Sposoby na zapobieganie obsikiwaniu roślin przez psa: jak chronić przed moczem?

Obsikiwanie roslin przez psa jak zabezpieczac

Pytanie czytelnika: W jaki sposób zabezpieczyć rośliny przed szkodliwym działaniem psiego moczu? Czy są jakieś bezpieczne metody na to, by zniechęcić pupila przed obsikiwaniem wybranych miejsc? Proszę o podpowiedź!

Posłuchaj
00:00
39
Spis treści
Dlaczego psy sikają w ogrodzie na wyższe krzewy? Co mocz robi roślinom? Jak zabezpieczać krzewy ozdobne przed moczem?

Dlaczego psy sikają w ogrodzie na wyższe krzewy?

Psy płci męskiej chętnie zaznaczają swoją obecność w ogrodzie. Jest to jedno z instynktownych zachowań naszych zwierzaków. Spryskując gałązki moczem zostawiają wiadomość dla innych czworonogów, że dany teren należy do nich. Dodatkowo dają znać, że są silne, zdrowe, najedzone, a nawet mogą informować o tym, że są duże (dlatego wiele małych piesków stara się siusiać jak najwyżej!).

Naturalnym jest, że wybierają do swoich "wiadomości" wyraźne i jak największe przedmioty, którymi w ogrodach są niestety nasze cenne rośliny ozdobne.

Co mocz robi roślinom?

Mocz psi zawiera w sobie wysokie stężenie azotu, który ma działanie drażniące. Jest ono na tyle mocne, że po niedługim czasie (a szczególnie, gdy są wystawione na działanie promieni słonecznych), zielone tkanki roślin ulegają zniszczeniu – żółkną i usychają. Można to zauważyć na krzewach iglastych i liściastych oraz przede wszystkim na trawie, gdzie powstają żółte plamy wypalonej roślinności.

Jeśli zauważymy, że pies obsikuje którąś z naszych roślin, pomocne może być jej natychmiastowe polanie wodą, by zmyć mocz z jej liści!

W przypadku małych roślin psi mocz może wyrządzić tak duże szkody, że całe okazy mogą zacząć zamierać.

Jak zabezpieczać krzewy ozdobne przed moczem?

Niestety jedynym bezpiecznym sposobem uniknięcia obsikiwania naszych roślin przez psy jest ustawiane mechanicznych przeszkód. Mogą to być np.:

  • Osłonki ze starych doniczek produkcyjnych
    W odpowiednio dużej donicy usuwamy podstawę, a powstały sztywny kołnierz nakładamy od góry na roślinę, okręcając wokół jej osi i delikatnie wsuwając kolejne gałązki pod osłonkę. Przyjęło się, że doniczka o wysokości 30-40 cm skutecznie ochroni młode krzewy. Jest to też dobra metoda na ochronę roślin zimą.

  • Specjalne druty do wbijania w ziemię, kamienie i inne przeszkody
    Wiele ogrodników decyduje się na wbijanie dookoła "zagrożonych" roślin łukowo wygiętych drutów, ustawianie kamieni itd.. Pies chcąc obsikać roślinę najzwyczajniej nie może do niej podejść na odpowiednią odległość i jego mocz nie sięga do jej igieł lub liści.

  • Rośliny, których nie lubią psy
    Psy też mają rośliny, do których nie lubią podchodzić, a tym bardziej ich obsikiwać. Można je sadzić w sąsiedztwie krzewów i bylin narażonych na mocz. Mogą to być niskie, kłujące berberysy, mocno pachnące po dotknięciu kocimiętki i inne aromatyczne rośliny zielne. Co prawda tutaj sprawa może być niepewna, ponieważ ile psów, tyle upodobań – możliwe, że zapachy w ogóle ich nie będą zniechęcać! Warto sprawdzić, czego nie lubi nasz pupil przed posadzeniem danych "odganiaczy".

Nie zapominajmy, że psy można oduczyć obsikiwania roślin w naszym ogrodzie. Wymaga to czasu i wielu powtórzeń komendy "nie tutaj" (lub innej) ale jest to możliwe i najskuteczniejsze, jeśli nie chcemy, by nasz pies przestał obsikiwać nasze kwiaty.

Płyn odstraszający psy
Preparat do odstraszania psów i kotów o silnym działaniu. Zawiesina posiada szerokie spektrum działania i zniechęca zwierzęta do przebywania w miejscu zastosowania. Produkt nie sprzyja bytowaniu zwierząt przez 7 dni.
Kup online w naszym sklepie

Tekst: Katarzyna Jeziorska, na podstawie artykułu z magazynu Budujemy Dom 1-2/2017, zdjęcia tytułowe: Alexandr / AdobeStock, Katarzyna Rudzińska

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści