Kto cyka w trawie? Odkryj owadzich muzyków letnich wieczorów. To niekoniecznie świerszcz

Świerszcz pasikonik konik polny - co gra w trawie

Melodyjne cykanie letnich wieczorów to dźwięk, który wielu z nas kojarzy z romantycznymi chwilami spędzonymi w ogrodzie. Ale czy na pewno wiemy, kto stoi za tymi koncertami? Okazuje się, że popularne wyobrażenie o sympatycznym świerszczu może być mylące. Pasikonik – znany z bajek jako przyjazny owad – w rzeczywistości to drapieżnik z ostrymi szczękami. Świerszcz natomiast, choć mniej urodziwy, jest zagrożonym mieszkańcem naszych łąk. A jakie owady w tej układance nazywamy konikami polnymi? Odkryj, kto naprawdę piszczy w trawie, i dowiedz się, dlaczego warto poznać tych owadzich wirtuozów z bliska

Posłuchaj
00:00
1

Czy to świerszcz? Nie taki zielony, jak go malują

Mało który owad potrafi dawać tak wspaniałe koncerty jak świerszcz. Melodyjne cykanie, które możemy podziewać w ciepłe, letnie wieczory jest romantyczne i relaksujące, ale czy na pewno wiemy, kto tak naprawdę jest jego autorem? Jak się okazuje, nie do końca. Wprawdzie przypisujemy je świerszczom, ale jednocześnie mamy przed oczami obraz pięknego, dużego, zielonego, smukłego owada z długimi skrzydłami i zgrabnymi nogami. Kiedy natomiast zdarzy nam się stanąć oko w oko z prawdziwym świerszczem, reagujemy na niego z obrzydzeniem lub od razu zabijamy, uznając za paskudnego szkodnika, dlatego warto wiedzieć, co tak naprawdę w trawie piszczy.

Piękny drapieżnik – pasikonik zwany świerszczem

Za całe zamieszanie w świecie owadzich wirtuozów, odpowiada po części popularna bajka dla dzieci, która utożsamiła pasikonika ze świerszczem i wykreowała go na sympatycznego i przyjaznego bohatera o imieniu Filip. W rzeczywistości jednak ten tak lubiany, duży, zielny owad to groźny drapieżnik, który dysponuje solidnymi szczękami, pomagającymi mu w polowaniu na inne owady.

I choć faktycznie w letnie wieczory wygrywa wspaniale serenady, a nawet pomaga nam w walce ze szkodnikami roślin, które stanowią główne źródło jego pożywienia, nie jest tak niewinny, na jakiego wygląda. Kiedy tylko spróbujemy złapać pasikonika, może nas boleśnie ugryźć, gdyż posiada mocne, ostre żuwaczki, bez problemu przebijające ludzką skórę. Dlatego też pasikonika zdecydowanie lepiej jest słuchać i oglądać, niż brać do ręki i głaskać.

Pasikonik w ogrodzie
Fot. CURIOS / AdobeStock
W Polsce występuje 13 gatunków pasikoników należących do rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Są to owady o bocznie spłaszczonym ciele i długich, nitkowatych czułkach, często spotykane na łąkach i w obrzeżach lasów. Najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem w Polsce jest pasikonik zielony (łac. Tettigonia viridissima), który wyróżnia się intensywnie zielonym ubarwieniem.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Świerszcz jak nie świerszcz

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z prawdziwym świerszczem. W naszym kraju najbardziej popularny jest świerszcz polny (łac. Gryllus campestris), który chętnie zasiedla polany i łąki, a czasem też ogrody. Jest znacznie mniej liczny niż pasikonik, a nawet zagrożony wyginięciem, dlatego nie wszędzie go spotkamy. Kiedy jednak już na niego natrafimy, pewnie nie skojarzymy go z uroczym muzykantem, a raczej paskudnym karaluchem, bo jego wygląd faktycznie nie jest szczególnie miły dla oka.

On jednak w przeciwieństwie do pasikonika nie jest drapieżnikiem, tylko roślinożercą, odżywiającym się głównie trawami, ziołami, opadłymi owocami i tylko sporadycznie innymi owadami.

Świerszcz w ogrodzie
Fot. Lancan / AdobeStock
Świerszcz polny ma małe, krępe, brunatne lub czarne ciało i posiada dużą, ciemną głowę z długimi czułkami. Nie potrafi latać, za to bardzo szybko biega, co czyni go jeszcze bardziej odpychającym.

Świerszcz wprawdzie posiada silne żuwaczki, którymi także może nas ukąsić, ale zdarza się to bardzo rzadko, bo po pierwsze trudno jest go spotkać, a po drugie nie zamierza wchodzić nam w drogę i na nasz widok szybko ucieka. Prowadzi też zupełnie inny tryb życia, niż jego okazały, zielony kuzyn. Samce bywają bardziej agresywne, gdyż bytują głównie w pobliżu wykopanej przez siebie w ziemi norki, której zaciekle bronią przed rywalami. Norka służy im za mieszkanie i miejsce spotkań z potencjalną partnerką, którą wabią wygrywanymi w letnie wieczory pieśniami. Samice z kolei to łagodniejsze od samców podróżniczki, które wędrują po okolicy, szukając pożywienia i kandydata na partnera. Dlatego też kiedy już spotkamy prawdziwego świerszcza, dajmy mu spokojnie odejść, bo pomimo niezbyt miłej aparycji, nie stanowi dla nas większego zagrożenia.

A gdzie konik polny? Mały amator trawnika

Ostatnim grajkiem letnich wieczorów, którego kojarzymy z uroczym cykaniem w trawie jest konik polny. Nie powinniśmy się jednak mylić – nazwa "konik polny" jest używana dla różnych owadów z rzędu prostoskrzydłych, w tym do gatunków blisko spokrewnionych ze świerszczem jak i pasikonikiem. Różnią się one wyglądem i kolorystyką – od zielonych po brązowe. Cechami je łączącymi są niewielkie rozmiary, umiejętność skakania oraz oczywiście, granie w "cykających mini-koncertach".

Owad ten nie mało groźnym szkodnikiem – odżywia się głównie trawami na łąkach, a dla ludzi nie stanowi żadnego zagrożenia – jego żuwaczki nie są wystarczająco silne, by nas ugryźć.

Choć mały, konik polny pełni ważną rolę w ekosystemie, będąc zarówno konsumentem roślin, jak i pokarmem dla innych zwierząt.


Zdjęcie tytułowe: Monika Janiak-Klicha, forest71 / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Przycinanie roślin przed sezonem – zasady, terminy i niezbędne narzędzia
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści