Skąd tyle żółwi czerwonolicych w Polsce?
Żółw czerwonolicy (Trachemys scriptaelegans) to podgatunek żółwia ozdobnego. Naturalnie występuje w środkowej i wschodniej części USA, jednak za sprawą intensywnego eksportu w latach 90 stał się bardzo popularny, tani i łatwo dostępny. Ich egzotyczny wygląd i łatwa hodowla sprawiły, że w krótkim czasie stały się jednymi z najpopularniejszych zwierząt akwariowych w Polsce. Obecnie istnieje zakaz sprowadzania żółwi czerwonolicych, a właściciele muszą mieć zezwolenia na ich hodowlę.
fot. katyveldhorst Pixabay |
fot. Lenka Jedličková Pixabay |
fot. tpsdave David Mark Pixabay |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Nie wyrzucaj żółwia!
Często hodowcy znudzeni żółwiem czerwonolicym postanawiają zwrócić mu wolność – t.j. wypuścić do pobliskiego jeziora. Jest to niezgodne z prawem! W Polsce obowiązuje zakaz wprowadzania do środowiska przyrodniczego zwierząt lub roślin, a także ich form rozwojowych, obcych rodzimej faunie i florze zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dn. 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2001, Nr 99, poz. 1079; z późn. zm.).
Żółw czerwonolicy w akwarium i w oczku wodnym...
Małe żółwiki najczęściej kupowane są pod wpływem impulsu, zwykle za namową dzieci. Zwierzęta są słodkie, atrakcyjne i niedrogie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów będą szybko rosły i w krótkim czasie przestaną mieścić się w swoich akwariach. Wtedy pojawia się problem – co zrobić z żółwiem czerwonolicym? Jego właściciele często na okres letni wpuszczają je do ogrodu – do oczek wodnych i stawów, skąd gady niejednokrotnie uciekają.
...i na wolności
Zasiedlają jeziora i rzeki o spokojnym nurcie, z zarośniętymi brzegami i płyciznami z wystającymi korzeniami i kamieniami, gdzie mogą się wygrzewać na słońcu. Polują na małe skorupiaki, owady i ich larwy, mięczaki, a także ryby i płazy. Nie pogardzą także roślinnością wodną.
Obecność żółwi czerwonolicych w środowisku naturalnym Europy stanowi duże zagrożenie dla rodzimych populacji żółwi błotnych, gdyż są one wypierane ze swoich naturalnych siedlisk. Żółwie błotne są bardzo rzadkie i grozi im wyginięcie. W całej Europie żyje już ich tylko ok. 2-3 tysiące, najwięcej na Polesiu – 700-800 osobników.
Większe skupiska żółwi czerwonolicych można spotkać w Lublinie nad Zalewem Zemborzyckim, w parku Skaryszewskim w Warszawie, w łódzkim parku Źródlisk, a także w Siedlcach i w Poleskim Parku Narodowym.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: Lenka Jedličková Pixabay