Żółw lądowy, czy wodno-lądowy? Jakiego wybrać?
Wybór gatunku żółwia jest bardzo ważny, gdyż to od tego zależy sposób pielęgnacji i wyposażenie terrarium. Gady te dzielimy na lądowe i wodno-lądowe. Do domów z dziećmi poleca są przede wszystkim żółwie lądowe, które są łagodniejsze. To zwierzęta łatwe w utrzymaniu, ale potrzebują sporego terrarium, które zapewni im miejsce do przemieszczenia się oraz stałego źródła ciepła. Z kolei żółwie wodno-lądowe wymagają terrarium z częścią suchą i częścią wodną. Są bardziej wymagające, ale ich sposób życia i większą ruchliwość sprawiają, że żółw wodno-lądowy może być ciekawszy do obserwowania. Jakie są gatunki żółwi, które można hodować w domu?
Terrarium dla żółwia – jak duże powinno być?
Trzeba pamiętać, że im większe terrarium, tym lepiej dla żółwia i większe szanse, że zwierzak będzie aktywny. Minimalne wymiary terrarium dla wybranych gatunków, to:
- żółw stepowy – 120 cm długości, 60 cm szerokości, 45 cm wysokości;
- żółw grecki – 150 cm długości, 75 cm szerokości, 60 cm wysokości;
- żółw czerwonolicy i żółtolicy: 120 cm wysokości, 45 cm szerokości, 45 cm szerokości.
Żółwie muszą mieć też odpowiednie podłoże np. mieszankę gleby i piasku lub włókno kokosowe, w którym gad będzie mógł się zakopywać. Dla gatunków lądowych podłoże powinno być raczej suche, a dla wodno-lądowych wilgotne (można je spryskiwać). Natomiast żółw wodno-lądowy musi mieć wydzieloną część do pływania, która powinna zajmować około 50% powierzchni terrarium. W pozostałej części powinny znaleźć się miski z jedzeniem oraz przestrzeń do wygrzewania.
Żywienie żółwia
Sposób żywienia żółwia uzależniony jest od wybranego gatunku, a przestrzeganie zaleceń diety jest kluczowe, aby żółw był zdrowy i długo żył. Żółwie lądowe są roślinożerne i powinny spożywać różnorodne, świeże warzywa i owoce. Żółwie wodno-lądowe mają bardziej zróżnicowaną dietę, która powinna obejmować produkty roślinne i zwierzęce np. małe ryby i owady.
Opieka nad żółwiem
Opieka nad żółwiem nie jest trudna, a zwierzęta te nie mają bardzo dużych wymagań i nie tworzą więzi ze swoim opiekunem. Należy zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki w terrarium oraz poziom higieny – terrarium należy regularnie sprzątać. Temperatura i wilgotność powinny być monitorowane i regulowane poprzez stosowanie odpowiednich lamp.
Żółwi nie powinno się wypuszczać na podłogę, gdyż mogą zarazić się chorobą lub zjeść coś, co jest dla nich toksyczne. Warto też pamiętać, że choroby u żółwi nie są widoczne, dopóki nie są w bardzo zaawansowanym stadium, dlatego co kilka miesięcy należy udać się na kontrolę do weterynarza specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych, który ma doświadczenie w opiece nad żółwiami.
Gdzie kupić żółwia?
Pochodzenie żółwia jest bardzo ważne, gdyż wpływa na jego zdrowie i możliwą długość życia. Warto zatem rozważyć różne źródła, z których można pozyskać swojego gada.
Sklep zoologiczny
Żółwie stepowe i czerwonolice są dostępne w większości sklepów zoologicznych, jednak nie jest to najlepsze miejsce do zakupu zwierzaka. Gady często nie mają tam odpowiednich warunków i są narażone na długotrwały stres, co negatywnie wpływa na ich zdrowie. Dodatkowo pochodzenie żółwi jest nieznane, co oznacza, że kupując tam zwierzaka, można nakręcać sprzedaż pseudohowcom i przemytnikom.
Specjalistyczna hodowla
Hodowla prowadzona z poszanowaniem zwierząt przez pasjonatów żółwi to zdecydowanie najlepsze miejsce na zakup zwierzaka. Nie tylko będziemy mieć pewność, że żółw jest zdrowy i miał dobre warunki, ale i dostaniemy wiele przydatnych informacji dotyczących pielęgnacji.
Żółw z adopcji
Wiele osób po kupnie zwierzaka rezygnuje z hodowli i poszukuje mu nowego domu. To dobry sposób na pozyskanie żółwia niskim kosztem, zwłaszcza że poprzedni właściciele często odsprzedają lub oddają gada z całym wyposażeniem.
Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: natalialeb / AdobeStock