny zielne. Co prawda tutaj sprawa może być niepewna, ponieważ ile psów, tyle upodobań – możliwe, że zapachy w ogóle ich nie będą zniechęcać! Warto sprawdzić, czego nie lubi nasz pupil przed posadzeniem danych "odganiaczy".

Nie zapominajmy, że psy można oduczyć obsikiwania roślin w naszym ogrodzie. Wymaga to czasu i wielu powtórzeń komendy "nie tutaj" (lub innej) ale jest to możliwe i najskuteczniejsze, jeśli nie chcemy, by nasz pies przestał obsikiwać nasze kwiaty.

Płyn odstraszający psy
Preparat do odstraszania psów i kotów o silnym działaniu. Zawiesina posiada szerokie spektrum działania i zniechęca zwierzęta do przebywania w miejscu zastosowania. Produkt nie sprzyja bytowaniu zwierząt przez 7 dni.
Kup online w naszym sklepie

Tekst: Katarzyna Jeziorska, na podstawie artykułu z magazynu Budujemy Dom 1-2/2017, zdjęcia tytułowe: Alexandr / AdobeStock, Katarzyna Rudzińska

Autor
Sposoby na zapobieganie obsikiwaniu roślin przez psa: jak chronić przed moczem?
Sposoby na zapobieganie obsikiwaniu roślin przez psa: jak chronić przed moczem?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zwierzeta_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI