Logo
Logo

Żółw czerwonolicy w oczku wodnym i na wolności

Żółw czerwonolicy jest bardzo popularnym zwierzęciem domowym. Co ciekawe ostatnio widywany jest nie tylko w ogrodach zoologicznych, w akwariach i w ogrodowych oczkach wodnych ale coraz częściej w jeziorach i sadzawkach w miejskich parkach. Jak tam się znalazł? Warto o to zapytać jego byłego właściciela.

Spis treści
Dlaczego żółw czerwonolicy jest groźnym gatunkiem inwazyjnym? Co zrobić z żółwiem czerwonolicym? Gdzie go oddać? Czy żółw czerwonolicy może żyć na wolności? Co zrobić ze znalezionym żółwiem?

Skąd tyle żółwi czerwonolicych w Polsce?

Żółw czerwonolicy (Trachemys scriptaelegans) to podgatunek żółwia ozdobnego. Naturalnie występuje w środkowej i wschodniej części USA, jednak za sprawą intensywnego eksportu w latach 90 stał się bardzo popularny, tani i łatwo dostępny. Ich egzotyczny wygląd i łatwa hodowla sprawiły, że w krótkim czasie stały się jednymi z najpopularniejszych zwierząt akwariowych w Polsce. Obecnie istnieje zakaz sprowadzania żółwi czerwonolicych, a właściciele muszą mieć zezwolenia na ich hodowlę.

Małe żółwiki czerwonolice bardzo szybko rosną. W ciągu kilku lat 3 cm maleństwo zmieni się w 30 cm olbrzyma, dla którego niewielkie akwarium zrobi się za ciasne!

mały żółwik czerwonolicy fot. katyveldhorst Pixabay
fot. katyveldhorst Pixabay
duży żółw czerwonolicy fot. Lenka Jedlickova
fot. Lenka Jedličková Pixabay
żółwie czerwonolice na wolności fot. tpsdave David Mark Pixabay
fot. tpsdave David Mark Pixabay

Nie wyrzucaj żółwia!

Często hodowcy znudzeni żółwiem czerwonolicym postanawiają zwrócić mu wolność – t.j. wypuścić do pobliskiego jeziora. Jest to niezgodne z prawem! W Polsce obowiązuje zakaz wprowadzania do środowiska przyrodniczego zwierząt lub roślin, a także ich form rozwojowych, obcych rodzimej faunie i florze zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dn. 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2001, Nr 99, poz. 1079; z późn. zm.).

Żółw czerwonolicy w akwarium i w oczku wodnym...

Małe żółwiki najczęściej kupowane są pod wpływem impulsu, zwykle za namową dzieci. Zwierzęta są słodkie, atrakcyjne i niedrogie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów będą szybko rosły i w krótkim czasie przestaną mieścić się w swoich akwariach. Wtedy pojawia się problem – co zrobić z żółwiem czerwonolicym? Jego właściciele często na okres letni wpuszczają je do ogrodu – do oczek wodnych i stawów, skąd gady niejednokrotnie uciekają.

PTOP Salamandra / YouTube


ZŚiNPK w Kielcach / YouTube


...i na wolności

Zasiedlają jeziora i rzeki o spokojnym nurcie, z zarośniętymi brzegami i płyciznami z wystającymi korzeniami i kamieniami, gdzie mogą się wygrzewać na słońcu. Polują na małe skorupiaki, owady i ich larwy, mięczaki, a także ryby i płazy. Nie pogardzą także roślinnością wodną.

Obecność żółwi czerwonolicych w środowisku naturalnym Europy stanowi duże zagrożenie dla rodzimych populacji żółwi błotnych, gdyż są one wypierane ze swoich naturalnych siedlisk. Żółwie błotne są  bardzo rzadkie i grozi im wyginięcie. W całej Europie żyje już ich tylko ok. 2-3 tysiące, najwięcej na Polesiu – 700-800 osobników.

Większe skupiska żółwi czerwonolicych można spotkać w Lublinie nad Zalewem Zemborzyckim, w parku Skaryszewskim w Warszawie, w łódzkim parku Źródlisk, a także w Siedlcach i w Poleskim Parku Narodowym.

Jeżeli udało Ci się zaobserwować żółwia na wolności – poinformuj o tym na http://www.salamandra.org.pl

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: Lenka Jedličková Pixabay

Autor
Żółw czerwonolicy w oczku wodnym i na wolności
Żółw czerwonolicy w oczku wodnym i na wolności
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl